Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Konkurs „Historie ze starej fotografii”

Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy II Konkurs „Historie ze starej fotografii”

W ramach projektu ,,Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy II" realizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach został przeprowadzony konkurs, który skierowano do mieszkańców poszczególnych sołectw w Gminie Koziegłowy. Celem konkursu było ukazanie poprzez stare fotografie obrzędów i uroczystości rodzinnych, życia codziennego i odświętnego mieszkańców, dziedzictwa kulturowego oraz muzykantów i kapele. Dokumentacja fotograficzna pozwoliła na poszerzenie wiedzy o dziejach regionu, poznanie historii własnej miejscowości i jej mieszkańców. Do konkursu przystąpiło 21 sołectw, dostarczając łącznie 261 zdjęć.

Komisja konkursowa w składzie:

– Marcin Skabek, grafik, fotograf,

– Marzena Kosela, specjalista d/s etnografii w ROK w Częstochowie

– Leonard Jagoda, prezes Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy

po zapoznaniu się z dokumentacją fotograficzną dostarczoną przez sołectwa w oparciu o Regulamin konkursu postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia pieniężne:

I miejsce – Sołectwo Nowa Kuźnica – za zdjęcie z roku 1978 przedstawiające mieszkańców wsi w czasie żniw.

II miejsce – Sołectwo Pińczyce – za zdjęcie z roku 1939 przedstawiające wiejski zespół muzyczny

III miejsce – Miasto Koziegłowy – za zdjęcie z lat 30-tych XX wieku, przedstawiające rodzinę Heleny i Adama Jakubczyków z dziećmi.

Wyróżnienie otrzymały:

Sołectwo Stara Huta – za zdjęcie z lat 70-tych XX w przedstawiające zespół muzyczny REGENTY

Sołectwo Lgota Górna – za zdjęcie z 1936 roku przedstawiające członków OSP z Lgoty Górnej

Sołectwo Rzeniszów – za zdjęcie z 1964 roku przedstawiające orkę w polu.

Nagrodzone zdjęcia, wraz ze zdjęciami rekomendowanymi przez jury, zostały zaprezentowane 29 sierpnia w Koziegłowach na wystawie plenerowej podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych. W czasie uroczystości dożynkowych przekazano symboliczne bony pieniężne dla nagrodzonych i wyróżnionych sołectw.

Mieszkańcy gminy z niecierpliwością wyczekiwali na prezentację zdjęć. Przygotowana wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie. Na 56 planszach umieszczono łącznie 77 zdjęć z wszystkich sołectw biorących udział w konkursie. Pokazuje życie mieszkańców od lat 30-tych do lat 80-tych XX wieku. To historia zatrzymana w kadrze, historia piękna, bo nasza, ukazująca mieszkańców w życiu codziennym, przy pracy, pośród rodziny i znajomych, podczas ważnych uroczystości. Zaprezentowane fotografie wywołują wiele wspomnień i wzruszeń wśród odbiorców. Przywołują wspomnienia osób, spotkań, zabaw. Wywołują łzy wzruszenia, gdyż są tam osoby, które tworzyły historię gminny.

Wszystkie dostarczone zdjęcia zostały zarchiwizowane i stanowią swoistą dokumentację fotograficzną, którą będzie można wykorzystać przy kolejnych działaniach nawiązujących do dziejów Gminy i Miasta Koziegłowy.

Konkurs „Historie ze starej fotografii” jest realizowany w ramach zadania „Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy II”, które otrzymało dofinansowanie ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych ODL w Zawierciu i Gminę Koziegłowy.

Materiał przygotowany został przez MGOPK w Koziegłowach

07

WRZ

2021

409

razy

czytano

792/4549

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.