Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

”Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”.

Aby zapewnić ciągłość obudzonej pamięci o Ravensbrück  od 10 już lat dyrekcja i nauczyciele przy współpracy z rodzicami Szkoły Podstawowej w Pińczycach organizują Ogólnopolski Konkurs Historyczno - Literacki pod hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”.

Honorowy patronat nad tą inicjatywą sprawuje Pani dr Wanda Półtawska - była więźniarka obozu KL Ravensbrück, wieloletnia przyjaciółka Ojca Świętego Jana Pawła II.

Tegoroczne podsumowanie dziewiątej i dziesiątej łącznie (ze względu na pandemię covid 19 uroczystość nie odbyła się w ubiegłym roku) edycji odbyło się tradycyjnie w Krakowie w auli Bł. Jakuba Strzemię w obecności szacownych gości i laureatów konkursu wraz z ich nauczycielami.

Wśród tych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli: dr Wanda Półtawska, Pan Jacek Ślęczka – Burmistrz G i M Koziegłowy, Gwardian Zakonu Franciszkanów – Piotr Cuber, Pani Zofia Jakubczyk – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Pani Elżbieta Kuta – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, Pan Andrzej Róg – aktor sceny polskiej, Pan Grzegorz Gębka – dyrektor IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, Pani Ewa Mochol – polonistka IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie,   Pani   Jadwiga Matyja – skarbnik G i M Koziegłowy, Pani Agnieszka Kłys – dyrektor GMOPS w Koziegłowach, Pani Sylwia Miklas – dyrektor Szkoły Podstawowej w Koziegłówkach, Pani Justyna Bubel – dyrektor Szkoły Podstawowej w Cynkowie, Radni G i M Koziegłowy – Pani Jadwiga Balińska, Andrzej Okularczyk, Leonard Jagoda oraz Pan Bartosz Niepsuj - właściciel firmy SORTIS z Krakowa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji pomordowanych więźniarek KL Ravensbrück celebrowaną przez ks. proboszcza Parafii Pińczyce – Pawła Lamka, ks. Wacława Kozickiego i ojca dra Piotra Cubera – gwardiana, rektora bazyliki.

 Ceremonię podsumowania konkursu prowadziła Joanna Sularz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach, która poinformowała o nadesłanych listach gratulacyjnych od Pani Jadwigi Wiśniewskiej – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasza Kmity – Wojewody Małopolskiego, Roberta Magdziarza – II Wicewojewody Śląskiego, Piotra Kołodziejczyka – Starosty Powiatu Myszkowskiego. Uroczystość uświetnił, pełen pasji występ Marcina Jajkiewicza – polskiego wokalisty jazzowego, musicalowego i rozrywkowego wraz z Gminną Młodzieżową Orkiestrą Dętą działającą przy Szkole Podstawowej w Pińczycach pod batutą dyrygenta Wojciecha Pompki. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. takie piosenki jak : Białe róże, Rozmaryn, Jak to na wojence ładnie czy Bywaj dziewczę.

Koncert rozpoczął Marcin Jajkiewicz piosenką wykonaną a capella Żeby Polska była Polską.

Przed wręczeniem nagród nastąpiło omówienie prac konkursowych.

Zwracając się do laureatów przewodnicząca komisji konkursowej Pani Jadwiga Balińska podkreśliła, że oceniając prace zwracano szczególną uwagę na to, czy jest ona zgodna całkowicie z tematem, a nie tylko z myślą przewodnią konkursu, która brzmi niezmiennie od 10 lat „Polskie więźniarki w Ravensbrück”.

Brano pod uwagę zawartość merytoryczną, właściwą składnię, bogactwo języka, lekkość stylu, umiejętność odwzorowania cząstki historii, wyciągania wniosków. Ładunek emocjonalny, który te prace ze sobą niosły, umiejętność budowania napięcia w czytającym, odtwarzanie niewielkiej cząstki historii za pomocą odniesień literackich, umiejętne – często zaskakujące – poprowadzenie tematu i wyciągnięcie wniosków, osobiste przemyślenia, bibliografię opartą nie tylko na stronach internetowych, wykorzystanie faktów z historii, sprawiało, że chciało się je czytać.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom dziewiątej i dziesiątej edycji konkursu oraz ich opiekunom. Dla laureatów trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach oraz ich opiekunów jest to m.in. wyjazd edukacyjny do  Muzeum Pamięci i Przestrogi w  Ravensbrück ufundowany przez Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy oraz Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie.

W dalszej części obecni na podsumowaniu konkursu wysłuchali wykładu Pani dr Wandy Połtawskiej, która mówiła o wartości życia ludzkiego oraz obowiązkach młodego pokolenia wobec Ojczyzny. Podkreśliła wielokrotnie, jak bardzo ważne jest nauczenie historii w szkołach, historii, opartej na prawdzie.

Słowa Pani dr Wandy Półtawskiej, że „człowiek musi odnaleźć swoją tożsamość” to idea, która towarzyszy nam i będzie towarzyszyć w kolejnej edycji konkursu.

Materiał przygotowany przez SP w Pińczycach.

 

29

WRZ

2021

538

razy

czytano

792/4578

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności