Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

X Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

 


1 lipca 2007 Koncert Galowy w Filharmonii Częstochowskiej zakończył jubileuszowe Spotkania Folklorystyczne „z Daleka i Bliska”. Celem tych spotkań było poznanie tradycyjnych kultur innych narodów, kształtowanie poszanowania obcych tradycji i wartości oraz wymiana kulturalna. Jednym z przystanków tych spotkań były również Koziegłowy. Koncert odbył się na Rynku 27 czerwca 2007. Po mino kapryśnej pogody publiczność rozgrzewały rytmy Zespołów z: Grecji, Węgier, Czech, Litwy, Serbii oraz zespoły polskie. Koncert rozpoczęli gospodarze czyli zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy.

Zespół Ludowy „Koziegłowy”
Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy” działa przy Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji w Koziegłowach. Liczy około 40 osób. W skład wchodzą: kobiecy zespół śpiewaczy, kapela i dziecięcy zespół taneczny. Zespół Pieśni i Tańca w Koziegłowach historyczne korzenie zawdzięcza Kołu Gospodyń Wiejskich, które powstało w latach 20-tych. Członkinie zespołu zostały odznaczone „Orderem Serca Matkom Wsi”. Corocznie zespół koncertuje na wielu uroczystościach o charakterze lokalnym i ponad lokalnym m.in. na festynach, piknikach, Dniach Koziegłów, na koncertach noworocznych, Święcie Choinki w Koziegłowach jak i w okolicznych miejscowościach Rzeniszów, Poraj. Zespół Pieśni i Tańca występował za granicą: na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Dani i w Estonii. W dniu 11 maja 2003 r. odbyła się uroczystość Poświęcenia Sztandaru KGW Koziegłowy „Ziemianki” po odnowieniu z roku 1932.

 

Zespół z Grecji
Zespół nosi nazwę „Meraklives”. Jego członkami są tancerze w wieku 14 lat i powyżej. Grupa pochodzi z miasta Agrinio (ok. 80 tyś mieszkańców) położonego w zachodniej części tego słonecznego kraju jakim jest Grecja. Artyści brali udział w wielu festiwalach. Byli podziwiani nie tylko w swym państwie, ale także po za jego granicami m.in. Australii, Francji i USA.   Mottem zespołu są słowa grackiego poety: Jeśli znasz swe korzenie, wiesz dokąd zmierzasz i będziesz dobrym człowiekiem.

Zespół ludowy pieśni  i tańca „Kłominieckie Płomyczki”
Dwunastoletnia tradycja zespołu sięga roku 1994. Przez okres dwunastu lat, działalność zespołu znaczona była i jest wieloma nagrodami na różnorodnych festiwalach krajowych i zagranicznych. Zespół koncertował w karach europejskich tj. Niemcy, Węgry, Czechy, Grecja, Estonia, Czarnogóry, Ukraina, Włochy, Serbia. W swoim repertuarze zespół prezentuje tańce: częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, cieszyńskie, pszczyńskie, Beskidu Śląskiego oraz tańce narodowe.

Zespół folklorystyczny „HANA” z Velke Bystrice
Zespół został założony w 1976r., w którym działają cztery grupy. Są to: „Mlada Hana”, „Kruśpanek”, „Ćekanka”, oraz „Kanafaska”. W Polsce gościmy zespół „Kanafaska”, który powstał na początku 2004r. i brał udział w licznych festiwalach w kraju oraz za granicą. Zespołowi akompaniuje kapela cymbalistów.

 Dziecięcy zespół pieśni i tańca „Świtezianka”
Zespół powstał jako drugi dziecięcy zespół w Wilnie w 1977r. W swym programie artystycznym prezentuje zarówno folklor ogólnopolski, jak też wileński i litewski oraz obrazki obrzędowe „Zapusty”, „Kogutki wielkanocne”. Zespół w czasie swojej działalności koncertował około 200 razy w Wilnie, na Wileńszczyźnie, w Rosji, na Białorusi, w Łotwie i oczywiście w Polsce.

 Zespół folklorystyczny „WRZOSOWIANIE”
Zespół powstał w 1998 roku. W ciągu zaledwie ośmioletniej działalności koncertował na wielu scenach w Polsce i zagranicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół w swoim repertuarze prezentuje wszystkie tańce narodowe, a także regionu: częstochowskiego, cieszyńskiego, łowickiego, krakowskiego, lubelskiego, śląskiego, oraz obrzędy Nocy Świętojańskiej i Kolędowania.

Zespół pieśni i tańca „PRZYROWSKIE NUTKI”
Zespół jest stosunkowo młodym zespołem, ponieważ powstał w październiku 1998 roku. Zespół w swoim dorobku artystycznym wykonuje tańce z wielu regionów naszego kraju, między innymi: Częstochowy, Śląska, Lublina, i Rzeszowa. Grupa gościła u siebie zespoły Bankia z Bułgarii, Vrtek i Osinka z Czech występowała na scenach Czeskich i Słowackich.

Zespół ludowy KUD ”ZELEZNICAR” Serbia
Zespół z miasta Kraljevo w Serbii należy do najlepszych amatorskich zespołów folklorystycznych w kraju. Istnieje od 1946 roku. Członkowie zespołu zdobywali wiele nagród na festynach folklorystycznych m.in. w Sebrii, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Szwajcarii, Litwie, Rosji, Grecji, Rumunii, Włoszech, Bułgarii, Macedonii i Polsce.

Zespół ludowy „SZIL” z Węgier
Zespół „SZIL” to dziecięca grupa będąca jedną z reprezentowanych grup Tradycyjnego Zespołu Ludowego miejscowości Szil na Węgrzech. Umiejętności w zakresie tańca ludowego nabywają w miejscowej szkole artystycznej I stopnia. Najważniejsze dla nich jest propagowanie tradycji lokalnej, ale posiadają również pokaźny dorobek artystyczny jeżeli chodzi o tańce z innych regionów Węgier. Posiadają w swoim repertuarze wiele choreografii z regionu Szil oraz reszty kraju, których prezentacja trwa około 40 minut. Grupa składa się z 24 osób w wieku od 12 do 15 lat. Zespołowi akompaniuje 4-osobowa kapela, której liderem jest Kajos Laszlo natomiast kierownikiem całego zespołu jest Bekony Loszlone.

Szili Hagyomanyorzo Neptancegyuttes bemutatasa
Szil leży w północno- zachodniej części Węgier, w sercu Małej Niziny Węgierskiej. Zespół tańca ludowego został założony w latach trzydziestych i praktycznie z małymi przerwami istnieje do dnia dzisiejszego. Zespół wykonuje przede wszystkim tańce i przedstawienia ludowe tradycje gminy Sil (pisownia węgierska Szil). W zespole prowadzone są zajęcia w trzech grupach wiekowych. Na obecnym festiwalu zespół reprezentowany był przez średnią grupę , dzieci w wieku 12-13-14 lat.  Zespół tańczy perfekcyjnie tańce z Sil, wykonuje również tańce z okolic pln.-zach. Części Węgier i okolic Somogy. Zespół ten bierze udział w zajęciach najstarszej grupy wiekowej i wspólnie z nią opracowywana jest choreografia tańców grupy. Zespół regularnie bierze udział w miejscowych, wojewódzkich, regionalnych imprezach, uczestniczy w zagranicznych festiwalach.

Zespół pieśni i tańca „Tęcza”
Zespół powstał w 1999r. i działa przy Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. W 2000 i 2002 r. koncertował w Wilnie, a w 2001r. gościł u siebie Zespół Pieśni i Tańca „Widenka” z Wilna. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach i konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zespół w swoim programie prezentuje tańce regionu częstochowskiego, śląskiego, krakowskiego, tańce narodowe oraz scenki zwyczajowe.

 

   

 


 

02

LIP

2007

3452

razy

czytano

4183/4490

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.