Skróty klawiszowe:

W szkole o cyberprzemocy

Strona główna » Aktualności » W szkole o cyberprzemocy

wielkość tekstu: A | A | A

W dniach 27.11. 2018 r. – 10.01.2019 r. w Zespole Szkół w Koziegłowach odbył się cykl spotkań z policjantami z myszkowskiej Komendy Powiatowej Policji z młodzieżą Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Koziegłowach. Tematem przewodnim zorganizowanych przez policjantów warsztatów była cyberprzemoc. W trakcie zajęć przedstawiciele Policji omówili formy i przejawy negatywnego zjawiska, jakim jest cyberprzemoc w SMS-ach, e-mailach o treści obraźliwej, straszenia bądź poniżania w Internecie. Młodzi słuchacze z uwagą poznali również formę przestępstwa, jaką jest wykonywanie zdjęć telefonami komórkowymi, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w „sieci” bez zgody osoby nagrywanej.

Kolejnym ważnym tematem, jaki podjęli się mundurowi na spotkaniach w szkole, to bezpieczeństwo w różnych sytuacjach. Przede wszystkim uczniowie dowiedzieli się, kim jest osoba nieletnia w świetle przepisów, od kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność prawna nieletnich, jakie są procedury postępowania z nieletnimi.Ważnym punktem dyskusji funkcjonariuszy było omówienie zjawiska demoralizacji. Stróże prawa nie zapomnieli również przedstawić katalogu najczęściej popełnianych przez młodych ludzi czynów karalnych, np. na terenie szkoły. W dalszej części spotkania policjanci omówili konsekwencje prawne i zdrowotne związane z używaniem przez młodzież alkoholu, dopalaczy, tytoniu i narkotyków.

Należy też podkreślić, iż funkcjonariusze myszkowskiej Policji omówili konsekwencje konkretnych zachowań mających miejsce na terenie placówki szkolnej. Zwrócili uwagę na odnoszenie się uczniów do nauczycieli jako do funkcjonariuszy państwowych, poinformowali  o odpowiedzialności karnej za niszczenie mienia szkolnego. Policjanci spotkali się również z młodzieżą  licealną, która w bieżącym roku szkolnym przystąpi do egzaminu dojrzałości. Celem tego spotkania było zachęcenie abiturientów do wstąpienia do Policji. Młodzież  zapoznała się z procedurą rekrutacyjną, a także wysłuchała policjantów z wydziału prewencji, którzy opowiadali o swojej służbie i możliwościach rozwoju zawodowego. Licealiści dowiedzieli się o trudach pełnionej przez nich służby. Mundurowi zaakcentowali, że decydując się na wstąpienie w szeregi Policji, ważna jest chęć niesienia pomocy, empatii, ale również odporność psychiczna, rzetelność i sumienność.

Młodzi słuchacze Zespołu Szkół w Koziegłowach byli zainteresowani tematyką spotkańz funkcjonariuszami, zadawali mnóstwo pytań i żywo dyskutowali o podjętych przez przedstawicieli mundurowych, konsekwencjach prawnych negatywnych zachowań. Przeprowadzone pogadanki były doskonałą okazją, aby uświadomić młodzieży, jak nie wpaść w konflikt z prawem.

Materiał przygotowała Joanna Konopka

 

czytano: 386 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2019-01-21 08:49:13

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody