Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Koziegłowy gościły Powiatowo-Gminne Dożynki

Na terenie Centrum Rekreacji Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach zgromadziło się 25 sierpnia wielu mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy, powiatu myszkowskiego i zaproszonych gości, którzy uczestniczyli w święcie plonów, Dożynkach Powiatowo Gminnych organizowanych w tym roku w Koziegłowach.

Uczestniczy uroczystości tłumnie stawili się rynku w Koziegłowach, skąd przeszli do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, aby uczestniczyć w Mszy Świętej Dziękczynnej w intencji rolników i rolnictwa, celebrowanej przez ks. proboszcza dra Roberta Nemsia. Po jej zakończeniu uczestnicy sformowali korowód i ulicami miasta wyruszyli w kierunku Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury.

Przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Koziegłów została odśpiewana Rota. Uroczystości zostały oficjalnie rozpoczęte po występie zespołu „Złoty Kłos” ze Starej Huty,.

Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka w ciepłych słowach zwrócili się do rolników, dziękując im za całoroczną pracę i podkreślając rolę, jaką dla nas wszystkich odgrywa rolniczy trud. Starosta odniósł się do sięgającej XVI wieku tradycji dożynkowej, jak również obecnej sytuacji rolnictwa w kraju. Podkreślił rolę instytucji współpracujących z rolnikami i fakt, że rolnicy z Powiatu Myszkowskiego mogą zawsze liczyć na wsparcie.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska w gorących słowach pogratulowała plonów, wyrażając przy tym entuzjazm w związku z liczną reprezentacją rolników i zespołów ludowych na dożynkowych obchodach. Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka wyraził ogromne zadowolenie, że po raz kolejny mógł uczestniczyć w tak radosnym święcie, które niesie ze sobą świadomość zakończenia owocnej pracy, ale i nadzieję na kolejny rok.

Istotnym momentem obchodów dożynkowych jest wręczenie poświęconego bochna chleba i miodu. Symboliczne dary przekazali gospodarzom – Staroście i Burmistrzowi – Starostowie Dożynek, którymi w tym roku byli Anna Kaczorowska z Koziegłów i Łukasz Rarok z Wysokiej Lelowskiej. Wręczenie darów na ręce Starosty Piotra Kołodziejczyka i Burmistrza Jacka Ślęczki odbyło się w asyście Wicestarosty Mariusza Morawca, Przewodniczącej Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanny Kołodziejczyk oraz Przewodniczącego Rady Powiatu w Myszkowie Wojciecha Pichety.

 

Przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz Starostowie Dożynek tuż po ceremonii przekazania darów wspólnie pokroili chleb i udali się między gości, aby poczęstować ich wypiekiem z tegorocznych plonów. W tym czasie na scenę weszli reprezentanci kół łowieckich, działających w Powiecie Myszkowskim. Wypada zaznaczyć, że koła łowieckie od kilku lat uczestniczą w przygotowaniach do Dożynek Powiatowych i tym razem również przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci przyrządzonych specjalnie na tę okazję dzików.

W programie tegorocznej uroczystości dożynkowej znalazł się punkt szczególny, którym było oficjalne przekazanie do służby nowego samochodu strażackiego. Pojazd otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Hucie. Samochód mógł zostać zakupiony dzięki wsparciu Gminy i Miasta Koziegłowy (200 tys. zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (241 tys. zł), Województwa Śląskiego (300 tys. zł) i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (19 tys. zł).

 

Pojazd do służby przekazali: Poseł Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Sergiusz Wiśniewski.

Obok chleba, najbardziej rozpoznawalnym elementem symbolicznym dożynek jest wieniec, bez którego żadne święto plonów nie mogłoby się odbyć. Jak nakazuje obyczaj, niezwykle piękne, kunsztownie przyozdobione wieńce przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu. Dożynkowe wieńce na ręce zaproszonych gości wręczały: z Gminy Koziegłowy – KGW Koziegłowy, KGW Cynków, KGW Krusin, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Markowice, KGW Mzyki, KGW Lgota Górna, KGW Wojsławice, KGW Mysłów, KGW Koziegłówki, KGW Stara Huta, KGW Gniazdów, KGW Rzeniszów, KGW Pustkowie Lgockie; z Gminy Żarki – Zespół Kłos z Jaworznika, Zespół Ostrówiolinki, Zespół Śpiewaczy Wysoczanki; z Gminy Niegowa – KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Bliżyce; z Gminy Poraj – KGW Malwy, KGW Kalina, KGW Choronianki; z Myszkowa – KGW Nowowsianki.

