
kozieglowy.pl
Ogólnopolski Konkurs Recytatorsko-Krasomówczy ...
29
lis
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Polskie Więźniarki w Ravensbrück” wraz ze swoimi opiekunami zgłębiali podczas wyjazdu edukacyjnego do Niemiec wiedzę dotyczącą zbrodni dokonanych przez faszystowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Wyjazd odbył się w dniach 20-23 września 2019 r.
Jego uczestnicy w pierwszej kolejności zwiedzili Lipsk, zaczynając od Pomnika Bitwy Narodów. Następnie mieli okazję zobaczyć Stary Ratusz, budynek Starej Giełdy, piwnicę Aurebacha – miejsce, w którym toczyła się akcja „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethego czy Kościół św. Tomasza, czyli miejsce działalności i pochówku Jana Sebastiana Bacha.
Kolejnym i najważniejszym punktem programu było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, gdzie utworzono Muzeum Pamięci i Przestrogi. Budynki mieszkalne byłych nadzorczyń SS stanowią dzisiaj bazę noclegową dla młodzieży z całego świata, która chce „pamiętać” i oddawać cześć kobietom, które cierpiały w tym miejscu, a niejednokrotnie zostały brutalnie zamordowane.
Swoistym zwieńczeniem działań konkursowych był udział uczestników wyjazdu we mszy świętej w Fürstenbergu. Był to czas na refleksję, na wewnętrzne wyciszenie po dniu silnych emocji związanych z wyrafinowaną machiną zbrodni hitlerowskich. Laureaci konkursu zwiedzali również Park Sanssouci w Poczdamie, stanowiący niezwykle imponujące otoczenie letniej rezydencji Fryderyka II Wielkiego.
Podsumowaniem podjętej inicjatywy było zwiedzanie wystawy w Muzeum „Topografii Terroru” w Berlinie. To w tym właśnie miejscu znajdowała się w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo (i należące doń więzienie), dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Stąd kierowano prześladowaniami i zagładą opozycji politycznej narodowego socjalizmu w kraju i za granicą. Tutaj organizowano ludobójstwo europejskich Żydów i Romów. Ekspozycja otwartego w 2010 r. centrum dokumentuje historię tego miejsca, usytuowanego bezpośrednio obok nazistowskiej dzielnicy rządowej, dzielnicy instytucji terroru oraz dokonywanych przez nie na terenie całej Europy zbrodni.
Warto zaznaczyć, że w wyjeździe edukacyjnym uczestniczyli uczniowie z całego kraju. Wśród laureatów znaleźli się bowiem uczniowie szkół z: Łańcuta, Krakowa, Sosnowca, Bierunia, Kobułt, Lublińca, Ostrowca Świętokrzyskiego, Dębicy, Sierpca i Ciechocinka. Towarzyszyli im również uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Pińczycach m.in. Joanna Sularz, Danuta Jastrzębska, Krzysztof Machura, Violetta Treścińska, Agnieszka Juda, Małgorzata Waś oraz Jadwiga Balińska.
Materiał przygotowany został w SP w Pińczycach
kozieglowy.pl
29
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
29
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
28
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
28
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
27
lis
2023
Więcej
kozieglowy.pl
27
lis
2023
Więcej