Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Konkurs Polskie więźniarki w Ravensbrück

”Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”. Aby echo głosów więźniarek z KL Ravensbrück nie ucichło, od 8 lat Dyrekcja i nauczyciele, przy współpracy z rodzicami szkoły podstawowej w Pińczycach, organizują konkurs historyczno – literacki po hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbruck”. Honorowy patronat nad tą inicjatywą sprawuje Pani dr Wanda Półtawska.Tegoroczne podsumowanie ósmej już edycji odbyło się tradycyjnie w Krakowie, w auli Bł. Jakuba Strzemię w obecności zaproszonych gości i laureatów konkursu wraz z ich nauczycielami.

Wśród tych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: dr Wanda Półtawska wraz z mężem profesorem Andrzejem Półtawskim, dr Jarosław Szarek – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Michał  Masłowski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie, Halina Cimer – wicekurator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Elżbieta Kuta – prezes Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Obozu Niemieckiego Ravensbruck, Barbara Oratowska – kierownik Muzeum Martyrologii Pod Zegarem w Lublinie, dr Krystyna Jasińska – sekretarz Powiatu Myszkowskiego, Jolanta Koral – członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego, Krzysztof Bąk – sekretarz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jadwiga Matyja – Skarbnik Gminy i Miasta Koziegłowy, Radni Gminy i Miasta Koziegłowy, dyrektorzy jednostek Gminy i Miasta Koziegłowy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji pomordowanych więźniarek KL Ravensbruck oraz niedawno zmarłej więźniarki Pani Kamili Sycz, odprawioną przez ks. proboszcza Parafii Pińczyce, Pawła Lamka. Całość uroczystości wręczenia nagród poprowadziła Joanna Sularz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach. W czasie jej trwania zgromadzeni mieli okazję wysłuchać programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pińczycach, jej absolwentów oraz przyjaciół szkoły.

Wśród występujących znaleźli się: Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach, Wiktoria Sularz (pianino) i Zuzanna Przybyłowicz (skrzypce), Weronika Radosz, Angelika Krajewska (wokal), Magdalena Sędor – zwyciężczyni II Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorsko – Krasomówczego „W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów” (recytacja).

Wszyscy obecni na podsumowaniu konkursu mieli okazję wysłuchać wykładu Pani dr Wandy Połtawskiej, która mówiła o wartości życia ludzkiego, obowiązkach młodego pokolenia wobec siebie, starszych i ojczyzny. Wskazywała na wartości, które są w życiu najważniejsze i jeśli chcemy wychować młode pokolenia, to właśnie na: odpowiedzialności, szacunku do siebie i innych, szacunku do życia. Mówiła o pożądanych postawach młodych ludzi i niebezpieczeństwach, które na nich czekają we współczesnym świecie, niejednokrotnie powołując się na słowa swojego Wielkiego Przyjaciela, świętego Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie nagród laureatom oraz ich opiekunom. Był to m.in. wyjazd edukacyjny do  Muzeum Pamięci i Przestrogi w  Ravensbrück, ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy oraz Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie.

Laureaci usłyszeli również gratulacje i życzenia przesłane przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwigę Wiśniewską.

Komisja konkursowa, zwracając się do laureatów podkreśliła, że poszukiwała w pracach nie tylko odtworzenia cząstki historii, czy wykorzystania wielu źródeł informacji. Poszukiwała nade wszystko wrażliwości, idei, która towarzyszyła uczniom w czasie pisania. „Wielu bowiem namalowało słowem obrazy, które przeniosły nas, czytających, do obozu, pozwoliło przekonać się, że jesteście wrażliwymi i dociekliwymi młodymi ludźmi. Potraficie pięknie pisać, mówić o rzeczach trudnych i bolesnych, wyciągać wnioski, analizować rzeczywistość, stawiać pytania i poszukiwać na nie odpowiedzi” – podsumowała Jadwiga Balińska – przewodnicząca jury.

Laureaci konkursu:

Szkoła Podstawowa

I. Mateusz Piątkowski – SSP nr 46 im. J. Kiepury w Sosnowcu, opiekun Magdalena Piotrowska

II. Katarzyna Bednarczyk – Katolicka SP im. św. Rodziny z Nazaretu w Krakowie, opiekun Anna Kita

III. Anna Kutek – SP nr 18 im I. Krasickiego w Sosnowcu, opiekun Wioletta Sosińska

Wyróżnienie:      Zofia Chrobot – SP nr 3 im. M. Kopernika w Tucholi, opiekun Sylwia Kożuch

Wyróżnienie: Julia Kobiór – SP nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu, opiekun Elżbieta Małecka

Wyróżnienie: Maja Fedyniak – SSP nr 46 im. J. Kiepury w Sosnowcu, opiekun Magdalena Piotrowska

Wyróżnienie: Agnieszka Kowalczuk – SP im. Prymasa St. Wyszyńskiego w Łabuńkach Pierwszych, opiekun Dorota Faron

Gimnazjum 

I. Kinga Klisz – SP nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu, opiekun Elżbieta Małecka

II. Karolina Szewczyk – SP im. Flagi Polskiej w Kobułtach, opiekun Justyna Pstrągowska

III. Karolina Krupa – ZS im. św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Lublińcu, opiekun Katarzyna Koza

Wyróżnienie:      Mateusz Pałczyński – SP im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie, opiekun Dr Maria Lewandowska

Szkoły średnie

I. Jakub Kowalski – ZS nr w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekun Edyta Świątek

II. Wiktoria Prokop – II LO im. ks. J. Twardowskiego w Dębicy, opiekun Mariusz Wiech

III. Karolina Lisiecka – LO im. mjr H. Sucharskiego w Sierpcu, opiekun Joanna Kloc

III. Julia Olbrycht I – LO im. H. Sienkiewicza w Łańcucie, opiekun Władysława Kluz – Chłanda

Wyróżnienie: Martyna Bernakowska – ZS Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach, opiekun Dariusz Szumski

Wyróżnienie: Oliwia Auguścik – I LO im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, opiekun Anna Jurga – Rychlińska

Wyróżnienie: Kinga Zawada – I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie, opiekun Ewa Gałązka

Wyróżnienie: Paulina Dawid – I LO im. St. Żeromskiego w Lęborku, opiekun Katarzyna Harackiewicz

Prezentacja

I. Ines Schröder – ZS nr 1 w Ciechocinku, opiekun Agnieszka Andryszewska

 

„Okres II wojny światowej zniszczył poczucie godności człowieka, a wartość życia ludzkiego zmalała. Ludzie, którzy oddali życie za naszą ojczyznę, są wzorem dla następnego pokolenia. Człowiek musi odnaleźć swoją tożsamość”.

I te słowa Pani dr Wandy Połtawskiej, ta idea, towarzyszy nam i będzie towarzyszyć w kolejnej edycji konkursu.

Materiał został przygotowany w SP w Pińczycach

26

WRZ

2019

944

razy

czytano

1403/4494

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.