Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zrealizowało projekt ,,Koziegłowy Krystyna z Koziegłów", którego celem było przybliżenie mieszkańcom gminy XV-wiecznej historii Koziegłów oraz jednej z postaci historycznej tego okresu - Krystyna.

Krystyn II z Koziegłów to znacząca osoba wpisana w rozwój tych terenów. Projekt obejmował spotkania i lekcje muzealne z mieszkańcami gminy, warsztaty ręcznego szycia worków oraz przygotowanie wystawy historycznej nawiązującej do czasów Krystyna II. Wystawę zorganizowano w przepięknej, kamiennej piwnicy o sklepieniach łukowych, znajdującej się w Pałacu Biskupów w Koziegłowach.

Na wystawie zaprezentowano stroje mieszczan koziegłowskich, strój rycerza z czasów bitwy pod Grunwaldem, drobne akcesoria wyposażenia: skrzynię posagową, beczkę, butelki na wino czy gliniane dzbany. Na przygotowanej planszy zobaczyć można kolejnych właścicieli dóbr koziegłowskich.

Otwarcie wystawy poprzedziła rozprawka historyczna, spotkanie z Leonardem Jagodą, który nie tylko przybliżył historię XV-wiecznych Koziegłów, ale w ciekawy sposób opowiedział o początkach i pierwszych właścicielach ziem koziegłowskich - Mściwoja z Krzelowa i Mściwoja z Kwiliny, przodków Krystyna z Koziegłów.

Historia Koziegłów i ziem należących do klucza koziegłowskiego oraz kolejnych właścicieli zapisuje się na kartach historii Polski. Nie byliśmy białą plamą, zapomnianym zakątkiem pośród lasów i rozlewisk, ale aktywnie uczestniczyliśmy w tworzeniu i rozwoju państwa polskiego.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych - ODL w Zawierciu oraz Gminę i Miasto Koziegłowy.

Duże zainteresowanie wśród mieszkańców realizowanym zadaniem utwierdziło Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy w przekonaniu, że takie inicjatywy znajdują oddźwięk społeczny i dlatego wychodząc na przeciw oczekiwaniom w 2023 r., będzie realizowany kolejny projekt, tym razem pt. ,,Średniowieczna izba Krystyna".

 

Wiecej o dziajach Koziegłów na blogu: http://historia.kozieglowy.org/r1-najstarsze-dzieje-kozieglow/

28

LIS

2022

341

razy

czytano

338/4490

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.