Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dorna Dorului z Rumunii w Koziegłowach

Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach gości Zespół folklorystyczny „Dorna Dorului”z Vatra Dornei, partnerskiej gminy Koziegłów. Zespół gości w ramach XI Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.
Zespół folklorystyczny „Dorna Dorului” (Tęskniąc za Dorne) został założony  w 1970 roku i w jego w skład wchodzą niektórzy z najbardziej utalentowanych muzyków i tancerzy. Są to głównie młodzi ludzie o różnych zainteresowaniach i pracach (sprzedawcy, studenci, pracownicy itp.) Zespół odwiedził wiele miejsc w swoim kraju, jak również brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych takich jak: Markelo – Holandia, 1984; Cernauti – Bukowina, 1987; Fribourg – Szwajcaria , 1990; Malin – Belgia; 1992 trasa po regionie Savoii, Francja; 1994 –trasa w La Bourge, Francja; brał udział w Expo 2000 Intrenacjonal Market w Hanovra, Niemcy; 2002 –Snit  Niklas, Belgia, 2003 Aberdeen, Szkocja, 2005 – World Exposition Aichi – Japonia.Repertuar tancerzy folklorystycznych pod kierownictwem Dumitru Candrea prezentuje jedne z najbardziej reprezentatywnych i cennych piosenek i tańców folklorystycznych z regionu Bukowiny jak i z Mołdawii, Olteni, Banat, Ardeal. Zawiera także zimowe zwyczaje folklorystyczne: karnawał, kolędy, Plugusorul (tradycja noworoczna), taniec z maskami, taniec jeleni, taniec koni, taniec niedźwiedzia, Sorcowa (obrzęd dzieci na nowy rok). Skarby te zgromadzone przez Dorna Dorului z różnorodnych obrzędów pochodzących z głównych regionów folklorystycznych na terenie kraju, wyrażają piękno Rumuńskiej twórczości folklorystycznej.


 

W środę zespół odwiedził Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy. Po wymianie drobnych upominków, zespół zaprezentował krótki repertuar.


 

„Po raz pierwszy nasz zespół folklorystyczny Dorna Dorului jest na międzynarodowym folklorystycznym festiwalu w Polsce jesteśmy podekscytowani i wzruszeni Waszym zaproszeniem i mamy nadzieje że nasze partnerstwo kulturalne pomiędzy naszymi miastami będzie owocne w same sukcesy. Dziś folklorystyczny zespół Dorna Dorului zaprezentuje Bukowiański taniec „Duża Bukowiańska Hora” oraz taniec z Mołdawii i folklorystyczne pieśni – cały program z pieśniami jest zaczerpnięty z wielu okręgów kultur folklorystycznej w Rumuni”- powiedział Kierownik Zespołu. BK


 


03

LIP

2008

1831

razy

czytano

4063/4592

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.