
kozieglowy.pl
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w ...
21
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Przy Kompleksie Sportowym ,,Orlik” w Koziegłowach bawiono się 22 czewrca podczas Słowiańskiej Nocy Zakochanych. To przepiękne święto nawiązuje do tradycji Nocy Świętojańskiej i obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Uroczystość o podobnym charakterze zwie się: sobótką, palinocką, Nocą Kupały, kupalnocką. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.
Koziegłowska impreza rozpoczęła się od uroczystego powitania Królowej i Króla, którzy - jak na prawdziwych Słowian przystało - ubrani byli w strój nawiązujący do tradycyjnego stroju Słowian. W te rolę wcielili się Julia Kazimierska i Paweł Żak.
Na scenie zaprezentowali się Zespół Śpiewaczy ,,Lgoczanki” z Lgoty Górnej oraz Kapela ŚODR z Częstochowy. W te słowiańskie, ludowe nuty wprowadziła uczestników gwiazda wieczoru – Zespół Estradowy „Słowianki”. Podczas koncertu „Słowiańska krew” wokalistki porwały publiczność do zabawy swoimi żywiołowymi, folkowymi utworami.
W trakcie „Słowiańskiej Nocy Zakochanych” rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wianek. Jak nakazuje tradycja, wianki wyplatano z kwiatów polnych i ziół. Wśród „magicznych roślin” znajdowały się m.in.: bylica, piołun, dziurawiec (nazwany z tego powodu często świętojańskim zielem), mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, gałązki i liście leszczyny. Wianki do konkursu zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne. W sumie zgłoszonych zostało 19 wianków.
Jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – przewodnicząca, Ewelina Ignaczak-Stolarska i Małgorzata Chebel przyznało w kategorii Kół Gospodyń Wiejskich pierwsze miejsce KGW z Mysłowa, drugie miejsce zdobyło KGW Gniazdów, a trzecie - KGW z Cynkowa. Wyróżniono też prace KGW z Markowic i KGW z Lgoty Górnej.
W kategorii Świetlice pierwsze miejsce zajęła Świetlica ,,Ferajna” z Wojsławic, drugie miejsce - Świetlica „Zielony domek” z Cynkowa, a miejsce trzecie - „Przebojowa Ekipa” Świetlica z Mzyk. Przyznano również wyróżnienie dla Pracowni Orange z Lgoty Mokrzesz oraz Świetlicom: „Pod Aniołem” z Pińczyc, „Pomysłolandii” z Gniazdowa, „Promyk” z Rzeniszowa i „Tęczowa Gromada” z Lgoty Górnej. W kategorii osoby indywidualne wyróżniony został wianek przygotowany przez Katarzynę Nowak.
W kolejnym sobótkowym konkursie, na “Strój Słowiański”, zaprezentowali się Zespół “Złoty Kłos” ze Starej Huty oraz Grażyna Krupa z KGW z Gniazdowa. Panie zachwyciły swoją interpretacją ubioru słowiańskiego i równie urokliwą prezentacją. Oprócz świętojańskich zmagań, uczestnicy Sobótek mieli też okazję spróbować rarytasów przygotowanych na konkurs w ramach II Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast, na najsmaczniejsze „Domowe Ciasto”. To już kolejna odsłona tego Festiwalu, który realizowany jest w sołectwach naszej gminy. Do konkursu stanęło 11 wypieków. Jury wzięło pod uwagę przede wszystkim dobór produktów, z których zostały wykonane, walory smakowe oraz oryginalność i estetykę. Pierwsze miejsce zajął smakołyk KGW z Markowic, II miejsce otrzymał wypiek KGW z Wojsławic, a III miejsce – KGW z Pustkowia Lgockiego. Przyznano również wyróżnienia dla KGW Z Cynkowa i KGW ze Starej Huty. Po konkursie nadszedł czas na ogólną degustację. Każdy, kto był w tym dniu na Świętojańskiej Nocy Zakochanych mógł spróbować domowych wypieków. Ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach.
W tym dniu został rozegrany również mecz pomiędzy Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów w Koziegłowach, Kołem Emerytów i Rencistów z Żarek, Kołem Emerytów i Rencistów z Poraja, Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Myszkowa oraz Koziegłowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Sekretarz GiM Koziegłowy Krzysztof Bąk, Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja oraz Prezes Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów w Koziegłowach Anna Witos złożyli serdeczne podziękowania uczestnikom zawodów i wręczyli pamiątkowe statuetki.
W czasie trwania tej szczególnej nocy, na publiczność czekały również liczne atrakcje, m.in. pokaz kulinarny „Słodkie marzenia do spełnienia” przygotowany przez Koło Gospodyń z Gniazdowa, rejsy po zalewie łodzią szkoleniowo-ratowniczą udostępnioną przez strażaków z OSP w Starej Hucie oraz warsztaty sobótkowe – mydełka pachnące ziołami przygotowane przez „Zielarnię na Jurze” oraz bransoletki z rzemyka wykonywane przy pomocy Animatorek ze Świetlic MGOPK.
W tradycjach świętojańskich bardzo ważną rolę spełniały ogniska. Nie mogło więc zabraknąć na tym święcie oczyszczającego ognia i wianków puszczanych na wodę wraz z osobistymi pragnieniami. Zespół Śpiewaczy ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty oraz grupa dziecięco-młodzieżowa z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” przygotowali przepiękne widowisko muzyczne Słowiańskiej Nocy Zakochanych. To przedstawienie ognia, śpiewu i tańca wywarło na publiczności ogromne wrażenie. Po nim nastąpił czas na puszczanie kolorowych wianków na wodę. Popłynął również Wianek Gminny uwity z kwiatów i ziół ziemi koziegłowskiej, niosąc ze sobą przesłanie spokoju, dostatku i zdrowia dla wszystkich naszych mieszkańców. Podświetlone świeczkami wianki robiły w mroku na wodzie niesamowite wrażenie. Zapanowała wyjątkowa atmosfera radości i przyjaźni.
Zbliżająca się północ oznaczała czas na poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Jak wieść niesie, zakwita przez jedną magiczną chwilę, a znalezienie go ma przynieść śmiałkowi nieskończone szczęście, pieniądze, a nawet miłość. Jak co roku, chętnych do poszukiwania kwiatu paproci nie zabrakło. Dzieci i młodzież szukali osikowego kwiatu paproci. Nagrodą dla zwycięzcy był ogromny kosz słodyczy ufundowany przez Burmistrza GiM Koziegłów Jacka Ślęczkę. W tym roku kosz słodyczy został wręczony, jak się okazało, bardzo sprytnym, najmłodszym dzieciom spośród biorących udział w zabawie.
Na zakończenie Słowiańskiej Nocy Zakochanych przyszedł czas na zabawę taneczną z Zespołem „Bayer Band”. Niesamowity klimat tej jednej nocy utrzymywał się do późnych godzin nocnych i spontanicznie skłaniał do wspólnej zabawy. Cieszy prawdziwy duch słowiańskich tradycji, tak piękny i prawdziwy, kontynuowany przez naszą artystyczną społeczność z Gminy i Miasta Koziegłowy. Do zobaczenia za rok.
kozieglowy.pl
21
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
21
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
18
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
14
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.