Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach realizował duży projekt pn. ,,Folkowisko". Zadanie to było dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,EtnoPolska2019". Miało ono na celu popularyzację żywych i zanikających zjawisk kultury ludowej. W ramach jego realizacji przeprowadzono warsztaty tematyczne, wyjazdy do muzeów. Skierowane one były do mieszkańców Gminy Koziegłowy. Zwieńczeniem projektu była impreza plenerowa pod hasłem „Folkowisko”.

,,Folkowisko" to niepowtarzalne spotkanie miłośników tradycji i dziedzictwa kulturowego . Przebiegało na wielu płaszczyznach, a oferta dla odbiorców była  naprawdę bogata. W programie znalazły się Targi Sztuki Ludowej. Można było nacieszyć wzrok pięknymi koronkowymi serwetami, przytulankami, wyrobami z drewna, biżuterią. Miłośnicy malarstwa podziwiali obrazy tematyczne czy ikony. Targi Zdrowej Żywności zachęcały do kupna serów, jurajskich miodów, ciast czy chleba z domowego wypieku. Dla dzieci przygotowano specjalny blok Retrozabawy, który miał na celu pokazanie dzieciom, jak kiedyś można było się bawić i jak bawili się ich dziadkowie i rodzice. Mogli więc uczestniczyć w zapomnianych już nieco zabawach: hula hop, klasy, guma, bierki, statki na wodzie. Retrozabawy  przygotowali i poprowadzili instruktorzy pracujący w MGOPK. Dodatkową atrakcją były przeprowadzane wśród  uczestników zabawy-konkursy z nagrodami, które ufundowała Placówka Szkoleniowa Andrzeja Nowińskiego z Rzeniszowa oraz MGOPK w Koziegłowach.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się i wzbudzał wiele emocji wśród publiczności ,,Festiwal pierogów". W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Koziegłowy, Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku,  osoby prywatne jak i zaproszeni goście.  Był to konkurs dwuetapowy.

Pierwsza część konkursu to ,,Najsmaczniejsze pierogi". W tej grupie rywalizowało 12 osób.

Jury obradowało w składzie: Iwona Chmurzewska (Przewodnicząca) - Główny Specjalista d/s Przedsiębiorczości i Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki ODR w Myszkowie, Jarosław Jaskólski - kierownik KRUS w Myszkowie, Urszula Koral - zastępca kierownika KRUS w Myszkowie, Daniel Wróbel - inspektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie. Miało ogromny dylemat, bo oceniało małe kulinarne dzieła sztuki. Konkursowe pierogi prezentowały się wyśmienicie, a wymyślne dekoracje przyciągały wzrok. Po burzliwych obradach jury postanowiło nagrodzić najsmaczniejsze.

Grand Prix otrzymały pierogi malinowe z musem malinowym i bitą śmietaną, przygotowane przez  KGW  z Mysłowa. Nagrodę Bilet do Brukseli ufundowała Jadwiga Wiśniewska, Poseł  do Parlamentu Europejskiego.

I miejsce otrzymały pierogi z KGW z Wojsławic za pierogi z mięsem z kaczki i czerwoną kapustą. Nagrodę ufundowała Zofia Jakubczyk, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie

II miejsce przypadło Koziegłowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku za pierogi z kaszą gryczaną. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk.

III miejsce otrzymały pierogi z kapustą i kurkami na leśnym runie przygotowane przez KGW ,,Ziemianki" z Koziegłów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka

W tej kategorii jury przyznało również wyróżnienie otrzymała je Bożena Cesarz za pierogi z gęsiną i żurawiną. Nagrodę ufundowała Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk wraz z członkami Rady.

Druga część konkursu to ,,Lepimy pierogi na czas". W szranki stanęło 11 trzyosobowych zespołów. Ich zadaniem było ulepić w ciągu 30 minut jak najwięcej pierogów. Drużyny spisały się na medal. Łącznie ulepiono 2700 pierogów, a po ich ugotowaniu każdy z uczestników imprezy został zaproszony do degustacji.

