Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zakaz handlu po raz pierwszy 1 listopada 2007 r.

Zakaz handlu po raz pierwszy 1 listopada 2007 r.

26 października 2007 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu pracy zabraniające pracy w święta w placówkach handlowych. Pierwszym takim dniem wolnym, do którego będą miały zastosowanie nowe przepisy, będzie 1 listopada 2007 r. czyli „Wszystkich Świętych”.

Przypomnijmy, że nowelizacja zakłada zakaz pracy plac6wek handlowych w 12 dni świątecznych w roku. Są to:

• Nowy Rok,

• Wielkanoc (dwa dni),

• 1 i 3 maja,

• pierwszy dzień Zielonych Świątek,

• Boże Ciało,

• 15 sierpnia - Wniebowzięte Najświętszej Marii Panny,

• Wszystkich Świętych,

• Święto Niepodległości,

• Boże Narodzenie (dwa dni)

Przypomnijmy także, iż zakaz dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na etacie, przy czym nie odnosi się tylko do tych, którzy bezpośrednio obsługują klientów, lecz wszystkich. Zatem w tym dniu nie powinien pracować nie tylko sprzedawca, ale także magazynier, sprzątaczka czy inny pracownik danej placówki handlowej.

Jednak — jak wskazano wyżej — zakaz ten dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Zatem dopuszczalne jest otwarte placówki w tym dniu w sytuacji, gdy sprzedażą zajmie się sam właściciel czy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, o dzieło). Otwarte też będą mogły być np. sklepy działające na podstawie umów franczyzy czy agencyjnych (do których zalicza się np. sieć sklepów „Źabka”) — pod warunkiem że w dniu tym nie będzie pracował w takiej placówce pracownik zatrudniony na umowę o pracę, a np. tylko franczyzobiorca.

Ustawa wskazuje, że zakaz dotyczy wszelkich placówek handlowych, przy czym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za takie uważa wszelkie instytucje i zakłady, których działalność główna polega na kupowaniu towarów w celu ich dalszej odsprzedaży — czyli działalność handlowa (hurtowa i detaliczna). Zaliczyć, zatem do nich należy m.in. sklepy, składy węgla i materiałów budowlanych, stoiska, domy handlowe a także sprzedaż za pośrednictwem internetu. Praca taka będzie również niedozwolona w niedzielę, jeżeli w dniu tym przypadnie jedno z wyżej wymienionych świąt.

Powyższy zakaz nie będzie natomiast dotyczył placówek kultury, oświaty i aptek. Otwarte będą mogły być także placówki prowadzone przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy, które nie zatrudniają pracowników, a także placówki handlowe przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.

30

PAŹ

2007

1723

razy

czytano

4204/4594

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.