Kolejnym niecodziennym elementem tegorocznych Dożynek było wręczenie medali „Order Serca – Matkom Wsi”, które są przyznawane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Medale wręczyła Poseł Jadwiga Wiśniewska, a otrzymały go panie z KGW Choronianki. Następnie nadszedł czas na część artystyczną Dożynek. Zainicjowały ją wspaniałe występy Kół Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały tradycyjny program wokalno-instrumentalny. Popularne pieśni i melodie ludowe znakomicie zadziałały na publiczność, która zaczęła się świetnie bawić.

A był to dopiero początek. Tuż po zakończeniu występów KGW na scenie pojawił się węgierski Zespół Tańca Ludowego „Csobolyo”, który przyjechał na Dożynki z zaprzyjaźnionej z Koziegłowami Gminy Győrújbarát. Publiczność była zachwycona występem, na który złożyły się tradycyjne tańce i przyśpiewki węgierskie. Równie okazale zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”, dzięki czemu tego dnia publiczność dożynkowa miała możliwość doświadczyć niecodziennego połączenia węgierskiej i polskiej ludowości.

Później przyszedł czas na zmianę nastroju. W świat muzyki sprzed lat wprowadziła publiczność Kapela Biesiadna ODR Częstochowa, na czele której stoi Józef Ślusarz. Ten występ był świetnym przygotowaniem do wielkiej porcji muzyki tanecznej w wykonaniu zespołu „Eminens”, który zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy trwającej niemal do północy.

Dożynki Powiatowe w Koziegłowach przebiegły w znakomitej atmosferze. Tym bardziej, że dopisała pogoda. Uczestnicy i goście mogli nie tylko obejrzeć i posłuchać pięknych ludowych utworów, ale również zapoznać się z ofertą instytucji i podmiotów samorządowych. Nieopodal sceny został rozstawiony namiot Powiatu Myszkowskiego, w którym pracownicy Starostwa Powiatowego w Myszkowie służyli radą w rozmaitych sprawach. Swoje stoiska miały również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy.

W Dożynkach wzięło udział wielu znamienitych gości. Zaproszenie Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki przyjęli m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Senator RP Ryszard Majer, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Morawiec, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Członkowie Zarządu Powiatu Myszkowskiego: Jolanta Koral, Jarosław Kumor i Tomasz Ośmiałowski, Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Miasta Myszkowa Jerzy Woszczyk, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Żarki Mariusz Pompa, Przewodnicząca Rady Gminy Niegowa Zofia Kasznia, Wiceburmistrz Miasta Myszkowa Iwona Franelak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Żarki Jakub Grabowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Myszkowskiego Zdzisława Polak, Sekretarz Powiatu Myszkowskiego Krystyna Jasińska, Sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy Krzysztof Bąk, Sekretarz Gminy Niegowa Jerzy Tatarek, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, Komendant Powiatowy Policji w Myszkowie Marcin Lemański, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie Sergiusz Wiśniewski, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Zofia Jakubczyk, Zastępca Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dawid Zamora, Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Krzysztof Sosnowski, Kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Jarosław Jaskólski, Komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach Krzysztof Macherzyński, Kierownik Biura Powiatowego Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Radni Rady Powiatu i Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, członkowie kółek rolniczych i organizacji rolniczych, mieszkańcy i rolnicy z Gminy Koziegłowy i Powiatu Myszkowskiego.

Organizatorzy – Powiat Myszkowski i Gmina Koziegłowy – dziękują wszystkim wymienionym wyżej instytucjom, darczyńcom, ochotniczym strażom pożarnym, Kołom Gospodyń Wiejskich, Gminnej Orkiestrze Dętej z Koziegłów, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Promocji Kultury w Koziegłowach, Miejskiemu Domu Kultury w Myszkowie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Żarkach, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Poraju, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niegowie. Oczywiście wielkie podziękowania należą się wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom za udział i wiele ciepłych słów podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych.

09

WRZ

2019

755

razy

czytano

1501/4578

kozieglowy.pl