Wyniki konkursu ,,Lepimy pierogi na czas":

Grand Prix otrzymały panie z KGW z Mysłowa. Ich zespół w ciągu 30 minut ulepił 313 szt. pierogów. Nagrodę Bilet do Brukseli  ufundowała Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Warto tu nadmienić, że Panie z KGW z Mysłowa były bezkonkurencyjne. W obu konkursach zostawiły konkurencję daleko za sobą.

I miejsce zajęło KGW ,,Malwy" z Gniazdowa, które ulepiły 292 pierogów. Nagrodę ufundowała Zofia Jakubczyk, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie.

II miejsce przypadło KGW z Wojsławic, w konkursowym czasie ulepiły 280 pierogów. Nagrodę ufundował Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk.

III miejsce otrzymało KGW z Lgoty Mokrzesz za ulepienie 271 pierogów. Nagrodę ufundował Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka

Wyróżnienie otrzymało KGW z Lgoty Górnej, lepiąc  263 pierogów. Nagrodę ufundowała Joanna Kołodziejczyk, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy wraz z Radnymi.

Odbyły się jeszcze dwa konkursy skierowane do wystawców. Konkursy ,,Stoisko miłe dla oczu"     i ,,Żyj zdrowo" miały na celu wyróżnienie i uhonorowanie stoisk wystawienniczych rękodzielniczych i zdrowej żywności. Liczył się tutaj pomysł na ekspozycję produktów.

Wyniki kategorii ,,Stoisko miłe dla oczu”.

I miejsce zajęło stoisko Elżbiety Janus. Nagrodę ufundował Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek

II miejsce zajęło stoisko Joanny Spyra-Kwiecień. Nagrodę ufundował  Tomasz Matyszczak, dyrektor Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a wręczyła ją Marzena Sitek

III  miejsce otrzymało stoisko Wojciecha Rakowskiego. Nagrodę ufundował Radny Powiatu Myszkowskiego, Mateusz Kolasa.

Wyróżnienie powędrowało do Anny Milki, a nagrodę ufundowała Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzata Majer. Wręczył ją Adam Kołodzian. 

Wyniki kategorii ,,Żyj zdrowo":

I miejsce Pasieka Jurajska Pawła Ściślickiego. Nagrodę w imieniu dyrektora ARiMR Tomasza Matyszczaka wręczyła  Marzena Sitek.

II miejsce stoisko z serami Adama Będkowskiego. Nagrodę wręczył Marek Dziubek, Dyrektor ŚODR w Częstochowie.

III  miejsce otrzymało stoisko Słodkie Wypieki przygotowane przez KGW ,,Malwy" w Gniazdowie. Nagrodę wręczył Radny Powiatu Myszkowskiego Mateusz Kolasa.

W tej kategorii jury przyznało jeszcze wyróżnienie dla stoiska KGW z Przybynowa. Nagrodę w imieniu Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzaty Majer, wręczył Adam Kołodzian.

 Serdecznie dziękujemy  Kapitule Honorowej w składzie:

Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego

Piotr Kołodziejczyk - Starosta Powiatu Myszkowskiego

Jacek Ślęczka - Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy

Rada Gminy i Miasta Koziegłowy na czele z Przewodniczącą Gminy i Miasta Koziegłowy Joanną Kołodziejczyk oraz Radny Powiatu Myszkowskiego Mateusz Kolasa

Zofia Jakubczyk - Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie

Małgorzata Majer - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie

Marek Dziubek - Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Tomasz Matyszczak - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

za ufundowanie nagród w konkursach.

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć występów zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się: Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy", Zespół Folklorystyczny ,,Kamienica", Zespół Pieśni i Tańca ,,Morawica", Zespół Folklorystyczny ,,Janowianie", Zespół Folklorystyczny ,,Jurajskie Igraszki", Zespół Folklorystyczny ,,Wrzosowianie", Zespół Pieśni i Tańca ,,Zawiercie". Miłośnicy mocniejszego uderzenia mieli okazję wysłuchać Orkiestry Dętej z Pajęczna, której towarzyszyły mażoretki  Baila, Orkiestry Dętej OSP z Kruszyna, Orkiestry Dętej z Koziegłów i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki.

