Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Co łączy OSP Koziegłówki i robota photona?

Wielkie marzenia mogą się spełniać. I o tym przekonali się mali mieszkańcy Koziegłówek, którzy dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyli w innowacyjnych, w skali co najmniej powiatu myszkowskiego, warsztatach z kodowania przy użyciu robotów photon. Zarząd OSP Koziegłówki, złożył we wrześniu 2018r. wniosek o dofinansowanie do Fundacji „Orlen - DAR SERCA”, dzięki czemu możliwe było zrealizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży z Koziegłówek. Projekt OSP Koziegłówki został wybrany do finansowania jako jeden z 293 projektów na 1193 złożonych wniosków.

Photon - czyli właściwie co?
Photon to polski robot edukacyjny, którego zadaniem jest wprowadzenie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia oraz nauczanie podstaw programowania. Robot na początku jest jak biała kartka do zapisania, a dzieci programują go przy użyciu specjalnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniach mobilnych ( tablecie czy komórce).

Na czym polegał projekt zrealizowany przez OSP Koziegłówki?
Dzięki sfinansowaniu projektu przez Fundacje „Orlen - DAR SERCA”, aż 35 małych mieszkańców Koziegłówek, w wieku 5-18 lat, uczestniczyło w lutym 2019r. w 20 godzinnych zajęciach warsztatowych z kodowania przy użyciu zakupionych robotów photon. Zajęcia były prowadzone w sposób autorski przez profesjonalnego lektora a sam projekt koordynowali lokalni wolontariusze. Photon rozbudził serca dzieci i młodzieży z Koziegłówek do programowania. W trakcie nauki kodowania dzieci poszerzały swoje kompetencje matematyczne, logiczne, planowanie strategiczne. Przysłowiową wisienką na torcie było spotkanie podsumowujące, podczas którego młodzi koderzy z Koziegłówek zaprezentowali zaproszonym gościom zaledwie małą cząstkę nabytych umiejętności programistycznych. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał także pamiątkowy dyplom uczestnictwa w projekcie.

Photonowe inspiracje
Uczestnicy warsztatów z kodowania tak bardzo inspirowali się tym robotem, że postanowili uruchomić swoją wyobraźnie i przenieść ją na papier, używając do tego całej gamy kolorów. Efektem były piękne prace plastyczne pokazujące photona w wielu arcyciekawych ujęciach plastycznych. Młodzi koderzy nie raz imponowali organizatorowi swoją kreatywnością i pomysłowością. Wartość dodana tych zajęć jest więc niezaprzeczalna. Zorganizowane zajęcia z kodowania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki nim, zarówno uczestnicy jak i wolontariusze, uczyli się nie tylko podstaw programowania, ale wzajemnie siebie, tym samym każdego dnia wzmacniając budowę lokalnego kapitału społecznego.

Jakie osiągnięto efekty?
Współpraca w grupach, elastyczność, wzmacnianie kapitału społecznego, wzmacnianie kreatywności…Programowanie to nie był cel do którego dążono. To narzędzie, które wykorzystano do rozwoju osobistego dzieci i młodzieży. Nie każde dziecko zostanie w przyszłości programistą, ale znajomość technologii pomoże mu w dorosłym życiu i przyszłej karierze.
Mamy bardzo zdolną, ambitną, utalentowaną młodzież i dzieci. Każdy z uczestników warsztatów zaskakiwał organizatora konsekwencją w działaniu, dociekliwością jak również pomysłowością. Dzieciaki chcą kontynuować pionierskie zajęcia z kodowania, chcą rozwijać zaszczepione w nich pasje kodowania.

Już dzisiaj Zarząd OSP wraz z wolontariuszami śmiało może stwierdzić, że organizacja warsztatów z kodowania była nie tylko innowacyjnym doświadczeniem, ale przede wszystkim odpowiedzią na lokalne potrzeby dzieci i młodzieży w zakresie realizowania dodatkowych, bezpłatnych zajęć celem rozwijania pasji i marzeń, które kiedyś mogą zaowocować zdobyciem bardzo dobrego zawodu programisty! Zarząd OSP Koziegłówki wraz z wolontariuszami ma nadzieję, że zrealizowany projekt będzie inspiracją dla pozostałych lokalnie aktywnie działających podmiotów, które podejmą trud realizacji takich pionierskich projektów!
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim lecz niezwykle inspirującym filmem ukazującym bogactwo zrealizowanego projektu.

https://drive.google.com/open?id=1XJW9PsCb2Riqq4Z0vvx2VYD6PM81T5mh

23

KWI

2019

917

razy

czytano