Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 


Już od wielu lat dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony. Są też okazją do wypoczynku i dobrej zabawy po, pełnej wysiłku, pracy na roli. W tym roku dożynki gminne odbyły się w Markowicach. Uroczystość, poprzedził turniej Wiejski Stongman, poprowadzony przez Marcina Gwardysia. W turnieju mógł wziąć udział pełnoletni mężczyzna, będący reprezentantem sołectwa gminy Koziegłowy. Do turnieju stanęło 7 odważnych siłaczy. Zawodnicy mieli do pokonania cztery konkurencje: rzut belką słomy, spacer farmera, waga bokiem i drwal. Najlepszy był Rafał Nowak z Cynkowa, drugi-Piotr Kaim z Markowic, trzeci- Mateusz Kaim również z Markowic.


Oficjalne Dożynki rozpoczęły się o godzinie 13 uroczystą Mszą Świętą, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz chleb.


Po mszy, uczestnicy dożynek uformowali się w barwny korowód dożynkowy. Poprowadziły  poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Orkiestra Dęta, Koła Gospodyń z wieńcami, zaproszeni goście i mieszkańcy, przemaszerowali na plac szkolny, gdzie odbyły się kolejne punkty programu dożynek. Gości powitała przewodnicząca Rady Joanna Kołodziejczyk i Burmistrz Jacek Ślęczka, dziękując za trud rolniczy. „Ze szczególnym szacunkiem pochylamy się nad Waszą Drodzy Rolnicy ciężką i trudną pracą na roli. Kłaniamy się przed wszystkimi rolnikami i życzymy by, ciesząc się z tegorocznych plonów, mogliście z nadzieją spoglądać w przyszłość. By nasze zagrody były coraz bardziej nowoczesne i dostatnie. Dziękuję wszystkim pracującym w przemyśle rolno spożywczym instytucjom współpracującym z rolnictwem całej administracji około rolniczej wszystkim agencjom by dobrodziejstwa wspólnej polityki rolnej były pozytywnie odczuwalne dla wszystkich rolników. Życzę wszystkim, aby nigdy nie zabrakło w naszych domach – najważniejszego symbolu dożynek – chleba”. - powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka.
Starostowie dożynek Krystyna Zimna i Jacek Musialik, przekazali poświecony chleb burmistrzowi, którym burmistrz wraz z przewodniczącą, podzielił się z uczestnikami dożynek. Delegacje 11 Kół gospodyń wiejskich po tradycyjnym ośpiewaniu chleba, przekazały wieńce zaproszonym gościom.Serdeczne podziękowania oraz życzenia dla rolników, przekazała Poseł na Sejm Jadwiga Wiśniewska oraz starosta myszkowski Marian Wróbel. Młodzież z Markowic przygotowała wiejski skecz oraz zabawiała publiczność tańcem i śpiewem. Wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy. Tradycyjnie na dożynkach zostały wręczone dyplomy dla najlepszych rolników. W tym roku otrzymali je :

 

GNIZADÓW
1.  Marek Paliga
2.  Wiesław Paliga
3.  Tadeusz Ćwik
4.  Zenon Łętka
5.  Stanisław Nawara
6.  Kamil Harasiński
7.  Tadeusz Łętka

WOJSŁAWICE
1.  Stanisław Kaim
2.  Dariusz Wróbel
3.  Barbara Elzner
4.  Ilona Zimna

ZABIJAK
1. Zofia Bendkowska

STARA HUTA  II

1.Marek Białas

2.Emil Fudala

STARA HUTA  I
1.  Lidia Machura
2.  Jerzy Łabuś
3.  Tadeusz Merta

CYNKÓW
1.  Irena Zawiązalec
2.  Stanisław Wielgus
3.   Łukasz Psonka

LGOTA MOKRZESZ

1.   Krzysztof Kos
2.  Jerzy Kos

3  .Marian Kulak

LGOTA  GÓRNA

1.Stanisław Kciuk
2. Roman Flak
3. Antoni Kciuk

LGOTA NADWARCIE

1.Kazimierz Gałuszka
2. Henryk Metryka

PIŃCZYCE

1.Ryszard Będkowski
2. Krzysztof Będkowski

PUSTKOWIE LGOCKIE

1.Antoni Chachulski

OSIEK

1. Zbigniew Bramora

SIEDLEC DUŻY

1. Kazimierz Kocik
2. Jerzy Matyja

WOJSŁAWICE

1. Jolanta Wróbel

KOZIEGŁÓWKI

1. Zenon Białas
2. Aneta Torbus
3. Rafał Łabuś
4. Marian Bereza
5. Adam Dziuk

KOCLIN

1.Piotr Uchnast
2.Tomasz Uchnast

RZENISZÓW

1. Elżbieta i Henryk Nowak

MARKOWICE

1. Jerzy Gruszka

KRUSIN

1. Marian Musialik

WINOWNO

1. Zofia Knapik
2. Emilian Nowak
3. Jerzy Torbus
4. Urszula Dziuk
5. Dariusz Marchewka

KOZIEGŁOWY

1.  Jadwiga i Stanisław Znamierowscy
2 
. Antoni Łuszczyk
3
. Grzegorz Sapota

OSIEK

1. Zygmunt DziukWręczono również nagrody i dyplomy dla uczestników konkursu „Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej”.Następną część dożynek, umilił występ Kabaretu NOC, laureat 6 ogólnopolskich przeglądów kabaretowych. Po ich występie Sandra Walo (konferansjerka dożynek) zaprosiła na wspólną zabawę przy zespole muzycznym DUOMARK.


Organizatorem dożynek był burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury, Radna i sołtys zarazem Markowic, Zdzisława Jasik. KGW i OSP z Markowic. Podczas dożynek odbyły się również wystawy Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Myszkowa, degustacje potraw, a także nie brakowało atrakcji dla dzieci. BK

15

WRZ

2008

2960

razy

czytano

3927/4494

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.