Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„Człowiek został stworzony, żeby żyć na tej planecie. I to tu musimy umieć stworzyć sobie warunki odpowiednie do życia. Musimy dbać o Ziemię, oszczędzać ją i pomagać jej trwać”. Mira Stanisławska-Meysztowicz

 W gminie Koziegłowy 11 i 12 kwietnia przeprowadzona została akcja „Nasza czysta gmina”, której organizatorem był Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury i Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy. Akcja poprzedzona była prezentacją multimedialną w Zespole Szkół w Koziegłowach. W prezentacji poruszone zostały tematy: ekologia- moda czy konieczność, globalne ocieplenie, efekt cieplarniany i kwaśne deszcze, jak cywilizacja ludzka zaburza obieg dwutlenku węgla, szkło, plastik, metal oraz ciekawostki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w dyskusji i tak samo chętnie sprzątali wokół swoich szkół.


Przed Domem Kultury postawiono uschnięte drzewo udekorowane odpadami, jako symbol krzyczącej przyrody do ludzi.
W sobotę, mimo brzydkiej pogody w akcji uczestniczyły prawie wszystkie miejscowości. Do Koziegłów przyłączyła się ekipa z Lgoty Mokrzesz z sołtysem Mariuszem Janoszką.


Najpierw był przemarsz z Domu Kultury do rynku z Orkiestrą  Gminną i transparentami, a potem sprzątanie w lesie w „Szyszkach” i pobocza wzdłuż drogi 789. W sobotę sprzątano również w Zabijaku, Gniazdowie, Pustkowiu Lgockim, Mysłowie, Lgocie Nadwarciu, Lgocie Mokrzesz, Oczko, Kuźnicy Nowej i Glinianej Górze, Krusinie, Koziegłówkach oraz w Cynkowie i Markowicach.W wielu miejscowościach mieszkańcy porządkowali swoje posesje, a w niektórych przełożono sprzątanie na następny tydzień ze względu na pogodę. Ale odzew na akcję był w całej gminie. Sołtysi, radni i Koła Gospodyń  zadbali o worki i rękawiczki, a po sprzątaniu o gorące kiełbaski na ognisku.

Być może niektórzy się dziwili wyboru pory sprzątania, ale to właśnie w kwietniu  obchodzimy Święto Ziemi, a o środowisko powinniśmy dbać cały rok. Takie wiosenne akcje sprzątania świata powinny się wpisać w kalendarz ekologicznych przedsięwzięć społecznych jak wrześniowe „Sprzątanie Świata”, które w Polsce zainicjowała i przeprowadziła, po raz pierwszy, Mira Stanisławska-Meysztowicz, przy współudziale Krajowego Centrum Edukacji Ekologicznej w 1994r. Specjalnie na tę okazję Wojciech Młynarski napisał piosenkę, „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.

 Akcje nawołujące do dbania o środowisko naturalne to nie tylko podniesienie śmieci z ziemi, to lekcja ekologii i moment refleksji, skąd i dlaczego, te śmieci  tam leżą. Akcja „Nasza czysta gmina” w Gminie Koziegłowy, pokazała również, że uśmiech i optymizm, mimo deszczu i chłodu, mogą zachęcić do działania.”


Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w całej akcji  i zachęcam do dbania o środowisko przez cały rok. Zapraszam na następne takie akcje”- powiedziała dyrektor MGOPK w Koziegłowach Agata Morawiec. Bożena Kolasa

14

KWI

2008

2283

razy

czytano

4113/4592

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.