Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Podsumowanie projektu ,,Łyk (o) Tradycji"

25 września w Miejsko - Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu ,,Łyk (o) Tradycji” realizowanego przez Koło Gospodyń „Ziemianki” i Osikową Dolinę w ramach programu EtnoPolska 2020.

Gospodarze uroczystości powitali serdecznie zaproszonych gości, w których gronie znaleźli się m. in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk, Wicestarosta Powiatu Myszkowskiego Mariusz Morawiec, dyrektor Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Częstochowie Adam Markowski, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Radni Gminy i Miasta Koziegłowy, mieszkańcy Gminy Koziegłowy i uczestnicy projektu.

Projekt ,,Łyk (o) Tradycji” skierowany był zarówno do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Od maja do września prowadzone były warsztaty rękodzieła z łyka osikowego, na których uczestnicy projektu mogli zapoznać się z bogatą historią tego wyjątkowego rzemiosła oraz spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób, przedmiotów wykonanych z wiórów drzewa osikowego. W sumie w warsztatach udział wzięło ponad 600 osób.

Roman Noszczyk – właściciel ,,Osikowej Doliny” oraz panie z Koła Gospodyń ,,Ziemianki” podsumowali działania realizowane podczas trwania projektu, a także przybliżyli publiczności historię, tradycje związane z wyrobami z łyka osikowego oraz przedsięwzięcia, które były realizowane wspólnie z Gminą i Miastem Koziegłowy na przestrzeni lat.  

To co na pewno przykuło uwagę gości w czasie prezentacji, to ponad trzy metrowy Orzeł Biały ustawiony na scenie, w całości wykonany z wiórów drzewa osikowego, który w 2019 roku wraz z delegacją z Gminy Koziegłowy wziął udział w paradzie ,,Biało-Czerwony Korowód” w Warszawie.

Na zakończenie uroczystości goście wręczyli uczestnikom projektu nagrody za najlepiej wykonane prace, przedstawiające miniaturę Orła Białego. 

Nie sposób nie docenić ogromnego wkładu pracy i zaangażowania gospodarzy uroczystości, którzy dzięki projektowi ,,Łyk (o) Tradycji” przybliżyli jego uczestnikom bogaty folklor i tradycje ziemi koziegłowskiej, będący częścią naszej lokalnej tożsamości.

28

WRZ

2020

441

razy

czytano

1091/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności