Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Dzień Matki w Kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Koziegłowach

 

 


24 maja 2009r. w Kościele p.w. Św. Marii Magdaleny  w Koziegłowach, odbyła się przepiękna uroczystość z okazji Dnia Matki, zorganizowana przez Księdza Szczepana Wylaź.  Gwiazdami tego niezwykłego, niepowtarzalnego wieczoru była Katarzyna Suska -mezzosopran, solistka Opery Narodowej w Warszawie. Urodziła się w Częstochowie, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Równolegle studiowała na Wydziale Wokalno – Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1985 odbyła pierwsze stypendium zagraniczne i zadebiutowała w słynnej Singel Saal w Antwerpii. Następnie była stypendystką Radia Leuven (Belgia) oraz Rządu Włoskiego(Mediolan).Odtąd Katarzyna Suska występuje we wszystkich filharmoniach w kraju, stając się jedną z najbardziej cenionych śpiewaczek w tym rodzaju muzyki. Wystąpiła dotychczas w 72 pozycjach muzyki oratoryjno – kantatowej i symfonicznej w Filharmonii Berlińskiej w Filharmonii Śląskiej i Koszalińskiej, oraz wielokrotnie wykonując IX symfonię Ludwika van Beethovena,  J.S.Bacha, W.A.Mozarta, i K. Pendereckiego. Współpracuje z wieloma renomowanymi festiwalami w Polsce i za granicąmi m.in. Millenium Pace w Walencji (Hiszpania), Soro Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (Dania). Katarzyna Suska jest laureatką I Nagrody i czterech nagród specjalnych na II Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu(1986), a także laureatką półfinału Konkursu Luciano Pavarottiego w Modenie(Włochy, 1987) oraz finalistką tego konkursu w Filadelfii (USA, 1988). Artystka jest jedną z najpopularniejszych odtwórczyń roli Carmen w Polsce. Śpiewała ją w takich teatrach operowych jak Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Krakowska, Opera Śląska w Bytomiu oraz za granicą we Francji, Turcji, Hiszpanii i Portugalii.Katarzyna Suska wystąpiła na deskach scen operowych w Lyonie, Genewie, Lizbonie, Luxemburgu, USA oraz w teatrach niemieckich, śpiewała również z Lucciano Pavarottim. Katarzyna Suska jest cenioną odtwórczynią ról w operach polskich. Kompozytorzy muzyki współczesnej: W. Kilar, K. Penderecki, J. Maksymiuk, wielokrotnie zapraszali artystkę do współpracy. Odrębnym nurtem działalności muzycznej artystki są recitale w repertuarze pieśniarskim, które wykonywała miedzy innymi w Amsterdamie, Kolonii, Bergen, Lourdes, Antwerpii.


Przy fortepianie zasiadł Maciej Zagórski pianista, urodzony w Częstochowie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat i w swym rodzinnym mieście ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie mgr Henryki Zasempy-Kozery. Mając 14 lat dał swój pierwszy koncert z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Kazimierza Gierżoda (1989). Swe umiejętności doskonalił pod  kierunkiem prof. Waltera Fleischmanna w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Aktorskiej w Wiedniu. Był także uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów m.in. nowojorskiej Manhattan School of Music oraz Konserwatorium Moskiewskiego. Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (1986) oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1990). W 2006 roku został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy. Koncertował m.in. z Simfonią Varsovia, Filharmonią Narodową i innymi polskimi zespołami symfonicznymi, w tym wielokrotnie z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w kraju i za granicą (Europa, Japonia, Palestyna, Stany Zjednoczone). Dokonał nagrań dla Polskiego Radia oraz dla TV wraz z Katarzyną Suską. Od 1991 związany z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie.


Wykład na temat „  Roli kobiety i matki we współczesnym świecie” wygłosił  Ks. Dr Stanisław Jasionek – kapłan archidiecezji częstochowskiej, doktor teologii, wykładowca w Instytucie Teologicznym w Częstochowie i Sosnowcu. Tytuł pracy doktorskiej ”Uprawnienia i zobowiązania człowieka wypływające z jego społecznego powołania w Katechizmie Kościoła Katolickiego”, wydał znane pozycje: m. in.  „Wychowanie moralne”(2004), „Prawa człowieka” (2005) oraz ponad dwadzieścia publikacji naukowych w pismach teologicznych i dziełach zbiorowych.

 Kościół wypełniony był po brzegi. Publiczność wysłuchała arii staro włoskich, pieśni Fryderyka  Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza  oraz arie operowe W.A. Mozart – arie z opery Wesele Figara, C. Saint – Seans- aria Dalili z opery Samson i Dalila oraz G. Rossini – aria z opery Cyrulik Sewilski. Po owacjach na stojąco, artystka wykonała Ave Maria.  „ Cieszę się, że uczestniczycie państwo w takich uroczystościach, że wspaniale współtworzycie kościół i kulturę, dobro i piękno”- powiedziała solistka dziękując za  ciepłe przyjęcie. Ksiądz Szczepan gorąco podziękował pani  Poseł Jadwidze Wiśniewskiej, która była inicjatorka i współorganizatorka koncertu, państwu Annie i Józefowi Kaczorowskim, za zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia, Państwu Pietrusińskim, za dopracowanie szczegółów, uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, burmistrzowi Jackowi Ślęczce, referatowi promocji i rozwoju Gminy i Miasta Koziegłowy, paniom Bożenie Wyderce, Teresie Sosnowskiej – Pakuła, Urszuli Bryłka oraz wszystkim parafianom i gościom. „Dzięki nim możemy dzisiaj powiedzieć najważniejszym osobom w naszym życiu,  naszym kochanym mamom, dziękujemy – za to, że jesteście, za waszą miłość i oddanie” – powiedział ks. Szczepan. BK


 

Organizatorzy spotkania:
- Pani Poseł Jadwiga Wiśniewska,
- Szkoła Podstawowa w Koziegłowach,
- Urszula Bryłka,
- Teresa Pakuła-Sosnowska,
- Ks. Krzysztof Łęski,
- Ks. Szczepan Wylaź,
- Elżbieta i Marek Pietrusińscy,
- Referat Promocji i Rozwoju UGiM Koziegłowy
- Bożena Wyderka
Gospodarz spotkania: Ks. Proboszcz Grzegorz Banasiak
Patronat: Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka
Sponsor: Firma „Józan” Anna i Józef Kaczorowscy

Jeszcze w tym tygodniu można będzie zobaczyć relację filmową z koncertu na  www.juratv.pl
 

 

26

MAJ

2009

1826

razy

czytano

3584/4311

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.