Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Edukacyjny wyjazd do Lipska i Ravensbrück

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Polskie Więźniarki w Ravensbrück” wraz ze swoimi opiekunami zgłębiali podczas wyjazdu edukacyjnego do Niemiec wiedzę dotyczącą zbrodni dokonanych przez faszystowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Wyjazd odbył się w dniach 20-23 września 2019 r.

Jego uczestnicy w pierwszej kolejności zwiedzili Lipsk, zaczynając od Pomnika Bitwy Narodów. Następnie mieli okazję zobaczyć Stary Ratusz, budynek Starej Giełdy, piwnicę Aurebacha – miejsce, w którym toczyła się akcja „Fausta” Johanna Wolfganga von Goethego czy Kościół św. Tomasza, czyli miejsce działalności i pochówku Jana Sebastiana Bacha.

Kolejnym i najważniejszym punktem programu było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, gdzie utworzono Muzeum Pamięci i Przestrogi. Budynki mieszkalne byłych nadzorczyń SS stanowią dzisiaj bazę noclegową dla młodzieży z całego świata, która chce „pamiętać” i oddawać cześć kobietom, które cierpiały w tym miejscu, a niejednokrotnie zostały brutalnie zamordowane.

Swoistym zwieńczeniem działań konkursowych był udział uczestników wyjazdu we mszy świętej w Fürstenbergu. Był to czas na refleksję, na wewnętrzne wyciszenie po dniu silnych emocji związanych z wyrafinowaną machiną zbrodni hitlerowskich. Laureaci konkursu zwiedzali również Park Sanssouci w Poczdamie, stanowiący niezwykle imponujące otoczenie letniej rezydencji Fryderyka II Wielkiego.

Podsumowaniem podjętej inicjatywy było zwiedzanie wystawy w Muzeum „Topografii Terroru” w Berlinie. To w tym właśnie miejscu znajdowała się w latach 1933-1945 centrala nazistowskiego terroru: Gestapo (i należące doń więzienie), dowództwo SS, służba bezpieczeństwa SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Stąd kierowano prześladowaniami i zagładą opozycji politycznej narodowego socjalizmu w kraju i za granicą. Tutaj organizowano ludobójstwo europejskich Żydów i Romów. Ekspozycja otwartego w 2010 r. centrum dokumentuje historię tego miejsca, usytuowanego bezpośrednio obok nazistowskiej dzielnicy rządowej, dzielnicy instytucji terroru oraz dokonywanych przez nie na terenie całej Europy zbrodni.

Warto zaznaczyć, że w wyjeździe edukacyjnym uczestniczyli uczniowie z całego kraju. Wśród laureatów znaleźli się bowiem uczniowie szkół z: Łańcuta, Krakowa, Sosnowca, Bierunia, Kobułt, Lublińca, Ostrowca Świętokrzyskiego, Dębicy, Sierpca i  Ciechocinka. Towarzyszyli im również uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Pińczycach m.in. Joanna Sularz, Danuta Jastrzębska, Krzysztof Machura, Violetta Treścińska, Agnieszka Juda, Małgorzata Waś oraz Jadwiga Balińska.

Materiał przygotowany został w SP w Pińczycach

01

PAŹ

2019

411

razy

czytano

1352/4444

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.