Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

14 sierpnia odbył się w Gniazdowie, w ramach Święta Wojska Polskiego, piknik wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Imprezie patronował Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Jednym z celów organizacji pikniku było zachęcanie do wstępowania do polskich sił zbrojnych. Specjalne stoiska z materiałami promującymi służbę wojskową przygotowane zostały przez Terenowe Organy Administracji Wojskowej (WSzW/WKU). Żołnierze z kilku jednostek z województw śląskiego prezentowali natomiast różnego rodzaju broń i wyposażenie wojskowe.

W Gniazdowie pojawili się więc żołnierze z: 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, 6. Batalion Powietrzno-Desantowego z Gliwic, 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, a także Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Z bliska zapoznać można się było więc z armatą 23 mm, radiostacją KF RS 5800H Harris na pojeździe Honker, urządzenie do nauki i kontroli celowania, karabinem maszynowym, karabinkiem szturmowym Beryl z granatnikiem, karabinem snajperskim, bronią wyborową, wyrzutnią PPK Spike z zestawem telemetrycznym, moździerzem, pojazdami typu Hammer a nawet z transporterem opancerzonym Rosomak. Chętnych do podziwiania uzbrojenia nie brakowało. Tym bardziej, że można było wejść do pojazdów czy wycelować z karabinu snajperskiego co celu. Nad Gniazdowem przeleciały też dwa samoloty C 295 CASA. Sporo chętnych było do postrzelania z broni pneumatycznej na stanowisku Klubu Strzeleckiego LOK Myszków. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz w wykonaniu Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich będący imprezą towarzyszącą piknikowi oraz pokaz psów obronnych.

Oprawę artystyczną imprezy stanowiły występy Wojskowej Orkiestry Dętej z Krakowa oraz Młodzieżowej Gminnej Orkiestry Dętej z Pińczyc.

Podczas pikniku można było skorzystać też z możliwości zaszczepienia się w mobilnym wojskowym punkcie szczepień, spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz oddać honorowo krew.

Na zakończenie imprezy odbył się pokaz filmu „Karbala”, przed którym o bitwie w Karbali opowiadał jeden z jej uczestników, ppłk. Marek Bocian. Obecny był też inny uczestnik bitwy, mł. chor. Marcin Miernicki. Na pikniku pojawili się m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka. W przygotowaniu pikniku pomogła Wojsku Polskiemu Gmina i Miasto Koziegłowy.

- Cieszę się, że mogliśmy gościć na naszym terenie żołnierzy Wojska Polskiego. Widać, że mieszkańcy naszej gminy i innych gmin chętnie uczestniczą w plenerowych imprezach. 29 sierpnia zapraszamy do Koziegłów na Dożynki Powiatowo-Gminne, a 18 września ponownie do Gniazdowa, gdzie odbędzie się Juromania, z koncertami, zawodami i pokazami konnymi oraz Krajowa Wystawa Psów Rasowych – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka.

17

SIE

2021

887

razy

czytano