
kozieglowy.pl
Weź udział w Festiwalu Artystycznym „Scena dla ...
18
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Koło Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” z Koziegłów realizują wspólnie z Osikową Doliną projekt „Łyk(o) Tradycji”. Jest on przeznaczony zarówno dla dorosłych, dzieci jak i młodzieży. Zajęcia w Osikowej Dolinie odbywają się w poszczególnych grupach wiekowych. W sumie w całym cyklu ma wziąć udział około 600 osób.
„Łyk(o) Tradycji” to cykl działań edukacyjnych z zakresu lokalnego dziedzictwa kulturowego i promocji rodzimej tradycji poprzez warsztaty rękodzielnicze z drzewa osikowego.
Realizacja projektu ma przybliżyć uczestnikom, jak bardzo lokalne dziedzictwo kulturowe wpływa na naszą tożsamość. Do takiego dziedzictwa w Koziegłowach należy wytwarzanie rękodzieła ludowego z wiórek drzewnych tzw. łyków. Jest to jedyne miejsce w Polsce, a być może i na świecie, w którym wytwarzano i wytwarza się do dziś w specyficznej technologii kapelusze, kwiaty, koszyki, koszyczki, elementy dekoracyjne oraz inne wyroby z wiórek osikowych.
Niestrudzonym propagatorem rękodzieła z osikowego łyka jest Koło Gospodyń Wiejskich, które w Koziegłowach powstało w latach 20. XX wieku. Gospodynie aktywnie uczestniczyły przy biciu rekordu Guinnessa w 2006 r. szyjąc we współpracy z Osikową Doliną największy kapelusz świata z łyka osikowego. Panie z KGW brały tez udział w tworzeniu gigantycznego Orła Białego prezentowanego w 2019 r. w biało-czerwonym korowodzie w Warszawie. To właśnie gospodynie wraz z instruktorami przekazują uczestnikom projektu wiedzę, jak na przełomie lat zmieniały się wyroby z łyka osikowego.
Spotkania warsztatowe są przeznaczone dla 600 uczestników w 25 grupach warsztatowych. To w sumie daje aż 125 godzin zajęć. Każde zajęcia rozpoczynają się prezentacją instruktora dotyczącą tradycji i współczesności osikowego łyka. Twórca rękodzieła przeprowadza natomiast warsztatowo uczestników przez historię łyka osikowego i wyrobów osikowych. Finalnym produktem każdego warsztatu jest wykonanie przez uczestnika z wiórków drewna osikowego orła białego. Przerwy między zajęciami wypełnia spotkanie integracyjne uczestników z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich oraz opowieściami i przyśpiewkami zespołu śpiewaczego Ziemianki Każdy warsztat kończy się konkursem na najlepszą pracę. Koordynatorem projektu jest Izabela Churas, etnograf, pracownik MGOPK w Koziegłowach.
kozieglowy.pl
18
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
14
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
12
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
11
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.