Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do3 lipca  Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach  był następnym przystankiem  koncertowym zespołów polskich i zagranicznych w ramach XI Międzynarodowego  Festiwalu  folklorystycznego. Tegoroczna impreza również przyciągnęła wielu miłośników kultury innych państw. Na koncercie obecny był  Honorowy  Konsul  Rumunii w RP Władysław Mirota, Poseł na Sejm Jadwiga Wiśniewska, Burmistrzowie Gminy i Miasta Koziegłowy,  Anna Operacz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, radni, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy oraz mieszkańcy gminy. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Poczesnej, Wrzosowy, Mołdawii, Ukrainy, Chicago, Macedonii i Rumunii oraz gospodarze Zespól Pieśni Tańca Koziegłowy.

 

Zespół “Tęcza” z Poczesnej
Kierownikiem ze społu jest p. Sabina Szybka
Akompaniatorem p. Łukasz Kwarciarz
Zespół powstał 1998roku przy Gminnym Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej. W swym repertuarze tancerze mają tańce śląskie, krakowskie i beskidzkie którymi niejednokrotnie oczarowali publiczność, m.in. Na przeglądzie tańców folklorystycznych “Złota Lilia”i międzynarodowych spotkaniach folklorystycznych. Zespól to uczniowie szkół podstawowych.

 

Zespół “Wrzosowianie” z Wrzosowy
Chorografia p. Justyna Wilk
Akompaniator p. Beata Górecka
Zespół działa od 10lat. Prezentują wszystkie tańce narodowe regionu częstochowskiego takie tańce jak krakowskie,cieszyńskie,głowickie. Ostatnim osiągnięciem zespołu było zdobycie po raz trzeci   I miejsca w ogólnopolskich spotkaniach zespołów artystycznych w Polanicy Zdrój.


Grupa taneczna “Alvhelul”- Mołdawia
Dyrektorem artystycznym i baletowym grupy “Alvnelul” jest p. Constantin Schiopu.

 


Grupa taneczna powstała w 1997 i działa w Kiszyniowie w Mołdawii. W swoim dorobku posiadają oni występy niemal w całej Europie: Bułgarii, Niemczech, Turcji, Rumunii, Białorusi, Ukrainie, Włoszech i Rosji. Reprezentują tańce ze wszystkich zakątków Mołdawii.

 

Grupa taneczna “Uśmiech” z UkrainyGrupa taneczna w 1979 roku, prezentuje narodowe tańce z Ukrainy. W swoim dorobku mają oni już występy w  wielu krajach Europejskich miedzy innymi w Bułgarii, Polsce i Rosji, lecz również w Południowej Korei.

 

Polonijny Zespół Pieśni i Tańca “Wawel”z Chicago
Dyrektorem i choreografem jest p. Krystyna SanakiewiczZespól istnieje dwa lata pomimo tego miał bardzo wiele koncertów. Zespół w swoim repertuarze  ma następujące tańce: klasyczne tańce polskie, Tańce Górali Żywieckich, Stara Warszawa, Miasto Żywiec, Krakowiak. Zespół zdobył I miejsce za interpretację i dynamikę tańca “Krakowiak 2008” w Krakowie.

 

 

Kud “Goce Delczew”- Delczewo- Macedonia
Towarzystwo Kultury i Sztuki “Goce Delczewo” - Delczewo
Zespół zapoczątkował swoja działalność w 1975 a obejmuje 165 członków. Różnorodność wzorów bradzo kolorowych na ich strojach oryginalnych ludowych w połączeniu z rytmem folklorystycznym, muzyki i śpiwów w połączeniu z młodymi tancerzami bawi oko i duszę. Tak też to piękno folklorystyczne przedstawiali na około 1000 koncertów, które odbyły się w kraju i za granicą. Nadmienimy tylko że występował w Bułgarii, Serbii, Francji, Szwajacarii, Niemczech, Polsce i w jeszcze wielu państwach. Zespół prowadzi choreograf Zenil Redżepow – Strucz, który jest bardzo zasłużonym choreografem na wszystkich scenach nagradzany wielkim aplauzem.

 

Zespół folklorystyczny „Dorna Dorului”

 


(Tęskniąc za Dorne) został założony  w 1970 roku i w jego w skład wchodzą niektórzy z najbardziej utalentowanych muzyków i tancerzy. Są to głównie młodzi ludzie o różnych zainteresowaniach i pracach (sprzedawcy, studenci, pracownicy itp.) Zespół odwiedził wiele miejsc w swoim kraju, jak również brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych takich jak: Markelo – Holandia, 1984; Cernauti – Bukowina, 1987; Fribourg – Szwajcaria , 1990; Malin – Belgia; 1992 trasa po regionie Savoii, Francja; 1994 –trasa w La Bourge, Francja; brał udział w Expo 2000 Intrenacjonal Market w Hanovra, Niemcy; 2002 –Snit  Niklas, Belgia, 2003 Aberdeen, Szkocja, 2005 – World Exposition Aichi – JaponiaRepertuar tancerzy folklorystycznych pod kierownictwem Dumitru Candrea prezentuje jedne z najbardziej reprezentatywnych i cennych piosenek i tańców folklorystycznych z regionu Bukowiny jak i z Mołdawii, Olteni, Banat, Ardeal. Zawiera także zimowe zwyczaje folklorystyczne: karnawał, kolędy, Plugusorul (tradycja noworoczna), taniec z maskami, taniec jeleni, taniec koni, taniec niedźwiedzia, Sorcowa (obrzęd dzieci na nowy rok). Skarby te zgromadzone przez Dorna Dorului z różnorodnych obrzędów pochodzących z głównych regionów folklorystycznych na terenie kraju, wyrażają piękno Rumuńskiej twórczości folklorystycznej.

 Dzięki takim spotkaniom uczestnicy mają możliwość zapoznania się z bogactwem innych kultur oraz tradycją  krajów i narodów biorących w nich udział. Uczą się tolerancji i szacunku dla człowieka niezależnie jakim mówi językiem i skąd pochodzi. BK

 

07

LIP

2008

1923

razy

czytano

3772/4304

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.