Tradycyjne przepisy kulinarne z obszaru Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” to bogaty skarbiec smaków, który zachwyca swoją różnorodnością.
Oprócz walorów poznawczych, jedzenie regionalne ma też ważną zaletę: w czasach globalnej unifikacji pokarmowej wzbudza duże zainteresowanie wśród ludzi poszukujących niebagatelnych doznań kulinarnych i smaków.
Kuchnia lokalna wraca do łask. Niegdyś zwykła i powszechna, a teraz wzbudza duże zainteresowanie i jest na nowo odkrywana.
Stowarzyszenie PPJ we współpracy z Stowarzyszeniem LGD „Żywiecki Raj” w ramach projektu współpracy pt. „Magiczny, regionalny koszyk atrakcji” opracowuje książkę kulinarną w postaci segregatorowej, która będzie podróżą kulinarną po tradycyjnych smakach Północnej Jury i Żywieczczyzny.
Pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do współpracy w opracowanie niniejszej książki. Zapraszamy do przesyłania tradycyjnych lokalnych przepisów naszych mam i babć wraz ze zdjęciami potraw. Jeśli chcecie Państwo ocalić od zapomnienia tradycyjne smaki przekazywane z pokolenia na pokolenie, prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod poniższym linkiem
http://www.jura-ppj.pl/aktualnosci/1075, wraz z 3-4 zdjęciami potrawy nagranymi na płytę cd/pendrive na adres Stowarzyszenia PPJ (ul. Szkolna 2, 42-253 Janów) bądź przesłanie drogą elektroniczną na adres mejlowy:
aleksandra.stachura@jura-ppj.pl w terminie do 30.09.2021 r.
Czekamy na przepisy z kategorii: dań obiadowych, przystawek, deserów, nalewek, domowych syropów/soków.
P.S. Dysponujemy już przepisami na:
Pstrąg pod kołderką, Kapuśniak z prażuchami, Pieczonki ( prażonki), Czulent lelowski, Gęsie pipki, Ciulim lelowski, Mstowska zalewajka,
Królewska uczta-Schab i szynka wolno pieczone z dzikim aromatem jałowca i czosnku, Królewska uczta- Pieczony udziec z dzika, Królewska uczta-Polędwica z dzika- gotowana, Pszenne amonity, Kluski prażone (tzw. PRAŻUCHY ALBO KLUSKI DEPTANE) podawane z chrupiącymi skwarkami z boczku i słoniną, Chorońskie Prażuchy, Polewka z ziemniakami podawana na bogato, Oponki serowe z Olsztyna, Zupa zalewajka po zalejsku, Zupa dziadówka, Kluski tlone, Pulpa ziemniaczana, Pierogi z kapustą i mięsem z Maciejówki, Przystawka tatarczuch z kaczą pasztetówką/plastry kalarepy w occie jabłkowym/sos z nalewki jeżynowej, Lody z Jurajskich Borowików karmelizowanych w miodzie/Ziemia jadalna z pędów sosny/Krzew z Czekolady Leśniowskiej, nalewka miętowa, szarlotka pod chmurką z Mstowa, nalewka malinowa na przeziębienia, sok z dzikiego bzu- kwiatów, przepis na mniszka lekarskiego:)
Zdjęcie: Marcin Skabek
Stowarzyszenie "Partnerstwo Północnej Jury"