Miłośnicy rękodzieła mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach. Były one skierowane dla wszystkich mieszkańców Gminy.

Warsztaty ,,Drewniane zabawki" poprowadziła Pracownia Plastyczna ,,Manufaktura" z Podzamcza Doroty Supkowskiej. Pod jej okiem i przy nie wielkim wsparciu powstawały aniołki, kotki, ptaszki. Warsztaty ,,Tradycja Ziemi Koziegłowskiej" nawiązywały do naszego dziedzictwa kulturowego związanego z wytwarzaniem ozdób z wiór osikowych. Warsztaty przygotował Roman Noszczyk, właściciel firmy  ,,Osikowa Dolina" z Koziegłów. Chętnych do pracy z kolorowymi wiórami nie zabrakło.

Na zakończenie miłośników folklory czekała prawdziwa uczta. Na scenie wystąpiła Kapela ,,Tęgie Chłopy". Kontynuuje ona tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuar i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel grających na weselach i wiejskich zabawach. Tęgie Chłopy grają tak, że - jak sami o sobie mówią - ,,sufit się podnosi".

W imprezie uczestniczyło wielu zaproszonych gości: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Trepka, Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Wojciech Picheta, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Myszkowskiego Zdzisława Polak, Radny Powiatu Myszkowskiego  Mateusz Kolasa, Radna Powiatu Myszkowskiego Jolanta Koral, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz Gminy Morawica Marian Buras, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Zofia Jakubczyk, Dyrektor ŚODR Marek Dziubek, Marzena Sitek - Kierownik  Powiatowego Oddziału ARiMR w Myszkowie, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie Małgorzatę Majer reprezentował Adam Kołodzian, Jadwigę Wiśniewską - Posła do Parlamentu Europejskiego reprezentowała Agnieszka Szafert z Biura Poselskiego w Częstochowie.

Wszyscy oni skierowali wiele ciepłych słów do uczestników i organizatorów za zaangażowanie dla dobra ochrony dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwa, które odziedziczyliśmy po przodkach i naszym moralnym obowiązkiem jest jego ochrona i przekazywanie kolejnym pokoleniom.

 

W ramach projektu Folkowisko zaplanowano wiele działań, które miały na celu zachęcić mieszkańców do poznania naszej tradycji i tradycji  naszych sąsiadów. Był to czas, w którym starsi niejednokrotnie wracali  wspomnieniami do lat dziecinnych, a młodzi ze zdziwieniem i niedowierzaniem poznawali tajniki rękodzieł nieco już zapomnianych.

Warsztaty ,,Chleb" zorganizowane w gospodarstwie agroturystycznym ,,Brzezina" w Niegowie pozwoliły uczestniczącym w nich osobom poznać tajniki wypieku domowego chleba. Takiego, który kiedyś ich babcie wypiekały w domowych piecach. Zapach świeżutkiego chleba rozchodził się po całej kuchni. Po warsztatach była bowiem chwila, aby przysiąść i rozkoszować się zapomnianym smakiem z dzieciństwa.

Młodzi ludzie  otoczeni dobrami współczesnego świata nie zdają  sobie sprawy z tego, że kiedyś powszechne w użyciu  były w gospodarstwach domowych naczynia wykonane z gliny. Na półkach, stole ustawiane były dzbany, talerze i kubki. W Pracowni Ceramiki i Sztuki Wszelakiej ,,Czarodziejska Zagroda" w Starej Kuźnicy mieli właśnie okazję, by zaznajomić się z tym materiałem i własnoręcznie wykonać  miseczki czy kubki. Te warsztaty były ostatnimi w cyklu warsztatów tematycznych przygotowanych w ramach projektu ,,Folkowisko" - zadania dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Etnopolska 2019".

02

SIE

2019

716

razy

czytano

1486/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności