Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

 

 

 

Przesyłka do Yad Vashem (20.05.2009)

 Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy podsumowało cele i efekty własnego projektu pt. Przesyłka do Yad Vashem.  Inny tytuł tego samego przedsięwzięcia brzmi: Żydzi w historii miasta Koziegłowy. Projekt otrzymał 6000 zł dofinansowania z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży i był dotowany w ramach programu Równać Szanse 2008. Partnerem Stowarzyszenia we wszystkich fazach realizacji była młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Koziegłowach i 33 Drużyna Harcerska im. Światowida z Koziegłówek.  Bliżej finału do pracy dołączyło jeszcze Gimnazjum z Lgoty Górnej i Gimnazjum z Pińczyc.  Konsultantami przy tworzeniu części narracyjnej byli: Chaim Kenigsberg z Tel Avivu i Tzwy Norich z Ashqelon.  Pierwszy z nich jest zarazem ostatnim z 5 ocalałych Żydów koziegłowskich, zaś drugi, zawdzięcza przeżycie wojny dwóm polskim rodzinom: Andrzeja Skopa z Woźnik i Antoniego Błońskiego z Rosochacza.  Tzwy Norich, przybył na spotkanie z młodzieżą razem ze swoją żoną, córką i synem. 
Przesyłka do Yad Vashem to projekt edukacyjny, który osiągnął także kilka efektów materialnych. Do takich należą dwie 300 stronicowe księgi, każda z narracją polską i angielską.  W tej części prezentowane są liczne fotografie i ciekawostki, jak choćby ta dotycząca rabina z Koziegłów – Arie, Cwi Frumera* późniejszego rektora słynnej Jesziwas Chachmej Lublin. (Akademii Mędrców w Lublinie). W dalszej części opracowanie zawiera szczegółowe dane o rodzinach żydowskich, ich adresach zamieszkania, dziesiątki starych metryk, oraz przedwojenne dokumenty organizacji żydowskich w Koziegłowach.  Tu zawartość jest poszerzona o inne miejscowości zawierciańskiej gminy żydowskiej. Wiedza zgromadzona w tym materiale pozwoli na dalszą edukację młodzieży i eksplorację zainteresowanych środowisk. To zaś powoduje, że projekt nie kończy swojej misji pomimo oficjalnego zakończenia.  Jedna z tych ksiąg i jej elektroniczna wersja na płycie DVD trafi do Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.  Przekaże ją osobiście gość z Izraela obecny na spotkaniu.  Drugi egzemplarz pozostanie w dyspozycji Stowarzyszenia, a w przyszłości stanie się rozdziałem książki o historii Koziegłów.

Trudnym fragmentem prezentacji był temat holokaustu. Jego ofiarami stali się prawie wszyscy żydowscy mieszkańcy Koziegłów z początku II wojny. Ich dramat ma mam przypominać kamienna macewa z wierszem Jakovosa Kampanellisa - Piesń nad pieśniami.  Podczas prezentacji płyta stanowiła część scenografii, a w przyszłości trafi do koziegłowskiego muzeum.   Chwile poświęcone zagładzie wypełniły dwie recytacje. Modlitwę Szma Israel, przeczytała po polsku, Pani Lucja Kocot, zaś po hebrajsku recytował ją Tzwy Norich.  Później dobrą polszczyzną opowiedział młodzieży o swoich przeżyciach w będzińskim getcie i szczęśliwej ucieczce stamtąd do Woźnik i Rosochacza.  Pani Honorata Jadowska, opowiedziała, jak dokonywano pierwszego wysiedlenia Żydów z Koziegłów i o tym jak żołnierz niemiecki uderzył ją kolbą karabinu, kiedy próbowała bronić swojej koleżanki Racheli.  Jedna blizna po tamtym wydarzeniu pozostała jej na czole, a druga, jak powiedziała na duszy. Przewijającym się motywem multimedialnej prezentacji projektu były słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego – Tak jak malował pan Chagall.  Symbolicznego starcia kurzu niepamięci, o którym pisze autor, dokonała harcerka z Koziegłówek, Paula Waś. Inna harcerka, Eleonora Paliga z Gniazdowa jest bohaterką w części narracyjnej Przesyłki. Leosia zginęła w Auschwitz (31334) za przemycanie kartek żywnościowych do będzińskiego getta. Koordynatorem projektu i autorem narracji jest Leonard Jagoda.

*(Arie = Lejb, Cwi = Hersz)

 … Łzy obeschły dawno już
Ale niepamięci kurz
Warto, żeby jakiś wiatr nareszcie zwiał
Warto pięścią w stół uderzyć
Czarną prawdę tak odmierzyć
Jak ten Szmul, gdy na frak miarę brał

A potem niechaj skrzypki tną
I zakochane oczy lśnią
I cymbałów dźwięk niech płynie, płynie w dal
Z tułaczem krawcem za pan brat
Niech zawiruje w tańcu świat
Tak jak malował pan Chagall.

 

22

MAJ

2009

1464

razy

czytano

3716/4442

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie