Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów realizują wspólnie z Osikową Doliną projekt „Łyk(o) Tradycji”. Jest on przeznaczony zarówno dla dorosłych, dzieci jak i młodzieży. Zajęcia w Osikowej Dolinie odbywają się w poszczególnych grupach wiekowych. W sumie w całym cyklu ma wziąć udział około 600 osób.

„Łyk(o) Tradycji” to cykl działań edukacyjnych z zakresu lokalnego dziedzictwa kulturowego i promocji rodzimej tradycji poprzez warsztaty rękodzielnicze z drzewa osikowego.

Realizacja projektu ma przybliżyć uczestnikom, jak bardzo lokalne dziedzictwo kulturowe wpływa na naszą tożsamość. Do takiego dziedzictwa w Koziegłowach należy wytwarzanie rękodzieła ludowego z wiórek drzewnych tzw. łyków. Jest to jedyne miejsce w Polsce, a być może i na świecie, w którym wytwarzano i wytwarza się do dziś w specyficznej technologii kapelusze, kwiaty, koszyki, koszyczki, elementy dekoracyjne oraz inne wyroby z wiórek osikowych.

Niestrudzonym propagatorem rękodzieła z osikowego łyka jest Koło Gospodyń Wiejskich, które w Koziegłowach powstało w latach 20. XX wieku. Gospodynie aktywnie uczestniczyły przy biciu rekordu Guinnessa w 2006 r. szyjąc we współpracy z Osikową Doliną największy kapelusz świata z łyka osikowego. Panie z KGW brały tez udział w tworzeniu gigantycznego Orła Białego prezentowanego w 2019 r. w biało-czerwonym korowodzie w Warszawie. To właśnie gospodynie wraz z instruktorami przekazują uczestnikom projektu wiedzę, jak na przełomie lat zmieniały się wyroby z łyka osikowego.

Spotkania warsztatowe są przeznaczone dla 600 uczestników w 25 grupach warsztatowych. To w sumie daje aż 125 godzin zajęć. Każde zajęcia rozpoczynają się prezentacją instruktora dotyczącą  tradycji i współczesności osikowego łyka. Twórca rękodzieła przeprowadza natomiast warsztatowo uczestników przez historię łyka osikowego i wyrobów osikowych. Finalnym produktem każdego warsztatu jest wykonanie przez uczestnika z wiórków drewna osikowego orła białego. Przerwy między zajęciami wypełnia spotkanie integracyjne uczestników z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich oraz opowieściami i przyśpiewkami zespołu śpiewaczego Ziemianki Każdy warsztat kończy się konkursem na najlepszą pracę. Koordynatorem projektu jest Izabela Churas, etnograf, pracownik MGOPK w Koziegłowach.

15

WRZ

2020

844

razy

czytano

1080/4531

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.