Skróty klawiszowe:

Zmiany wprowadzone w związku z koronawirusem

Strona główna » Aktualności » Zmiany wprowadzone w związku z koronawirusem

wielkość tekstu: A | A | A

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

od niedzieli 15 marca będzie obowiązywać:
✖️Zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców;
✖️Kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP;
✖️Zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych (granice zostaną otwarte dla przepływu towarów).

od soboty 14 marca:
✖️działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie;
✖️Zawieszona będzie działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynos;
✖️Nie mogą odbywać się zgromadzenia powyżej 50 osób (w tym zgromadzenia państwowe i religijne);
✖️Utrzymane zostają czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian;
✖️Wszystkie sklepy, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

 

Troska o zdrowie mieszkańców

Zarząd Województwa Śląskiego, z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele, jest w pełni zaangażowany w działania mające na celu ograniczenie rozpowszechniania koronawirusa oraz pomoc mieszkańcom regionu, którzy potrzebują pomocy medycznej.

Od kilku dni władze województwa podejmują wiele działań wpisujących się w decyzje rządu i poszczególnych ministerstw.

Należy podkreślić, że w tej sytuacji kryzysowej samorząd podporządkowuje się administracji rządowej, którą w województwie reprezentuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda - jako przedstawiciel rządu - przejął kontrolę nad placówkami medycznymi podległymi województwu śląskiemu.

Przypominamy, że marszałek Jakub Chełstowski już kilka dni temu zalecił dyrektorom podległych jednostek kultury ograniczenie wydarzeń skupiających znaczną liczbę odbiorców. Władze województwa zdecydowały o ograniczonej dostępności interesantów do Urzędu Marszałkowskiego. Zaapelowano, aby kontakty z pracownikami Urzędu odbywały się tylko i wyłącznie poprzez korespondencję tradycyjną, drogą elektroniczną lub telefonicznie. Cyklicznie odbywają się telekonferencje z dyrektorami szpitali wojewódzkich.

- Najważniejsze jest zdrowie, dlatego każdy z nas powinien śledzić i realizować decyzje rządu i ministra zdrowia. Powinniśmy przy tym zachować spokój i zdrowy rozsądek. Niech każdy z nas czerpie informacje ze stron rządowych lub samorządowych - zaapelował marszałek Jakub Chełstowski. - Jesteśmy bowiem odbiorcami różnych fake news’ów, które sieją niepokój i mogą spowodować panikę. Najważniejsze dla każdego z nas informacje przedstawiane są na konferencjach prasowych z udziałem premiera, ministrów lub przedstawicieli rządu. Tylko takie powinny być dla nas wiarygodne. Decyzje w sprawie dalszych kroków ograniczania rozpowszechniania się koronawirusa podejmuje rząd, a nie samorząd. My jesteśmy w obecnym systemie podmiotem wykonującym polecenia.

Przypomnieć warto, że rząd w ostatnich dniach podjął decyzje o kontroli sanitarnej na przejściach granicznych, zawieszeniu funkcjonowania żłobków, przedszkoli, szkół, uczelni oraz wprowadzeniu ograniczenia imprez masowych. Zwrócił się do pracodawców z apelem o to, by maksymalnie wdrożyć pracę zdalną. Rząd nie planuje zamykania sklepów i placówek handlowych oraz odcinania kordonem sanitarnym żadnych dużych miast. Rząd rozmawiał z producentami żywności i poinformował, że moce przerobowe są uruchomione na poziomie 80 proc.

Najważniejsze zalecenia dla każdego z nas to zachowanie podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi:

 • często myj ręce,
 • stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania,
 • zachowaj bezpieczną odległość,
 • unikaj dotykania oczu, nosa, ust,
 • jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.

czytano: 471 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2020-03-13 22:38:07

Walory Gminy
 • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
 • Bogate zasoby wód głębinowych
 • Malownicze krajobrazy
 • Bogactwo przyrody
 • Strefy aktywności turystycznej
 • Szlaki konne i rowerowe
 • Korzystna lokalizacja
 • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody