Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rycerze, zabytkowe rowery, międzywojenna moda i poezja w Gniazdowie

Na torze TREC w Gniazdowie i w jego sąsiedztwie odbyła się 17 września kolejna edycja Juromanii. To druga impreza z tego cyklu, w której uczestniczyła Gmina i Miasto Koziegłowy.

W samo południe na tor TREC zajechali jeźdźcy na koniach z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, którzy wcielili się w husarię. W trakcie imprezy zaprezentowali efektowne pokazy husarii z trzech okresów. Odbyły się zarówno grupowe manewry jak i indywidualne popisy konnej jazdy i sprawności we władaniu bronią. Husaria nie mogła, co prawda, w pełni rozwinąć skrzydeł ze względu na bardzo grząskie podłoże, ale pokazy wywarły na widzach duże wrażenie.

W Gniazdowie swoje obozowisko rozłożyli tez rycerze z Jurajskiej Drużyny Raubritterów, którzy zaprezentowali pokaz walk rycerskich. Pod ich okiem można było postrzelać też z łuku do tarczy.

W przedwojenne klimaty wprowadził publiczność pokaz mody historycznej połączony z prezentacją kolekcji zabytkowych rowerów przygotowany przez członków grupy Rowery Zabytkowe Zabrze.

Na zakończenie imprezy odbyło się widowisko historyczne „Rycerska zawierucha” z Krystynem z Koziegłów w roli głównej, w wykonaniu Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej. Nie zabrakło rycerskich pojedynków na miecze, pokazów jazdy konnej, popisów indywidualnych, ale i tańców niewiast, a także innych elementów z życia ówczesnego rycerstwa.

Podczas Juromanii odbyły się także występy zespołu w składzie: Jarosław Kąkol, Janusz Ochocki i Michalina Putek. Janusz Ochocki z Markiem Monikowskim zaprezentowali natomiast poetycki blok limeryków, fraszek, tautogramów i innych form poetyckich.

Krzysztof Banaś przygotował z kolei wystawę uzbrojenia z wczesnego średniowiecza i początku XVII wieku, a Piotr Orman z okresu II wojny światowej. Swój punkt informacyjny mieli na terenie Juromanii żołnierze z Wojskowego centrum Rekrutacji w Częstochowie.

Imprezą towarzyszącą Juromanii było zwiedzanie pod hasłem „Szlakiem historycznym Koziegłów” poprowadzone przez Leonarda Jagodę. Odbył się także „Bieg w poszukiwaniu zamku koziegłowskiego”. Dla dzieci przygotowane zostały natomiast animacje i bezpłatne dmuchańce.

20

WRZ

2022

303

razy

czytano

352/4446

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.