Skróty klawiszowe:

II etap kulinarnego konkursu w Starej Hucie

Strona główna » Aktualności » II etap kulinarnego konkursu w Starej Hucie

wielkość tekstu: A | A | A

11 sierpnia w Starej Hucie odbył się II etap kulinarnego konkursu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”. Z naszej Gminy w konkursie udział wzięły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Starej Huty.

Przed godziną 14:00 na miejscu pojawili się członkowie komisji konkursowej: Dyrektor PPJ Jerzy Motłoch, pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie - Iwona Chmurzewska, Beata Fąfera i Danuta Tomza.

W spotkaniu wzięli udzial zaproszeni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, członek zarządu PPJ Bożena Kolasa oraz pracownik referatu Promocji i Rekreacji.

Uczestników spotkania przywitali Dyrektor PPJ Jerzy Motłoch oraz Burmistrz GiM Koziegłowy Jacek Ślęczka, którzy m.in. podziękowali Panią i Panom za zaproszenie oraz zaangażowanie w przygotowania do konkursu kulinarnego.

Dyrektor PPJ Jerzy Motłoch, przedstawił założenia i cele projektu pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

Jednocześnie zaznaczył, że konkurs kulinarny – ma zainicjować prace nad marką lokalną a także wydanie książki kulinarnej. Dyrektor podkreślił także, że dzięki wsparciu partnera projektu – Gminy Koziegłowy organizowany jest konkurs kulinarny na terenie partnerskiej gminy.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Starej Huty przy wsparciu członków Zespołu Regionalnego ,,Złoty Kłos” przygotowały dla szanownej komisji oraz zaproszonych gości danie znane i bardzo lubiane. Mowa oczywiście o pieczonkach, które w naszym regionie są niezwykłą specjalnością, często mało znaną w innych miejscach naszego kraju.

Na danie główne trzeba było jednak trochę poczekać. Zapach potrawy unoszący się w powietrzu zdradzał jednak, że pieczonki są już prawie gotowe. Niespełna po godzinie pieczenia, garnek został ściągnięty z ognia, a jego przepyszna zawartość migiem trafiła na talerze.

Niepowtarzalny smak zachwycił wszystkich uczestników spotkania, a zwłaszcza członków komisji konkursowej, czego wyrazem były liczne słowa uznania kierowane pod adresem gospodarzy.

czytano: 183 razy

autor: kozieglowy.pl

data dodania: 2020-08-12 14:56:01

Walory Gminy
  • Dziedzictwo kulturowe i historyczne
  • Bogate zasoby wód głębinowych
  • Malownicze krajobrazy
  • Bogactwo przyrody
  • Strefy aktywności turystycznej
  • Szlaki konne i rowerowe
  • Korzystna lokalizacja
  • Przedsiębiorczość mieszkańców
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook

Koziegłowy dawno temu
blog historyczny
Leonarda Jagody