
kozieglowy.pl
PZDR w Myszkowie zaprasza na szkolenie
14
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się 20 września podsumowanie 13. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego po hasłem „Polskie więźniarki w Ravensbrück”, który organizowany jest przez dyrekcję i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Pińczycach przy współpracy z rodzicami uczniów. Przed oficjalnym podsumowaniem, w bazylice św. Floriana w Krakowie została odprawiona Msza Święta w intencji więźniarek, którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach, Ks. Paweł Lamek.
Ceremonię podsumowania konkursu prowadziła Joanna Sularz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach, pomysłodawca konkursu. Uroczystość uświetniły występy Anny Bystroń-Jajkiewicz oraz Marcina Jajkiewicza z towarzyszeniem Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z siedzibą w Pińczycach pod batutą Wojciecha Pompki.
Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka pogratulowała organizatorom zorganizowania uroczystości i podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi minionych czasów. Odczytany został też list Agaty Kornhauser–Dudy, żony Prezydenta RP, która odniosła się w nim do przerażającej obozowej rzeczywistości oraz do roli pielęgnowania historii naszego kraju.
Wydarzenie objęto patronatem Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Partnerem wydarzenia był Krzysztof Jan Klęczar – Wojewoda Małopolski.
– Ponad 100 tys. kobiet w tragicznej historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wśród nich blisko 40 tysięcy Polek. Eksperymenty medyczne, wycieńczenie, śmierć. Jakże ciężko było w tych okolicznościach zachować choćby strzępki nadziei i człowieczeństwa. A jednak, jak wiemy z przekazu ocalałych, tak się działo. Zdarzały się te najdrobniejsze gesty życzliwości, które pozwalały przetrwać… choćby jeszcze jeden dzień. Jestem przekonana, że młodzi badacze historii, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do konkursu o więźniarkach w Ravensbrück, odnaleźli w swoich pracach właśnie takie postawy, a wyniesioną z tego nauką będą dzielić się dalej, stając się ambasadorami pamięci – powiedziała I wicewojewoda małopolska, Elżbieta Achinger.
Od początku konkursu patronat nad konkursem sprawowała dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu, która zmarła w październiku 2023 r. Instytucją wspierającą konkurs jest Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra w Skoczowie, a instytucjami finansującymi przedsięwzięcie: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach
W uroczystości w Krakowie wzięła udział m.in. delegacja z Gminy i Miasta Koziegłowy z Burmistrzem Jackiem Ślęczką na czele.
Wyniki konkursu dostępne są TUTAJ
kozieglowy.pl
14
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
12
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
11
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
10
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
5
mar
2025
Więcej
kozieglowy.pl
5
mar
2025
Więcej
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.
Ukryj moduł.