Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Ambasador Bośni i Hercegowiny w Koziegłowach

 Wizyta w Województwie Śląskim Jego Ekscelencji Ambasadora Bośni i Hercegowiny w Polsce,  Zorana Skenderiji. Ambasador BiH w Warszawie Zoran Skenderija oraz Vladan Prodanović, asystent-tłumacz, gościli w Koziegłowach 28 lutego 2008r.Najpierw spotkali się w Urzędzie Gminy i Miasta Koziegłowy Burmistrzem Jackiem Ślęczką, Zastępcą Burmistrza Stanisławem Błońskim, Sekretarzem Urzędu Krzysztofem Bąkiem i Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta Joanną Kołodziejczyk. Po krótkim przybliżeniu, przez burmistrza, walorów naszej gminy, ambasador podkreślił jak ważna jest dla niego i jego kraju wymiana kulturalna. Sam przez prawie 20 lat należał do zespołu folklorystycznego i chciałby aby Polacy lepiej poznali ich tradycje i kulturę. Następnie goście odwiedzili Wytwórnię Napojów Gazowanych „Jurajska” w Postępie, gdzie spotkali się z prezesem Bogdanem Wawrzyniakiem oraz zwiedzili linię produkcyjną. Duże wrażenie wywarła na ambasadorze produkcja choinek w Przedsiębiorstwie „SONIC” w Koziegłowach, gdzie pierwszy raz zobaczył jak powstaje  sztuczna choinka.W Miejsko Gminnym Ośrodku  Promocji Kultury w Koziegłowach, Zoran Skenderija zobaczył jak powstają wyroby z drzewa osikowego oraz posłuchał jak śpiewa Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Dyrektor MGOPK Agata Morawiec, przedstawiła prezentację o gminie Koziegłowy, a dr Józefa Wiśniewska, przybliżyła naszą historię. Bośnia i Hercegowina jest federacyjną republiką parlamentarną. Składa się z dwóch historycznych krain: Bośni, która zajmuje 2/3 powierzchni oraz Hercegowiny, która obejmuje 1/3 powierzchni. Granice między tymi dwoma krainami nie są ściśle rozgraniczone. Mieszka tam około 4.377.033 ludzi. Graniczy z Chorwacją od zachodu i północy oraz Serbią i Czarnogórą od wschodu. To kraj górzysty. Blisko 90 proc. obszaru ma powyżej 200 m n.p.m. Większość terytorium stanowią Alpy Dynarskie, tylko w północno-wschodniej części znajduje się niewielka część Niziny Panońskiej. Trzy lata wojny spowodowały znaczny upadek miejscowej gospodarki.Dopiero od 2002 r. obserwuje się rozwój gospodarki, ale bezrobocie dotyka jeszcze 40 proc. osób w wieku produkcyjnym. Głównymi gałęziami przemysłu są: produkcja stali, żelaza, aluminium, węgla oraz samochodów, tekstyliów, wyrobów tytoniowych, mebli oraz przemysł naftowy, skórzany, drzewny i papierniczy. Energia elektryczna w znacznym procencie pozyskiwana jest w elektrowniach wodnych na rzekach Trebisznjica i Neretwa, Drina i Vrbas: Trebinje, Jablanica, Zvornik i Jajce oraz w elektrowniach cieplnych: Kakanj, Lukavac, Zenica.
BiH posiada duże zasoby bogactw naturalnych: węgla kamiennego i brunatnego, rud żelaza, miedzi, cynku, ołowiu, soli kamiennej, boksytów, manganu oraz azbest.
Ambasada Bośni i Hercegowiny utworzona została w Polsce w lipcu 2006r. Jest to pierwsza wizyta ambasadora tego kraju  w naszym regionie.  Organizatorem wizyty był Jerzy Wiśniewski,  pochodzący  z Koziegłów, znawca Bałkanów. Bożena Kolasa.

 

 

03

MAR

2008

2150

razy

czytano

4038/4490

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.