Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Laureaci konkursu odwiedzili Ravensbrück

To już XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Polskie Więźniarki w Ravensbrück”. Jak co roku, także i tym razem laureaci wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Ravensbrück. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość poszerzyć swoje wiadomości o miejscu zbrodni hitlerowskich, a przede wszystkim złożyć hołd poległym i walczącym o wolność naszej Ojczyzny.
 
Pierwszego dnia wybrali się do Poczdamu, by podziwiać kompleks pałacowo – parkowy, który wzniesiono za panowania Fryderyka Wielkiego, a rozbudowano za czasów Fryderyka Wilhelma IV. Spacerując po parku oglądali min. Pałac Sanssouci, Nowy Pałac oraz pawilony ogrodowe i inne budowle.
 
Kolejnym i najważniejszym punktem programu było zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, gdzie obecnie utworzono Muzeum Pamięci i Przestrogi. Budynki mieszkalne byłych nadzorczyń SS stanowią dzisiaj bazę noclegową dla młodzieży z całego świata, która chce „pamiętać” i oddawać cześć kobietom, które cierpiały w tym miejscu, a niejednokrotnie zostały brutalnie zamordowane.Uczestnicy wyjazdu edukacyjnego obejrzeli film dokumentalny, w którym byłe więźniarki opowiadały o tym strasznym miejscu, w którym próbowano je pozbawić godności i człowieczeństwa. W drugim dniu wyjazdu laureaci konkursu zwiedzali Berlin, m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag, wieżę telewizyjną czy Aleksanderplatz, największy plac w Niemczech.
 
Warto zwrócić uwagę, że w tym wyjeździe brali udział uczniowie i ich opiekunowie z różnych stron Polaki: Krakowa, Warszawy, Jeleniej Góry, Łańcuta, Myszkowa. Cieszymy się, że konkurs ma tak szeroki zasięg i pobudza do refleksji młodych ludzi, którzy chcą zgłębiać tak trudny temat.
 
Materiał przygotowany został w SP w Pińczycach

21

LIS

2022

373

razy

czytano

346/4492

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.