Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie z Gminy Koziegłowy w słonecznej Katalonii

Wycieczka zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Pińczycach do Hiszpanii odbyła się w dniach 7-16 czerwca. W wyjeździe rekreacyjno-edukacyjnym do Lloret de Mar brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Pińczycach wraz z kolegami i koleżankami ze szkoły w Cynkowie, Koziegłówkach i Siedlcu Dużym. W sobotę z rana dotarliśmy do urokliwej, popularnej miejscowości wypoczynkowej Lloret de Mar w prowincji Girona, w południowej części Costa Brava w Katalonii ok. 70 km od Barcelony. Pierwsza osada powstała w tym miejscu ok. 2000 lat temu. Zamieszkiwali tu Iberowie, a później Rzymianie. Miasto zostało założone w 1409 roku przez piratów z Tossa de Mar jako baza wypadowa ataków na aragońskie statki. Znajdują się tu piękne plaże o łącznej długości 7 km zachęcające do wodnych i słonecznych kąpieli. Miasto stanowi kurort turystyczny, jest stolicą rozrywki i wspaniałej zabawy. Oprócz pięknych, piaszczystych plaż przyciąga tu wspaniała hiszpańska atmosfera i zabytki.
Po przyjeździe udaliśmy się na nasz pierwszy spacer na plażę, wzdłuż której biegnie najbardziej elegancka nadmorska promenada Passeig Verdaguer.
Dużą rolę w tych i kolejnych wiekach odgrywało rybołówstwo – dowodem na to jest między innymi Żona Rybaka – pomnik z brązu i zarazem symbol miasta wznoszący się w jednym z punktów widokowych na który udaliśmy się w dalszej części naszego spaceru. W kolejnym dniu wyruszyliśmy w kierunku miejsca kultu religijnego Katalończyków XVI-wiecznego kościoła Sant Roman. Stanął on w miejscu dawnego składowiska węgla, przez co początkowo świątynia była nazywana Sa Carbonera . Co ciekawe budynek kościoła był częściowo ufortyfikowany, a dojście do niego było możliwe tylko przez zwodzony most. Powodem były wspomniane już wcześniej najazdy piratów przed którymi miasto starało się usilnie chronić.
Podziwialiśmy również dobrze widoczny z plaży doskonale zachowany średniowieczny zamek. Został on wybudowany w 1929 roku na zlecenie pewnego bogatego mieszkańca Barcelony. W poniedziałek udaliśmy się na wycieczkę do Barcelony. Zwiedzanie zaczęliśmy od dzieł słynnego architekta Antonio Gaudiego i jego domów Casa Mila i Casa Batllo – nazywana przez niektórych najdziwniejszą kamienicą mieszkalną świata. Kolejnym krokiem naszej wędrówki po Barcelonie było zwiedzenie Bazyliki Sagrada Familia. Sagrada Familia to niepowtarzalna secesyjna świątynia rzymskokatolicka. Wciąż nieukończony symbol Barcelony. Zaprojektowana przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Jej budowa trwa już przeszło 100 lat, została zapoczątkowana w 1882 roku i ciągnie się do dzisiaj. Planowanie ukończenie ma nastąpić w 2026 roku,dokładnie 100 lat po śmierci Gaudiego.
Następnie zwiedziliśmy Park Güell – duży ogród z elementami architektonicznymi, zaprojektowany przez katalońskiego architekta Antonio Gaudiego.
Przyszedł również czas na spacer głównym deptakiem Las Ramblas – uważanym za najpiękniejszą ulicę świata.
Na zakończenie dnia gratka dla kibiców i fanów FC Barcelony – stadion Camp Nou. Camp Nou – stadion piłkarski w Barcelonie w Hiszpanii, na którym są rozgrywane mecze FC Barcelona. Jego trybuny mieszczą 99 354 osób, czyniąc go największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie. UEFA sklasyfikowała stadion na 5 gwiazdek, jako że arena spełnia najwyższe standardy konstrukcyjne. Na stadionie rozgrywane są mecze reprezentacji Katalonii w piłce nożnej, a niegdyś rozgrywane były także mecze Reprezentacji Hiszpanii
W kolejnym dniu naszego pobytu wyruszyliśmy w rejs statkiem do pobliskiej miejscowości, która jest doskonale znanym ośrodkiem wczasowym czyli Tossa de Mar. Miejscowość znana jest głównie ze swojej średniowiecznej starówki o nazwie Vila Vela. W XII wieku wybudowano w osadzie wieże obronne i mury, mające strzec miasta przed najazdami piratów i wrogów od morza, którymi wędrowaliśmy.
W trakcie naszego pobytu mieliśmy okazję zobaczyć również cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista) oraz tropikalny ogród botaniczny PINYA DE ROSA, który znajduje się między Lloret de Mar a Blanes. Ogród rozciąga się na 50 hektarach, obejmuje około 7000 gatunków różnych rodzajów kaktusów, łączy naukę i sztukę w każdym zakątku. W odległości niespełna 4 km od centrum Lloret de Mar znajduje się plaża Playa de Santa Cristina, która ma około 0,5 km długości. Krystalicznie czysta woda, plaża osłonięta przed wiatrem, brak tłumów była idealnym miejscem dla nas na zażywanie kąpieli wodnych i słonecznych pod czujnym okiem ratownika.
Czas upływał przyjemnie i twórczo. Po 9-dniowym pobycie wszyscy pełni wrażeń, wypoczęci i wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia wrócili do kraju.
W czasie wyjazdu uczniom towarzyszyły: Renata Sawicka, Joanna Sularz, Alicja Napiórkowska i Małgorzata Będkowska.

Materiał przygotowany został w Szkole Podstawowej w Pińczycach

 

27

CZE

2019

685

razy

czytano

1517/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.