Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Od 24 do 28 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Pińczycach przebywali w Murzasichlu. Obóz narciarski rozpoczęli od wypożyczeniem  sprzętu narciarskiego. Przedstawiony został także „Dekalog Narciarza”, czyli omówiono wszystkie zasady bezpiecznej jazdy na stoku. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo potrąceń, zderzeń czy wypadków narciarskich na stoku, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opracowała „Dekalog Narciarza”, który właśnie zgłębiali uczestnicy „białej szkoły”. Zawiera on, podobnie jak Kodeks Ruchu Drogowego dla kierowców, zbiór zasad i reguł poprawnego zachowania się narciarzy w górach. Dekalog to proste zalecenia, których znajomość pozwala podnieść kulturę jazdy oraz uniknąć niepotrzebnych konfliktów na stoku. Uczniom szkoły narciarskiej zaakcentowano 10 podstawowych zaleceń dotyczących m.in. wzglądu na inne osoby, panowania nad szybkością i sposobem jazdy, wyboru toru trasy, wyprzedzania, wjazdu i ruszania z miejsca, zatrzymywania się, podchodzenia i schodzenia, stosowania się do znaków i sygnalizacji, zachowanie się w razie wypadku, obowiązku ujawniania tożsamości.

Pierwsze zjazdy narciarskie odbyły się w poniedziałkowe przedpołudnie. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, zgodnie z posiadanymi umiejętnościami. Grupa zaawansowana doskonaliła swoją technikę jazdy, a początkujący uczyli się jeździć pługiem, skręcać, hamować, wjeżdżać wyciągiem. Wszyscy poczatkujący po 5 dniach opanowali podstawową technikę jazdy i wrócili przede wszystkim z umiejętnością bezpiecznej jazdy na nartach.

Dodatkowo uczniowie korzystali z zajęć na krytym basenie, co - jak się okazało - stanowiło atrakcyjny element rekreacji i czynnego wypoczynku. Zwieńczeniem wszystkich aktywności podejmowanych przez uczestników obozu narciarskiego był wieczór góralski połączony z tańcem, śpiewem oraz pieczeniem kiełbasek i oscypków.

W ostatnim dniu pobytu uczniowie szkoły w Pińczycach zwiedzili w Zakopanem słynne Krupówki, wjechali na Gubałówkę, zaś Miasto Królów – pełen zabytków Kraków - odwiedzili w pierwszym dniu, uczestnicząc we mszy świętej w Bazylice Franciszkańskiej.

W przyszłym roku młodzi adepci jazdy na nartach planują również doskonalić swoje umiejętności narciarskie na tatrzańskich stokach.

 

06

MAR

2019

802

razy

czytano