Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Seniorzy z GiM Koziegłowy wędrowali śladami św. Jana Pawła II

Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Koziegłowach realizuje zadanie publiczne pn. ,,Przystanek szczęścia” zlecone w ramach Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na latach 2014 – 2020 (edycja 2020).

Jednym z wielu punktów realizowanego zadania była wycieczka ,,Szlakami Jana Pawła II”, której celem było przypomnienie postaci Ojca Świętego 100. rocznicę jego urodzin.

28 lipca seniorzy z Gminy Koziegłowy wyruszyli do rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Wadowice przywitały podróżników piękną i słoneczną pogodą. Pod opieką przewodnika grupa udała się na rynek, aby  zaczerpnąć historii i zobaczyć dom małego Lolka oraz Bazylikę Mniejszą Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której bardzo często się modlił.

Uwagę zwiedzających przykuł zegar słoneczny znajdujący się na zewnętrznej ścianie kościoła, na którym widnieje wymowny napis - ,,Czas ucieka wieczność czeka”. Znajduje się on dokładnie naprzeciwko okien mieszkania, w którym dorastał Karol Wojtyła.

Będąc w Wadowicach nie sposób nie spróbować słynnych, wadowickich kremówek. Seniorzy udali się do pobliskiej cukierni, w której mieli przyjemność skosztować te wyjątkowe wyroby cukiernicze.

Po krótkiej chwili odpoczynku grupa udała się do kolejnego ważnego miasta w życiu Karola - do Krakowa.

Podróż po jednym z najpiękniejszych miast Polski rozpoczęła się od zwiedzania siedziby królów – Zamku Królewskiego na Wawelu. Seniorzy zwiedzili krypty królewskie, dzwon Zygmunta,  dziedziniec zewnętrzny oraz dziedziniec zamkowy z charakterystycznymi arkadami.

Z wawelskiego wzgórza grupa udała się do bardzo ważnego miejsca dla wielu Polaków, pod słynny adres, ulicę Franciszkańską 3 – okna papieskiego. Papież Jana Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Polski często pojawiał się w tym oknie i przemawiał do wiernych, którzy licznie gromadzili się na plantach przed Pałacem Biskupów Krakowskich, aby wsłuchiwać cię w jego słowa.    

Po wyczerpującej lekcji historii wszyscy udali się na obiad i chwilę odpoczynku. Następnym punktem programu było zwiedzanie perły baroku - Kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła ufundowanego dla jezuitów przez Króla Zygmunta III Wazę.

W zadumie, bogatsi o nową wiedzę z życiorysu świętego Jana Pawła II seniorzy udali się na zwiedzanie krakowskiego rynku i sukiennic.

Ostatnim punktem programu był spokojny spacer traktem królewskim, ulicą Floriańską w stronę Barbakanu. Wśród miejskiego gwaru przewodnik barwnie opowiadał o historycznym Krakowie, życiu jego mieszkańców i ciekawostkach związanych z postacią Karola Wojtyły.

Zadanie pn. ,,Przystanek Szczęście” to projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”, w którego ramach mieści się cykl zajęć dla 50 seniorów z Gminy i Miasta Koziegłowy z zakresu edukacji społecznej, kulturowej i sportowej w nawiązaniu do 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka. Głównym celem  projektu jest podniesienie aktywności edukacyjnej i społecznej, wśród osób starszych, poprzez nową ofertę warsztatów realizowanych przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów w partnerstwie z Gminą i Miastem Koziegłowy.

 

 

 

 

03

SIE

2020

761

razy

czytano