kozieglowy.pl
"Sponsoring i darowizny" - szkolenie dla organizacji ...
17
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
LIST POŻEGNALNY
Każdy człowiek ma do uiszczenia niezwykły dług, bowiem za życie odpłacić musi życiem.
Ale istnieje Ktoś, kto dzierży losy tego przemijającego świata, Ktoś, kto ma klucze życia, ale i śmierci i otchłani. Jednak ten Ktoś jest miłością.
I tak niedawno, bo w Twój Jubileusz Pani Benigno, powiało nam wielką nadzieją i ową właśnie miłością.
Choć czas biegnie nieubłaganie Ty wiedziałaś, że ofiarowany Chrystusowi, nigdy nie jest czasem straconym, ale raczej czasem który zyskiwałaś aby nadać głęboko ludzki charakter Twoim relacjom z innymi i Twojemu życiu.
I chociaż każdy w swym życiu chce osiągnąć wielki i szlachetny cel, Ty zawsze posiadałaś świadomość, że obowiązkiem każdego człowieka jest osiąganie celów małych, tak jakby były wielkie i imponujące.
Bo któż mógł wiedzieć lepiej niż Ty jak smakuje najmniejszy sukces pojedynczego ucznia, młodego człowieka.
I wielu tu dziś Twoich uczniów i wychowanków stoi przed Tobą i wiwatuje na Twoją cześć, towarzysząc Ci jak wracasz z codziennych zwycięstw.
Dzisiaj stoi nas tłum, choć Ty potrafiłaś kochać nie tłum, ale pojedynczego człowieka.
Żyłaś, posiadłszy wielkie tajniki tego trudnego humanizmu, że zawsze należy czynić dobro i rzucać je w głębie morza, wiedząc, że jeśli ludzie go nie zobaczą, zobaczy je Bóg
A my wszyscy to dobro dostrzegaliśmy, gdyż zatrzymywało się na Twych ustach i spracowanych dłoniach.
Twoje życie to szkoła prawdziwej troski o ojczyznę, edukację i człowieka.
Bo Ty żyłaś nie dla siebie, lecz innych, będąc nieprzejednaną w osądzie wszelkich przejawów zła, a człowiek żyjący tylko dla siebie, w Twoich oczach jakoś dziwnie karlał.
Ale Ty w sposób majestatyczny i godny naszego naśladowania, tej zatrważającej dolegliwości uniknęłaś.
Dlatego Twoje odejście jest dla nas jeszcze bardziej bolesne. Jednak nadzieję przywraca nam fakt, że Eucharystia to umieranie i śmierć samego Jezusa i że to wielkie wydarzenie każdego dnia powtarza się na ołtarzach całego świata.
Zaimponowałaś nam Pani Benigno, swoim szacunkiem dla własnych rodziców, miłością do swych dzieci, do swojej rodziny, wspólną pracą ze swoim mężem na rzecz edukacji, na rzecz wspólnego dobra.
Żegnam Cię dzisiaj Pani Benigno w imieniu:
- własnym,
- wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły w Pińczycach – tych pracujących obecnie, jak i tych już emerytowanych,
- wszystkich uczniów,
- przedstawicieli władz samorządowych gminnych jak i tych z naszego regionu,
- oraz wszystkich mieszkańców Pińczyc, Starej Huty, Pustkowia Lgockiego, Koclina i okolic.
Choć głęboko zasmuceni, pozostajemy z wyzwaniem, by tak jak Ty kochać życie aż do końca.
& nbsp; Joanna Sularz
Benigna Bulanda, z domu Jędrzejec urodziła się 22 września 1908 r. w Zawierciu w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej i sześciu klas Liceum Ogólnokształcącego wstąpiła do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Sosnowcu, gdzie w 1920 r. uzyskała maturę. Parce nauczycielską rozpoczęła 16 października 1928 r. w Gołuchowicach. Po trzech latach pracy 1 września 1931 r. została przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Pińczycach. W czasie okupacji prowadziła tajne nauczanie od 1 listopada 1940 r. do 20 stycznia 1945 r., na co posiada orzeczenie komisji weryfikacyjnej Kuratorium Oświaty i Wychowania. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła pracę w szkolnictwie. Od lutego 1945 r. podjęła ponownie pracę w Szkole w Pińczycach. Pracując w Szkole Podstawowej w Pińczycach wiele czasu poświęciła na prace społeczną w Polskim Czerwonym Krzyżu, za co została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką PCK. Prowadziła również chór szkolny i drużynę harcerską. W latach 1948-1951 brała aktywny udział w likwidacji analfabetyzmu ucząc na różnych kursach dokształcających. Dzięki rzetelnej pracy zawodowej i społecznej uzyskała wysoki autorytet nie tylko wśród młodzieży ale i miejscowego społeczeństwa. We wrześniu 2008r Benigna Bulanda otrzymała, Uchwałą Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, tytuł honorowy - „Zasłużony dla Gminy Koziegłowy.
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
17
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
13
wrz
2024