Wizyta w Województwie Śląskim Jego Ekscelencji Ambasadora Bośni i Hercegowiny w Polsce, Zorana Skenderiji. Ambasador BiH w Warszawie Zoran Skenderija oraz Vladan Prodanović, asystent-tłumacz, gościli w Koziegłowach 28 lutego 2008r.Najpierw spotkali się w Urzędzie Gminy i Miasta Koziegłowy Burmistrzem Jackiem Ślęczką, Zastępcą Burmistrza Stanisławem Błońskim, Sekretarzem Urzędu Krzysztofem Bąkiem i Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta Joanną Kołodziejczyk. Po krótkim przybliżeniu, przez burmistrza, walorów naszej gminy, ambasador podkreślił jak ważna jest dla niego i jego kraju wymiana kulturalna. Sam przez prawie 20 lat należał do zespołu folklorystycznego i chciałby aby Polacy lepiej poznali ich tradycje i kulturę. Następnie goście odwiedzili Wytwórnię Napojów Gazowanych „Jurajska” w Postępie, gdzie spotkali się z prezesem Bogdanem Wawrzyniakiem oraz zwiedzili linię produkcyjną. Duże wrażenie wywarła na ambasadorze produkcja choinek w Przedsiębiorstwie „SONIC” w Koziegłowach, gdzie pierwszy raz zobaczył jak powstaje sztuczna choinka.
W Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach, Zoran Skenderija zobaczył jak powstają wyroby z drzewa osikowego oraz posłuchał jak śpiewa Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Dyrektor MGOPK Agata Morawiec, przedstawiła prezentację o gminie Koziegłowy, a dr Józefa Wiśniewska, przybliżyła naszą historię. Bośnia i Hercegowina jest federacyjną republiką parlamentarną. Składa się z dwóch historycznych krain: Bośni, która zajmuje 2/3 powierzchni oraz Hercegowiny, która obejmuje 1/3 powierzchni. Granice między tymi dwoma krainami nie są ściśle rozgraniczone. Mieszka tam około 4.377.033 ludzi. Graniczy z Chorwacją od zachodu i północy oraz Serbią i Czarnogórą od wschodu. To kraj górzysty. Blisko 90 proc. obszaru ma powyżej 200 m n.p.m. Większość terytorium stanowią Alpy Dynarskie, tylko w północno-wschodniej części znajduje się niewielka część Niziny Panońskiej. Trzy lata wojny spowodowały znaczny upadek miejscowej gospodarki.
Dopiero od 2002 r. obserwuje się rozwój gospodarki, ale bezrobocie dotyka jeszcze 40 proc. osób w wieku produkcyjnym. Głównymi gałęziami przemysłu są: produkcja stali, żelaza, aluminium, węgla oraz samochodów, tekstyliów, wyrobów tytoniowych, mebli oraz przemysł naftowy, skórzany, drzewny i papierniczy. Energia elektryczna w znacznym procencie pozyskiwana jest w elektrowniach wodnych na rzekach Trebisznjica i Neretwa, Drina i Vrbas: Trebinje, Jablanica, Zvornik i Jajce oraz w elektrowniach cieplnych: Kakanj, Lukavac, Zenica.
BiH posiada duże zasoby bogactw naturalnych: węgla kamiennego i brunatnego, rud żelaza, miedzi, cynku, ołowiu, soli kamiennej, boksytów, manganu oraz azbest.
Ambasada Bośni i Hercegowiny utworzona została w Polsce w lipcu 2006r. Jest to pierwsza wizyta ambasadora tego kraju w naszym regionie. Organizatorem wizyty był Jerzy Wiśniewski, pochodzący z Koziegłów, znawca Bałkanów. Bożena Kolasa.