Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Pisarka z Rzeniszowa z nominacjami do wielu prestiżowych konkursów

W 2022 r. ukazała się najnowsza powieść Wioletty Grzegorzewskiej „Wilcza rzeka”. Urodzona w Koziegłowach w 1974 r. pisarka dzieciństwo i młodość spędziła w Rzeniszowie.

Najmłodszy okres swego życia opisała w zbiorze opowiadań „Guguły” wydanym w 2015 r., który został nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia (2015) oraz Nagrody Literackiej Nike (2015). ”Guguły” to zbiór luźno ze sobą powiązanych opowiadań o życiu wiejskiej dziewczynki z czasów schyłku PRL-u.

Angielskim przekład „Guguł” (pod tytułem Swallowing Mercury) Elizy Marciniak otrzymał nominację do Man Booker International Prize (2017) – nagrody za twórczość w języku angielskim dla pisarzy z całego świata oraz powieści napisanych w innych językach, lecz szeroko dostępnych w angielskim tłumaczeniu. Książka znalazła się też w finale Nagrody im. Jana Michalskiego „Prize of Literature” (Szwajcaria 2017 r.) oraz The Warwick Prize for Woman in Translation (2017) dla najlepszej książki autorki obcojęzycznej, a także nominowana była do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich. Twórczość Wioletty Grzegorzewskiej została przełożona na wiele języków, m.in.: angielski, hiszpański, koreański, niemiecki, francuski, słowacki, słoweński, włoski.

Wydane w 2017 roku "Stancje" to niejako kontynuacja poprzedniej książki, obejmująca burzliwy okres studencki w Częstochowie i studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku filologia polska. W 2017 roku ukazał się też tomik poezji "Czasy Zespolone" obejmujący okres II wojny światowej, dzieciństwo autorki oraz teraźniejszości.

W 2015 roku tomik "Finite Formulae and Theories of Chance", napisany pod pseudonimem Wioletta Greg (przekład na angielski Marka Kazmierskiego), znalazł się w finale jednej z najbardziej prestiżowych nagród poetyckich, kanadyjskiej Griffin Poetry Prize, .

W 2020 roku wydana została z kolei powieść "Dodatkowa dusza", oparta na dramatycznych wojennych losach Juliana i Marcina Brzezińskich. Na tę historię pisarka trafiła przypadkiem. Opowiedziała ją jej Hanna Jakubowski, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych polska emigrantka, córka Juliana, która przyszła na literackie spotkanie z Grzegorzewską w Nowym Jorku.

Wioletta Grzegorzewska w latach 2003-2005 wraz z mężem, Szymonem Grzegorzewskim, prowadziła w Częstochowie czasopismo oraz wydawnictwo „Bulion”. Później wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Fabuła powieści „Wilcza rzeka” rozgrywa się właśnie na Wyspach Brytyjskich, podobnie jak fabuła jej prozatorskiego debiutu literackiego, książki "Notatnik z wyspy" (2012).

Zdjęcie autorki: Wikipedia

Blog Wioletty Grzegorzewskiej: http://pamiec-smieny.blogspot.com/

 

Bibliografia

Poezja:

"Wyobraźnia kontrolowana", Wydawnictwo WSP, Częstochowa 1997;

"Parantele", Wydawnictwo Bulion, Częstochowa 2003;

"Orinoko", Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej, Tychy 2008;

"Inne obroty", Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza", Toronto-Rzeszów 2010;

"Ruchy Browna", Towarzystwo Literackie "Li-TWA", Częstochowa 2011;

"Pamięć Smieny / Smena's Memory", OFF Press, Londyn 2011;

"Finite Formulae and Theories of Chance", wiersze przełożył Marek Kazmierski, Arc Publications, Todmorden 2014;

"Czasy zespolone. Wybór wierszy", Wydawnictwo Eperons-Ostrogi, Kraków 2017.

Proza:

"Notatnik z wyspy", wyd. e media, Częstochowa 2012;

"Guguły", wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014;

"Stancje", wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2017;

"Dodatkowa dusza", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.

"Wilcza rzeka”, W.A.B., 2022

 

05

GRU

2022

1421

razy

czytano

337/4494

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.