Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 


Z udziałem wielu parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządu wszystkich szczebli, licznych strażackich pocztów sztandarowych, szkół, kół gospodyń wiejskich i zespołów folklorystycznych, odbyły się dożynki rolników powiatu myszkowskiego. Tegoroczne święto plonów wspólnie zorganizowało Starostwo i gmina Poraj.

Tradycją stało się już, iż dożynki powiatowe na naszym terenie organizują na zasadach partnerskich powiat i jedna z gmin. Tego roku największe rolnicze święto Starostwo zorganizowało z gminą Poraj. Amfiteatr w Żarkach Letnisko, gdzie zgromadzili się uczestnicy święta, pękał tego dnia w szwach. Takich tłumów nie widziano tu od dawna. Dożynki zainaugurował przemarsz barwnego korowodu spod remizy strażackiej w Żarkach Letnisko do miejscowego kościoła parafialnego, gdzie odbyła się dziękczynna Masza dożynkowa, celebrowana przez proboszcza tej parafii ks. Macieja Klerkowskiego. Z kościoła korowód udał się do amfiteatru właśnie, gdzie odbyły się obchody święta plonów. Zainaugurowali je wspólnie Starosta Myszkowski Marian Wróbel i Wójt Gminy Poraj Marian Szczerbak, dziękując rolnikom przede wszystkim za ich trud włożony w uzyskanie tegorocznych plonów. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność za zbiory a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.” – mówił w przemówieniu inauguracyjnym starosta Wróbel. Tegoroczni starostowie Dożynek Powiatowych, Józef Beleć i Iwona Nagoda, przekazali na ręce starosty i wójta, bochen chleba z tegorocznego ziarna.
"Za ten wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy - jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Bo owoce tej pracy uzależnione są od wielu okoliczności. To Wy z oczekiwaniem patrzycie na niebo upraszając deszcz, czasem o słońce, to dla Was nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie tworząc plon. Bo mimo trudnego roku pod względem pogodowym - włożyliście swój trud aby zebrać ziarna, żeby nie zabrakło chleba na naszym stole. Życzę Wam, aby nastał dobry czas dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans.” – skierował słowa do dożynkowych starostów, starosta Marian Wróbel.

Wrześniowa, często zmienna pogoda, tego dnia wyraźnie sprzyjała organizatorom i uczestnikom imprezy, obdarowując upalną temperaturą i słońcem. Uroczystości uświetniła orkiestry strażackie z Poraja i z Choronia. Swoje liczne reprezentacje wystawiły szkoły podstawowe i gimnazjalne z terenu gminy. W części artystycznej zaprezentowały się "Jurajskie Igraszki" z Myszkowa, porajskie „Nastolatki” oraz kilkanaście zespołów śpiewaczych i folklorystycznych kół gospodyń wiejskich ze wszystkich gmin naszego powiatu. Wystąpiły: "Nowowsianki", "Lira", "Kłos", "Wysoczanki", "Carmen", "Ostrówiolinki", „Jaroszów”, "Niegowa", "Niegówka", "Kuźnica. Gęzyn. Jastrząb", "Malwy", "Choronianki", "Porajanki",” Zespoł Pieśni i Tańca Koziegłowy”i"Mysłowianki".
Do zabawy i tańca przygrywały „Jurajska Kapela Biesiadna” z Poraja, „Sami Swoi” z Czatachowy i „To i Owo” z Myszkowa. Okazale prezentowały się wieńce przygotowane przez koła gospodyń wiejskich uczestniczące w części obrzędowej, w której każde z nich zaprezentowało krótki program artystyczny. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu, które wykonały dożynkowe wieńce, wręczyły dzieła swoich rąk parlamentarzystom i przedstawicielom władz samorządowych. Wśród gości dożynek, którzy uhonorowani zostali kopkami znaleźli się.: parlamentarzyści Andrzej Szewiński – senator RP, posłowie: Grzegorz Sztolcman, Izabela Leszczyna, Krzysztof Matyjaszczyk, Jadwiga Wiśniewska, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, Tadeusz Wrona – prezydent Częstochowy, członek zarządu powiatu częstochowskiego Henryk Basiura, wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad i radni z gmin naszego powiatu, Leokadia Mizerska - Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciel zagranicznych delegacji z Okręgu Broxtowe w Anglii, wśród niej:  Przewodniczący Rady Okręgu Michael Rich, burmistrza Broxtowe Susan Wildey, radny Milan Radulovic i dyrektor wydziału budownictwa i zdrowia Ted Czerniak oraz starościna miasta Bella Dulice na Słowacji Anna Badinova. Licznie zgromadzili się szefowie organizacji rolniczych i okołorolniczych.

W imieniu wszystkich wyróżnionych rolników i społeczników głos zabrał sołtys Żarek Letnisko Ryszard Świerdza, który podziękował za nagrodzenie wyróżniających się wynikami produkcyjnymi rolników oraz aktywnych działaczy społecznych. Odrębną nagrodę ufundował również przewodniczący komisji rozwoju samorządów,  
rozwoju gospodarczego i promocji regionów Sejmiku Śląskiego Zygmunt Wilk, który wręczył okazały puchar i dyplom za całokształt działalności społecznej strażakom z Żarek Letnisko.

Wśród wyróżnionych rolników i działaczy społecznych znaleźli się, przedstawiciele wszystkich gmin: Myszków - Dariusz Machura, Włodzimierz Tworek, Władysław Bochenek; Poraj - Janusz Wieczorek, Teresa Ociepka, Henryka Klimek, Teresa i Wacław Kaniewscy, Grażyna Konopka i Marek Gawron; Niegowa: Eugeniusz Luboń, Zbigniew Dorobisz, Stanisław Łapaj, Leszek Łapaj, Marek Śrubarz; Koziegłowy: Stefania Noszczyk, Jerzy Niedbała, Sławomir Wróbel, Dariusz Świeboda, Anna i Józef Kaczorowscy; Żarki: Kamil Tylkowski, Krzysztof Kowacki, Anida Czyż, Artur Socha i Jerzy Kot.Uczestnicy dożynek nie mogli narzekać na brak atrakcji. Okazale prezentowały się stoiska ośrodka doradztwa rolniczego czy Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. Gmina Żarki jako jedyna gmina z powiatu myszkowskiego miała swoje stoisko promocyjne. Liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów, serdeczna rodzinna atmosfera sprawiły, że dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.O dożynkach opowiedział nam rzecznik prasowy powiatu myszkowskiego Andrzej Kozłowski.

09

WRZ

2008

1955

razy

czytano

4008/4571

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Mapa inwestycji

Logo serwisu.