Skróty klawiszowe:

PPJ na europejskich konferencjach

Strona główna » Aktualności » PPJ na europejskich konferencjach

wielkość tekstu: A | A | A

Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” z siedzibą w Janowie może pochwalić się niemałym osiągnięciem na arenie europejskiej. W 2018 r. PPJ zrealizowało projekt dotyczący edukacji cyfrowej mieszkańców powyżej 50 roku życia na obszarach wiejskich, idealnie odpowiadający na lokalne potrzeby społeczne. Projekt „Z komputerem za Pan brat - warsztaty komputerowe dla osób wykluczonych cyfrowo powyżej 50 roku życia” otrzymał nie tylko wyróżnienie w I edycji europejskiego konkursu Rural Inspiration Awards w 2019 r., ale także był prezentowany na stoisku wystawienniczym w Brukseli podczas konferencji pt. „Po 2020: działania lokalne w zmieniającym się świecie”, a ostatnio, tj. w lutym bieżącego roku, także podczas konferencji w Hiszpanii, pt. „Nowe umiejętności cyfrowego rolnictwa”. W trakcie konferencji w Aranjuez (Hiszpania) swoją prelekcję na temat zrealizowanego projektu miał Prezes Stowarzyszenia Jerzy Motłoch. Seminarium miało na celu przyczynienie się do opracowania i wdrożenia metod i narzędzi, które mogą pomóc rolnikom i doradcom rolnym rozwinąć umiejętności, których potrzebują w obliczu transformacji cyfrowej w rolnictwie.

W ramach realizacji własnego projektu pt. „Z komputerem za Pan brat - warsztaty komputerowe wsparciem dla osób 50+ wykluczonych cyfrowo”,  Stowarzyszenie  PPJ przeprowadziło cykl trzydniowych warsztatów komputerowych na terenie 9 partnerskich gmin dla mieszkańców powyżej 50 roku życia bez kompetencji komputerowych (łącznie 27 warsztatów, w których uczestniczyło 90 osób). Warsztaty były prowadzone przez profesjonalnego lektora i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy warsztatów, po pozytywnym zdaniu testu kompetencyjnego i 100% obecności na warsztatach otrzymali tablety wraz z klawiaturami, na których mogą doskonalić swoje umiejętności komputerowe. Organizacja warsztatów komputerowych była odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby eliminowania deficytów w zakresie braku kompetencji komputerowych u mieszkańców obszaru PPJ powyżej 50 roku życia. Dzięki warsztatom komputerowym, ich uczestnicy mieli możliwość nabycia kwalifikacji komputerowych, szybszej komunikacji przy użyciu poczty elektronicznej, nabyli wiedzę w zakresie załatwiania koniecznych, życiowych spraw takich jak internetowe opłaty i rachunki, zakupy, dostęp do różnych źródeł wiedzy i informacji w Internecie, w tym przy poszukiwaniu pracy.

Uczestnicy warsztatów wielokrotnie dziękowali Stowarzyszeniu PPJ za organizację warsztatów, które są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bo skierowane do osób 50+,  uczą tego co nieodzowne i konieczne czyli poruszania się w cyfrowym świecie i dają możliwość nauki od podstaw obsługi komputera. Nabywanie umiejętności komputerowych przez osoby starsze jest nieodzowne w XXI wieku, osoby takie wymagają indywidualnego podejścia, mają świadomość ograniczeń komputerowych i głęboką potrzebę ich eliminacji. Chcą uczyć się, zdobywać wiedzę w zakresie edukacji elektronicznej w szerokim aspekcie. Mają świadomość, że cyfryzacja większości aspektów życia jest nieodwracalna, a podążanie za zdobywaniem wiedzy i nabywaniem umiejętności w tym zakresie konieczne i niezbędne.

Wychodząc naprzeciw oddolnym oczekiwaniom lokalnej społeczności, Stowarzyszenie PPJ przeprowadzi kolejny cykl warsztatów w drugim półroczu 2020 r., o czym na bieżąco będzie informować na stronie www.jura-ppj.pl.

czytano: 83 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2020-02-17 13:24:46

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook