Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Okruchy koziegłowskiej historii w dawnej bożnicy

Podczas rozbiórki budynku dawnej bożnicy przy Placu Moniuszki, gdzie znajduje się obecnie nowo wybudowana siedziba Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koziegłowach znaleziono kilka cennych historycznie artefaktów. Jeden z nich to tekst na pergaminie – modlitwa Shema Israel (Słuchaj Izraelu).

– Ta modlitwa była powtarzana i przekazywana szczególnie w sytuacjach trudnych i dramatycznych. To wielkie odkrycie pochodzące z odrzwi budynku. Innym znaleziskiem są strzępy z modlitewników znalezione na strychu – informuje Leonard Jagoda, koziegłowski pasjonat historii. – Kolejne odkrycie to według mojej wiedzy komentarze do Drugiej Księgi Mojżeszowej z Pięcioksiągu, Welle Szemot (Oto imiona). Są to komentarze w języku hebrajskim i jidysz, które mówią o Księdze Wyjścia.

– Na szczęście księga była dosyć szczelnie obłożona cegłami i dzięki temu ocalała przed zjedzeniem przez myszy – dodaje Wojciech Łonak, archeolog sprawujący pieczę nad rozbiórką dawnej bożnicy.

To jednak nie wszystkie znaleziska z Koziegłów. Wojciech Łonak znalazł także bączki zwane drejdlami, związane z żydowskim świętem chanukowym. Kręcenie bączków było głównie zabawą, szczególnie dla dzieci. Zdaniem archeologa, bączki miały jednak i inne zastosowanie.

– W ostatnim etapie znaleźliśmy cztery żydowskie drejdle, które po polsku nazwalibyśmy bączkami. Grano w nie nałogowo. To był hazard. Na czterech ich ściankach są umieszczone hebrajskie litery: Nun, Gimel, Hey, Shin. Tworzyły one zdanie: stał się wielki cud. W zależności jak drejdel upadał, dana litera była promowana fantami, słodyczami, monetami – wyjaśnia archeolog, który natknął się w budynku także na zabytkowe kafle z roślinnymi ornamentami.

Podczas uroczystego otwarcia GMOPS-u Leonard Jagoda poinformował zgromadzonych o jeszcze jednej ciekawej rzeczy – o rozszyfrowaniu herbu Koziegłów.

– Na tym budynku jest prawdziwy herb miasta Koziegłowy. Dlatego prawdziwy, że artysta, który go wykonywał wreszcie odczytał, co to są te trzy wstążeczki pod kozimi głowami. On zinterpretował je jako czubek korony. Otrzymaliśmy bowiem ten herb od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (chodziło o przyłączenie Księstwa Siewierskiego do Korony). Te trzy kozie głowy są nad czubkiem korony, co po raz pierwszy pokazaliśmy tutaj – wyjaśnia Leonard Jagoda.

Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka otrzymał za pośrednictwem Leonarda Jagody podziękowania od Neny Kafki, która mieszkała przed wojną przy rynku w Koziegłowach, a obecnie mieszka w Helsinkach, gdzie premier Finlandii ufundował jej mieszkanie.

– Ekipa Stevena Spielberga nagrała z nią wywiad, który jest dla Koziegłów bardzo cenny, ponieważ Nena Kafka bardzo dobrze wspomina swój pobyt i życie w naszym mieście. Mając taka kartę i przeszłość, nie mamy w naszej historii żadnych „zakalców”. Powinien być to dla nas powód do dumy  – mówi Leonard Jagoda. –  O tym budynku i Koziegłowach wie świat. Simo Muir, wykładowca Uniwersytetu w Helsinkach, który był w Koziegłowach i zrobił zdjęcia wspomina o nim w swej książce o Nenie Kafce i jej rodzinie, w której to książce jest także wiele epizodów z Koziegłów. Simo Muir, który wykłada na różnych uniwersytetach i bierze udział w wielu konferencjach mówi, że chciałby, żeby tak jak w Koziegłowach było na całym świecie.

Na ścianie frontowej budynku GMOPS-u usytuowana została symboliczna macewa poświęcona zagładzie koziegłowskich Żydów. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, którego prezesem jest Leonard Jagoda.

07

LIP

2020

1887

razy

czytano

1197/4578

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.