Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

W Gminie Koziegłowy z dofinansowaniem z RFPD przebudowane zostaną dwie drogi

21 czerwca w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy doszło do podpisania umów pomiędzy Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem, Burmistrzem Gminy i Miasta Koziegłowy Jackiem Ślęczką, Starostą Powiatu Myszkowskiego Piotrem Kołodziejczykiem i Wójtem Gminy Niegowa Mariuszem Rembakiem. W spotkaniu wzięli także udział m.in. Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Mariusz Trepka – Poseł na Sejm RP.

Na terenie Gminy i Miasta Koziegłowy z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zrealizowane zostaną w 2021 r. dwie inwestycje. Pierwsza to przebudowa gminnej ulicy Szkolnej w Gniazdowie. Całkowita wartość zadania wynosi 3 mln 90 tys. 574 zł, a dofinansowanie 1 mln 545 tys. 287 zł. Kolejna inwestycja to przebudowa drogi powiatowej Cynków – Krusin wraz z budową chodnika i kanalizacji deszczowej w Cynkowie. Całkowita wartość zadania to 3 mln 497 tys. 168 zł, a dofinansowanie z RFRD to 1 mln 923 tys. 442 zł. Burmistrz GiM Koziegłowy podpisał także umowę z Wojewodą Śląskim na 57 tys. zł dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, a Powiat Myszkowski otrzyma z tego funduszu 837 tys. zł. Dofinansowanie wpłynie na poprawę funkcjonowania komunikacji autobusowej na terenie Gminy Koziegłowy oraz całego powiatu myszkowskiego.

Powiat Myszkowski otrzymał jeszcze 4 mln 282 tys. 738 zł dofinansowania do przebudowy wiaduktu w Kotowicach nad torami kolejowymi oraz budowę chodnika. Całość inwestycji pochłonie 7 mln 786 tys. 798 zł. Gmina Niegowa uzyskała natomiast dofinansowanie do przebudowy drogi w Dąbrownie.

– My, jako samorządowcy, reprezentujemy interesy naszych mieszkańców, nasze małe ojczyzny. Znamy ich potrzeby, bolączki i problemy. I to, co podkreślili: wojewoda, pani europoseł i pan poseł, tych potrzeb jest bardzo wiele, ale dzięki wsparciu inwestycji i programów przez rząd PiS, udaje się nam wiele tych problemów rozwiązywać. Sami nie bylibyśmy w stanie z naszych budżetów tych inwestycji należycie zrealizować w takich ilościach i takim zakresie. To nie tylko infrastruktura, ale i potrzeby komunikacyjne, które w naszym regionie były pewnym problemem. Dzięki wsparciu rządowemu linie łączące nasze miejscowości, ale i nasz subregion, będą pełniej i lepiej wykorzystywane. Dlatego składamy państwu gorące podziękowania za wszelkie starania. A wiemy ile potrzeb i oczekiwań jest jeszcze przed nami. Mam nadzieję, że nowa perspektywa finansowa, ale i założenia nowego polskiego ładu pozwolą Polakom, tym z mniejszych miejscowości, naszym wspólnotom, realizować cele – powiedział Jacek Ślęczka, Burmistrz GiM Koziegłowy.

– Warto powiedzieć o dwóch programach, które tutaj dzisiaj będą miały materializację w postaci podpisanych umów. Z jednej strony to niezmiernie ważny fundusz drogowy. Od 2016 roku ponad pół miliarda zł trafiło na rozwój dróg lokalnych w województwie śląskim. Środki te zostały zainwestowane w rozwój dróg gminnych i powiatowych. Powiat Myszkowski to jest ponad 20 mln zł dotacji rządowych w ciągu ostatnich 3 lat w ramach tego programu. Dziś można zaobserwować, jak wiele się zmienia. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej dróg lokalnych można było przebudować lub wybudować na nowo. Drugą częścią dzisiejszej uroczystości jest umowa w ramach funduszu autobusowego, który ma pomóc w zapewnieniu dostępności komunikacyjnej wielu obszarów. To niesłychany ważny fundusz. Aby gospodarka mogła się rozwijać i można było realizować społeczne aktywności, potrzebna jest sprawna i dobra komunikacja – powiedział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

– Gdyby nie środki zewnętrzne i montaż finansowy, trudno byłoby wykonać jakąkolwiek inwestycję drogową. A przecież środki te pochodzą nie tylko z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, ale również z Funduszu Inwestycji Lokalnych, dzięki któremu wkład dla samorządów istnieje, więc nie musimy wydawać środków ze swoich budżetów. Bardzo ważnym jest także Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, ponieważ dzięki pozyskanym z niego środkom udało się nam skomunikować 47 miejscowości w Powiecie Myszkowskim. To wyraźnie ukazuje, do ilu mieszkańców jesteśmy w stanie dotrzeć – stwierdził Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk.

– Cieszę się razem z mieszkańcami Powiatu Myszkowskiego, że te ważne potrzeby inwestycyjne będą realizowane. Cieszymy się z każdego przedsięwzięcia tego typu, ale warto wspomnieć o moście w Kotowicach. Szczególnie nam na tym zależało, żeby ta inwestycja została sfinalizowana z uwagi na bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Dziękuję panu Wojewodzie, że zauważa potrzeby naszego powiatu. Ważne jest także przywracanie ruchu autobusowego, mieszkańcy często informowali o takich potrzebach. Ich zaspokojenie jest możliwe, kiedy umie się współpracować, a przede wszystkim je dostrzegać – powiedziała Europoseł Jadwiga Wiśniewska

 

21

CZE

2021

601

razy

czytano

899/4578

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.