
kozieglowy.pl
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w ...
21
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W roku 2016 Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, nie stroniące od różnych dziwactw, powołało do działania 3-osobowe gremium zwane Kapitułą Szlachetnej Pieczęci. Celem tego przedsięwzięcia było szukanie i nagradzanie takich osiągnięć gospodarczych w Gminie Koziegłowy, które w opinii zwykłych ludzi na to zasługują. Nagrodą dla wskazanych jest dyplom honorowy poświadczony szlachetną pieczęcią i podpisami licznych obywateli.
Źródłem inspiracji przy tworzeniu tego wyróżnienia było odkrycie w kościele św. Marii Magdaleny płaskorzeźby tajemniczego herbu, który zdobi barokową kaplicę św. Stanisława. W rozlicznych herbarzach szlachty polskiej nikomu jeszcze taki wizerunek nie został przypisany. Widniejąca na herbowej tarczy strzała wyznacza kierunek, a poprzeczka pod jej grotem podpowiada, że ludziom spod tego znaku niestraszne są przeszkody. Mały krzyżyk u podstawy nijakich wyjaśnień już nie wymaga. Ta symbolika ma najwięcej wspólnego z herbem koziegłowskich Lisów i szlachty spod znaku Odyńców.
Nieodgadniony herb jest w opinii znawcy przedmiotu prof. Sławomira Górzyńskiego, znakiem pozostawionym przez budowniczego tejże kaplicy. I choć autor pozostaje nieznany, to wiemy o nim tyle, że w roku ok. 1670 dokonał tego dzieła na chwałę zasłużonych dla miasta starostów - Stanisława i Barbary Kawieckich. To oni zbudowali przytułek dla kalek przy kaplicy św. Barbary i opatrzyli go dochodami z dzierżaw, tak aby mógł pełnić swoją misję przez następne 100 lat. Wsparciem przy tworzeniu przesłania dla tego wyróżnienia była też myśl własnoręcznie przekazana Kapitule przez prof. Leszka Balcerowicza, która brzmi tak: Klasę każdego człowieka można ocenić na podstawie użytku, jaki czyni z wolności.
Powołana do działania Kapituła postanowiła rozmontować ten stary herb szlachecki i zawłaszczyć jego symbole dla ozdoby i rangi swoich dyplomów. Tytuły szlacheckie wyszły z mody, ale szlachetność czynów nadal jest w cenie. Tak też została zmajstrowana praska do wyciskania Szlachetnej Pieczęci
Pierwszym laureatem tego wyróżnienia w roku 2017 był Pan Mieczysław Znamierowski z Wrocławia. Dyplom honorowy był wyrazem powszechnej wdzięczności za Jego materialną troskę o dziedzictwo historyczne miasta Koziegłowy.
Drugim laureatem jest Spółka SoNa i jej właściciele - Państwo Marian i Halina Nawrot. Ta firma jest wspaniałą wizytówką polskiej przedsiębiorczości, a już wyjątkową na mapie Gminy Koziegłowy. Nieco starsi jeszcze pamiętają, że sukces SoNy sprzed 30 lat stał się szybko zaraźliwy i zasiał w okolicy setki choinkowych manufaktur. Tam wielu ludzi znalazło pracę i źródło swojego awansu. Z małych przedsiębiorców wyrośli więksi, a kilku z nich już całkiem dobrze sobie radzi na rynkach europejskich. Taka jest siła jednego dobrego przykładu, która wraz z wolnością pokazuje nam wszystkim możliwości i przynosi pożytki.
Trzeci dyplom honorowy został przyznany Państwu Romanowi i Zdzisławie Noszczyk, właścicielom Spółki Osikowa Dolina. To w Ich fabryce od 15 lat powstają dzieła artystyczne oparte na mało cenionym przez leśników drewnie osikowym. Trzeba więc sporo wyobraźni, aby osiągnąć coś z niczego. Pewnie nie byłoby to możliwe bez związku Osikowej Doliny ze starą tradycją naszego miasta. Dziś szczęśliwie mamy dobrostan, w którym sztuka i kolorowe wizje naszych przodków trwają i wciąż inspirują. Mamy się czym pochwalić Polsce i światu i nie brak takich, co autokarami przyjeżdżają tu po naukę. Kto szuka, to wie, że Państwo Noszczykowie są w naszym mieście skarbnicą ciekawych pomysłów i różnych życzliwości przy każdej okazji. W tym co robią Szanowni Laureaci widać też troskę o dobrą sławę naszego miasta.
Wszystkie trzy uroczystości wręczenia dyplomów odbyły się w miejscu jakże godnym dla takich okazji. Właśnie tam, gdzie kiedyś mieszkali Jaśnie Wielmożni Państwo Kawieccy. Tam gdzie Krystyn z Koziegłów gościł króla Jagiełłę, a później jego wnuk Jan Starszy wręczał naszym przodkom słynne przywileje.Tegoroczni laureaci wysłuchali słodkiej laudacji o tym, jaki to dobry pożytek zrobili z wolności, idąc wytrwale drogą do jasnego celu. Laudacja trafi do Księgi Czynów Szlachetnych, do której okładki z lipowego drewna wyrzeźbił artysta Antoni Toborowicz. Grono wyróżnionych zasili skład Kapituły.
Uroczystości towarzyszyła wyborna muzyka kwartetu smyczkowego i światowe szlagiery w wykonaniu Wiktorii Węgrzyn i Andrzeja Lichosyta. Piękne komnaty koziegłowskiego pałacu zdobiły dodatkowo marmurowe rzeźby Waldemara Musika z Kielc.
Gwar już nieco ucichł, więc można zgłaszać kolejnych kandydatów do kolejnych wyróżnień. Kapituła podpowiada tylko, że każdy z nich powinien mieć dodatkowo duże poczucie humoru.
Tekst: Leonard Jagoda – Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy
kozieglowy.pl
21
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
21
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
18
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
17
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
14
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.