Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

System do pomiaru jakości powietrza od firmy Eco-Doradztwo.pl

15 stycznia w Urzędzie Gminy i Miasta Koziegłowy odbyło się spotkanie na którym Katarzyna Giersz reprezentująca firmę ECO-DORADZTWO.PL  przekazała bezpłatnie na rzecz mieszkańców Gminy i Miasta Koziegłowy system do pomiaru jakości powietrza. Dzięki nowym urządzeniom, każdy może sprawdzić  jakość powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji mobilnej ,,Airly” lub za pośrednictwem strony www.kozieglowy.pl/kategorie/jakosc-powietrza.

Stacje pomiarowe zlokalizowane są w Koziegłowach w następujących miejscach:

1. Plac Moniuszki

2. Targowisko w Koziegłowach (przy ul. Kościuszki)

3. Zespół Szkół w Koziegłowach (przy ul. Warszawskiej)

4. Przy ul. Częstochowskiej w Koziegłowach

5. MGOPK w Koziegłowach (przy ul. Żareckiej)

Tablica Led wyświetlająca wyniki pomiarów ze wszystkich punktów miasta znajduje się na budynku Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy, od strony ul. Cichej.

Podczas spotkania przedstawiciel firmy ,,Airly” zaprezentował działanie bezpłatnej aplikacji mobilnej.  Można ją pobrać ze strony https://airly.org/pl/, sklepów: Google Play, App Store, App Gallery. Aplikacja ,,Airly” dostarcza zaawansowane informacje na temat jakości powietrza na całym świecie. Dzięki niej możemy świadomie podejmować decyzje dotyczące przebywania w miejscach, w których nasycenie substancji szkodliwych może być wysokie. Smog jest szkodliwy dla zdrowia, tym bardziej niebezpieczny, że niewidzialny.

Aplikacja ,,Airly” pozwala m.in. na:

- wyszukiwanie sensorów w okolicy i śledzenie pomiarów w czasie rzeczywistym,

- zapamiętanie wskazanych lokalizacji, dla szybszego odnajdywania miejsc, w których często przebywasz np. praca, dom,

- odbieranie powiadomień push o zmieniających się poziomach zanieczyszczeń powietrza,

- szybki dostęp do informacji dzięki widgetowi.

Całkowity koszt urządzeń przekazanych przez firmę w formie darowizny na rzecz Gminy i Miasta Koziegłowy (wraz z rocznym kosztem pobrania danych z sensorów) wynosi 13 639,96 zł.

Cały system ma również spore walory edukacyjne. Umożliwia nam śledzenie jakości powietrza, na którego jakość każdy z nas ma wpływ. Gmina i Miasto Koziegłowy od lat pozyskuje projekty mające na celu poprawę jakości energetycznej oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

W roku poprzednim zrealizowany został projekt wymiany źródeł ciepła w budynkach indywidualnych mieszkańców, w ramach wdrażania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy i Miasta Koziegłowy – lata 2018-2019” – projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach projektu wymieniono 352 kotły c.o. na paliwo stałe na źródła ekologiczne - piece na ekogroszek spełniające standardy emisyjne zgodne z normą PN-EN 303-5:2012 oraz Rozporządzeniem Komisji (UE). Całkowita wartość projektu: 4 163 303,67 zł. Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach: 1 749 560,05 zł.

Z Budżetu Gminy i Miasta Koziegłowy można uzyskać także dotacje w maksymalnej wysokości 3000 zł na wymianę kotła c.o. na kocioł gazowy. W roku ubiegłym z dofinasowania skorzystały 23 osoby.

W roku 2021 zostanie podpisana umowa z wykonawcą na realizację projektu ,,Budowa ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła na terenie Gmin Koziegłowy i Siewierz celem poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii”

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) którego wartość całkowita wynosi 35 442 483,00 (dofinansowanie 25 619 935,00 zł)

Celem głównym projektu jest: poprawa efektywności energetycznej budynków i wzrost produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych w gminach: Koziegłowy i Siewierz, a w konsekwencji zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (w tym: CO2 i pyłu PM10).

20

STY

2021

559

razy

czytano

981/4531

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.