Rozstrzygnięcie IX Powiatowego Konkursu Literackiego w SP w Pińczycach
17 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Pińczycach odbył się finał IX Powiatowego Konkursu Literackiego ,,Nie zadawalajcie się miernotą…”. Głównymi założeniami konkursu jest propagowanie postaw wychowawczych utożsamianych z postacią świętego Jana Pawła II poprzez przybliżenie wartości zawartych w nauczaniu Ojca Świętego. Uroczystość uświetnił występ Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Podstawowej w Pińczycach, pod batutą kapelmistrza Wojciecha Pompki.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:
Wanda Półtawska - polska lekarka, doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life, podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, bliska przyjaciółka Jana Pawła II, dama Orderu Orła Białego;
Bogdan Sadowski- ekspert ds. programowych CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II w Warszawie, które to po raz dziewiąty objęło swym patronatem powyższą;
Krzysztof Bąk – sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy;
Zofia Jakubczyk –prezes Miedzypowiatowego Banku
Spółdzielczego w Myszkowie, która to ufundowała nagrody dla występujących;
Katarzyna Zychowicz – dyrektor ZEAOS w Koziegłowach
Agnieszka Kłys – dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka
Pomocy Społecznej
radni Gminy i Miasta Koziegłowy,
dyrektorzy szkół z terenu Gminy i Miasta Koziegłowy i powiatu myszkowskiego
Laureaci konkursu, zmagając się z problematyką filozoficznych i moralnych zagadnień, wzięli tym samym wielką odpowiedzialność za kształtowanie myśli i kultury, która winna nieustannie wzywać do szukania prawdy. I jak twierdził - Jan Paweł II- najważniejsze jest nawiązanie rzetelnego dialogu teologii z myślą filozoficzną, zarówno tą, która pozostaje w zgodzie ze Słowem Bożym, jak i tą, która jest z nim sprzeczna.
Nadrzędnym celem organizatorów konkursu jest wskazanie na fakt, iż głęboka więź między mądrością teologiczną a filozofią i etyką to podstawowy element dziedzictwa, którym posługiwać się winna chrześcijańska tradycja, zgłębiając autentyczną wiarę w odróżnieniu od powierzchownego dewocjonalizmu. I choć taką drogą potrafią kroczyć nieliczni, to laureatom konkursu z pewnością się to udaje.
A wśród nich znaleźli się:
Szkoła Podstawowa klasy IV – VI
I miejsce Łukasz Szczęsny – SP w Koziegłowach
Opiekun mgr Joanna Konopka
II miejsce Wiktoria Kawka – SP nr 8 w Myszkowie
Opiekun mgr Ewa Makieła
III miejsce Wiktoria Pisarska – SP nr 3 w Myszkowie
Opiekun mgr Renata Cholewka
Wyróżnienie Kacper Neszczyński - SP nr 5 w Myszkowie
Opiekun mgr Lidia Górniak
Szkoła Podstawowa – klasy VII, VIII i Gimnazjum
I miejsce Aleksandra Rogala – SP nr 3 w Myszkowie
Opiekun mgr Renata Cholewka
II miejsce Jakub Musialik – SP Cynków
Opiekun mgr Elżbieta Chłosta
III miejsce Wiktoria Konieczniak – SP Koziegłowy
Opiekun mgr Małgorzata Matyja
Wyróżnienia
Wiktor Janas – SP im. Pokoju w Żarkach Letnisku
Opiekun mgr Ewa Napora
Maria Chwist – SP Siedlec Duży
Opiekun mgr Małgorzata Knapik
Szkoły ponadgimnazjalne
Wyróżnienie
Julia Rusek – LO Koziegłowy
Opiekun mgr Bogusława Balińska.
W drugiej części spotkania Pani dr Wanda Półtawska dzieliła się refleksjami dotyczącymi nauczania swojego Wielkiego Przyjaciela- dzisiaj świętego Jana Pawła II. To poruszające świadectwo jedności duchowej, czyli jak Karol Wojtyła nazywał communio personarum, powodowało ogromne wzruszenie wśród uczestników spotkania. Według Niego więź, która łączyła Go z lekarką z Krakowa, polegała na bytowaniu i działaniu we wzajemnym odniesieniu, przez co siebie afirmowali wzajemnie, tworząc najściślejszą wspólnotę.
Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Szkołę Podstawową w Pińczycach, Gminę i Miasto Koziegłowy, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, a całe spotkanie pozostawało w klimacie, że życie jest piękną przygodą dla odważnych…, jak spointowała dr Wanda Półtawska.
24
MAJ
2019
1335
razy
czytano