Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W dniach 21-28 października Szkoła Podstawowa w Gniazdowie gościła partnerów projektu „Wszyscy Razem dla Zjednoczonej Europy” realizowanego w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ 2019/2021. Do Polski  przyjechało 8 nauczycieli oraz 14 uczniów z Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Grecji. Uczestniczyli oni w spotkaniach integracyjnych, warsztatach,  lekcjach, szkoleniach, uroczystościach szkolnych oraz wycieczkach. W celu integracji i dzięki uprzejmości rodziców uczniów naszej szkoły uczniowie z zagranicy zamieszkali w polskich rodzinach. Głównym celem projektu jest stworzenie przyjaznego i bezpiecznego środowiska dla wszystkich mieszkańców krajów Zjednoczonej Europy.

Uroczyste, tradycyjne powitanie gości chlebem i solą nastapiło 22 października. W trakcie wizyty w Polsce goście mieli okazję zwiedzić Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce, zobaczyli również tereny byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz i Auschwitz- Birkenau. Wraz z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej w Gniazdowie pieszo przeszli także trasę z zamku w Mirowie do Bobolic oraz zwiedzili Jasną Górę. Wzięli udział w warsztatach rękodzieła w Osikowej Dolinie w Koziegłowach oraz w warsztatach muzykoterapii. Dzięki uprzejmości kustosza- księdza dr Wojciecha Torchalskiego proboszcza parafii w Gniazdowie i Mzykach oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Mzykach goście  zwiedzili sanktuarium św. Jana Vianney’a. Mieli także okazję spotkać się z rodowitym Turkiem, panem Veysel Gul. Przed wieloma laty opuścił on granice swojego kraju, zamieszkał w Polsce i otworzył w Koziegłowach „Bar Adana Kebab”, w którym  możemy skosztować tradycyjne  tureckie potrawy. Pan Veysel Gul przygotował dla naszych gości degustację regionalnych  tureckich dań a także spotkał się z delegacją młodzieży z Turcji.

Uczniowie z zagranicznych szkół uczestniczyli także m.in. w szkolnej dyskotece, lekcji historii, lekcji języka polskiego, w czasie której poznawali polską kulturę, obyczaje i język. Zmagali się również z łamańcami językowymi i quizami na temat historii Polski. Dla wszystkich uczestników projektu zostało zorganizowanych wiele warsztatów, w tym chemiczne i doświadczalne, a także integracyjne. W czasie wizyty w Polsce został także rozstrzygnięty konkurs na logo projektu. Jednym z głównych punktów pobytu była wizyta u Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy p. Jacka Ślęczki. Został również zorganizowany szkolny festyn, w czasie którego na poszczególnych stoiskach można było zapoznać się z kulturą, obyczajowością i przysmakami narodowymi z poszczególnych krajów partnerskich. Nie zabrakło również atrakcji sportowych. Na Gminnym Stadionie w Gniazdowie młodzież rozegrała integracyjny mecz piłki nożnej.  

W ramach projektu Erasmus+ nauczyciele poszczególnych szkół uczestniczyli także w wielu szkoleniach i mobilnościach, w związku z czym na zakończenie wizyty w Polsce otrzymali certyfikaty i Europassy, wręczone przez dyrektor szkoły Teresę Pakułę-Sosnowską oraz główną koordynatorkę projektu Karolinę Gawrońską. Pożegnanie gości nastąpiło 28 października.

Jak podkreśla dyrekcja i grono pedagogiczne, uczestniczenie Szkoły Podstawowej  w Gniazdowie w międzynarodowym unijnym projekcie otwiera wiele możliwości. To nie tylko wymiana doświadczeń, nawiązanie trwałych kontaktów  i współpracy. Realizowanie przyjętych w projekcie zadań daje dużo satysfakcji zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom, mobilizuje do nauki języka oraz aktywnych działań na rzecz szkoły. Wpływa także na kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym i zwiększa atrakcyjność oferty edukacyjnej naszej szkoły.

 

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Gniazdowie pragną złożyć  gorące wyrazy podziękowania za wsparcie udzielone w realizacji unijnego programu Erasmus+ 2019-2021 następującym sponsorom:

 

Firmie Sona Sp. Z O.O. z Koziegłówek

 

Marcopolo Sp. J. J. Kuś  DELIKATESY CENTRUM w Koziegłowach

Kustoszowi Sanktuarium św. Jana Vianneya w Mzykach ks. dr Wojciechowi Torchalskiemu

oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Mzykach

Panu Veysel Gul   „Bar Adana Kebab” w Koziegłowach

 

Materiał został przygotowany w SP w Gniazdowie

15

LIS

2019

477

razy

czytano

1316/4440

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.