Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Mysłów, wioska mała, dwóch mistrzów wychowała

Jakub Musialik (MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy) i Kamil Gradek (CCC Team) zdobyli złote medale Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w jeździe indywidualnej na czas. Obaj pochodzą z Mysłowa w gminie Koziegłowy.

Po względem sportowym ten rok jest dla kolarzy z gminy Koziegłowy wyjątkowy. Tylu sukcesów jednego roku, a tym bardziej podczas jednej imprezy rangi mistrzowskiej, jeszcze wśród sportowców z gminy Koziegłowy nie było. Stawiający pierwsze kroki w Błękitnych Koziegłowy Kamil Gradek triumfował w kategorii Elita, a Jakub Musialik w kategorii Junior. Mistrzostwa Polski w jeżdzie indywidualnej na czas odbyły się w Busku-Zdrój.

Jakub wygrał w piękny stylu, wyprzedzając aż o 19 sekund drugiego na mecie Mateusza Gajdulewicza z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Pokonał 22-kilometrową trasę w czasie 26 min. 36 sek. ze średnią prędkością 49,24 km/h. Jeszcze większą przewagę osiągnął Kamil Gradek, który wyprzedził drugiego w klasyfikacji Macieja Bodnara aż o 28 sekund. Elita rywalizowała na dystansie 44 km, a Gradek miał średnią prędkość 53,76 km/h.

Kamil Gradek stał już na najwyższym stopniu podium w jeździe indywidualnej na czas w 2012 roku, w kategorii U23. W 2015 r. w Elicie wywalczył w tej konkurencji srebrny medal powtarzając ten sukces w 2019 r. Dla Jakuba Musialika to pierwszy medal w tej konkurencji, ale ma on już na swym koncie złoty i brązowy medal w Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii Junior i zwycięstwa w zawodach Pucharu Polski w tej dyscyplinie.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że moja długoletnia praca nie poszła na marne. Zostałem Mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas. Cieszę się, że moja dyspozycja i dobra forma, która skrupulatnie trenowałem pozwoliła mi osiągnąć zamierzony cel. W ubiegłym roku przegrałem walkę o koszulkę Mistrza Polski w TT z Maciejem Bodnarem, zdobywając wtedy srebrny medal. To dało mi jeszcze większa motywacje do działania i solidnego trenowania – mówi Kamil Gradek, który w tegorocznym Tour de Pologne wywalczył na 3 etapie koszulkę najlepszego „górala”.

Jego  przygoda z kolarstwem zaczęła się w 2004 roku. Ma na swoim koncie m.in. udział w prestiżowych wyścigach: Paris Roubaix, Tour des Flandres czy Grand Tour-Giro d'Italia. Zanim podpisał w 2016 pierwszy kontrakt na poziomie ProContinental, wygrał Tour of China I i Memoriał Andrzeja Trochanowskiego. Zwyciężył też w Ronde van Midden Nederland, wygrywając również klasyfikację generalną.

– O sukcesie w „czasówce” decyduje przede wszystkim wydolność organizmu i trening. Jakub był przygotowany perfekcyjnie. Pierwszym akcentem przygotowań do szosy były przełaje, bo w nich wyrabia się rytmiczną jazdę. Przełaj jest podobny w pewnym sensie do „czasówki”, bo i tu i tu liczy się jak najszybsze pokonanie dystansu – mówi Andrzej Chmurzewski, trener Błękitnych Mexller Koziegłowy. – Trzy dni przed jazdą indywidualną na czas byłem już pewny, że Jakub zdobędzie medal. Nie wiedziałem tylko jaki. Czasem przegrywa się zaledwie jedną tysięczną sekundy, jak było to kiedyś w przypadku Kamila Gradka. To bardzo boli. Jakub pojechał teraz na europejskim poziomie osiągając znakomity rezultat. Z przyjemnością patrzyło się na jego jazdę. Nie potrzebował w trakcie wyścigu żadnych wskazówek.

Jakub nie wystartuje jednak w Mistrzostwach Europy w jeździe indywidualnej na czas, ponieważ termin zgłaszania kadrowiczów upłynął przed rozegraniem Mistrzostw Polski. Trener Chmurzewski ma pretensje do trenera kadry Polski, że nie zgłosił Jakuba nawet w szerokim składzie na tę imprezę. Tytuł mistrza Polski otwiera jednak zawodnikowi z Mysłowa drogę do startu w mistrzostwach świata, które mają się odbyć na początku października we Włoszech. Kamil także reprezentował będzie Polskę w mistrzostwach świata.

Jakub Musialik trafił do Błękitnych razem z trzema kolegami ze szkoły w Mysłowie. Jak wspomina trener Chmurzewski, podczas pierwszego sprawdzianu na kilometr miał najsłabszy czas z nich wszystkich. Ciężko jednak pracował i osiągnął sukces. Jak podkreśla trener, zawodnik ma żelazne zdrowie. Trzy lata temu podczas Wyścigu Szlakami Jury Jakub doznał poważnej kontuzji. Wskutek złamania śródstopia (z przemieszczeniem) przez półtora roku był praktycznie wyeliminowany z treningów. Kamil w młodszych kategoriach wiekowych startował i w przełajach i MTB. Ze względu na wysoki wzrost miał jednak problemy na trasie przy nawrotach. W jeździe na czas na szosie wysoki wzrost może być z kolei atutem, bo można założyć dłuższe korby do roweru, co daje pewną przewagę. Oczywiście trzeba być także znakomicie przygotowanym wytrzymałościowo. Kiedy Kamil przeszedł do kategorii U23 nie miał już w Błękitnych partnerów do treningu w tej kategorii. Przeszedł więc do Kartusii Kartuzy, skąd trafił do grupy CCC. Obecnie startuje w grupie CCC Team, a po ostatnim sukcesie jego notowania na kolarskim rynku mocno wzrosły.

Jakub uczy się od ubiegłego roku w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Od października przechodzi do kategorii wiekowej U23. W przyszłym roku czeka go matura. Być może z SMS-u trafi najpierw do amatorskiej grupy CCC Development Team, by podnosić swoje umiejętności.

– W najbliższym sezonie podstawą u Jakuba będzie jeszcze przełaj i przygotowanie do szosy. Tak czyni wielu zawodowców. Wielu Belgów czy Francuzów wygrywających klasyki wywodzi się na przykład z przełajów, które wyrabiają technikę i wytrzymałość szybkościową – wyjaśnia Andrzej Chmurzewski.

– Gratuluję obu zawodnikom sukcesu. To dla gminy Koziegłowy wielkie osiągnięcie. Jesteśmy dumni z tak utalentowanych sportowców. Gratuluję również trenerowi Andrzejowi Chmurzewskiemu,. Gmina i Miasto Koziegłoway od lat wspiera klub Błękitni Koziegłowy i organizację wyścigów na naszym terenie. Byliśmy między innymi dwa razy gospodarzem Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym – podkreśla Jacek Ślęczka, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy.

W najbliższy weekend rozegrane zostaną w Wysowej Mistrzostwa Polski ze startu wspólnego, a następnie finał Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski w jeździe dwójkami.

24

SIE

2020

1775

razy

czytano

1140/4576

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.