Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gimnazjum nr 1 w Koziegłowach

Nasze gimnazjum  ma II miejsce wśród 110 szkół makroregionu częstochowskiego biorących udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, uwzględniając największą liczbę laureatów. Uczniowie naszej szkoły zdobyli w powiecie największą liczbę tytułów laureata w Powiatowych Jurajskich Konkursach Przedmiotowych – 21 laureatów z dziewięciu przedmiotów, jesteśmy z tego bardzo dumni – powiedziała dyrektor ZS w Koziegłowach Joanna Lula

WYCHOWYWAĆ LUDZI Z PASJĄ

Dobiegł końca rok szkolny 2008/2009. Dla Gimnazjum nr 1 w Koziegłowach był to niewątpliwie rok sukcesu. Nasze gimnazjum  ma II miejsce wśród 110 szkół makroregionu częstochowskiego biorących udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, uwzględniając największą liczbę laureatów. Uczniowie naszej szkoły zdobyli w powiecie największą liczbę tytułów laureata w Powiatowych Jurajskich Konkursach Przedmiotowych – 21 laureatów z dziewięciu przedmiotów. Warto więc podsumować osiągnięcia uczniów tutejszej szkoły, prowadzonych i wspieranych przez zaangażowanych w swą pracę nauczycieli, oraz poznać plany organizacji pracy placówki związane z reformą oświaty.

Z historii szkoły

Gimnazjum nr 1 należące do Zespołu Szkół  w Koziegłowach  to nowoczesny budynek mieszczący się przy ul. 3 Maja 12,oddany do użytku 17 czerwca 2004 r. W nowym obiekcie znajduje się 12 sal lekcyjnych z czterema zapleczami, przestronna aula, punkt lekarski, portiernia, biblioteka i nowoczesna szatnia. Szkoła posiada bardzo dobrze wyposażoną pracownię komputerową. Na osobną uwagę zasługuje sala przeznaczona do uprawiania fitness oraz  siłownia. Chlubą gimnazjum jest sportowa hala szkolno-środowiskowa licząca ponad 680 m kw. powierzchni użytkowej, posiadająca zaplecze i widownię. Znajdują się na niej pełnowymiarowe boiska do piłki koszykowej, siatkowej, ręcznej i halowej. Sala jest czynna codziennie do godziny 20.00 i mogą z niej korzystać zarówno uczniowie, jak i wszyscy mieszkańcy gminy. Budynek posiada nowoczesny system ogrzewania przy zastosowaniu pomp ciepła spełniający wymagania określone normami europejskimi oraz rygorystyczne standardy certyfikacji Eurovent. Do obwodu gimnazjum należą uczniowie mieszkający w: Koziegłowach, Siedlcu Dużym, Siedlcu Małym, Rosochaczu, Gniazdowie, Mzykach, Rzeniszowie, Wylągach, Markowicach, Krusinie, Cynkowie, Winownie oraz Wojsławicach.    

Patrzeć w przyszłość - cele i zadaniaOd 2006 r. dyrektorem Zespołu Szkół w Koziegłowach, w skład którego wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum,  jest mgr Joanna Lula. Jak podkreśla Pani Dyrektor, celem szkoły jest z jednej strony stworzenie przyjaznej i bezpiecznej atmosfery, a z drugiej – konsekwencja w egzekwowaniu wymagań, wysoki poziom pracy i dobre efekty kształcenia. Z pewnością wielu z tych celi nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie pełne zaangażowanie i wspieranie szkoły przez rodziców, na których zawsze można liczyć.

W związku z reformą oświaty w Zespole Szkół zaplanowane zostały zmiany organizacji pracy. Postanowiono stworzyć zespół gimnazjalno-licealny i oddzielić od niego szkołę podstawową. Duży nacisk został położony na edukację wczesnoszkolną, której celem jest możliwie jak najbardziej łagodne przeprowadzenie dzieci z kształcenia całościowego do nauczania przedmiotowego. „Należy jak najlepiej zorganizować przestrzeń szkolną – mówi dyr. J. Lula. – Korytarz szkolny, wyglądający ciepło i przyjaźnie, powinien być wydzielony tylko dla najmłodszych. Dołożymy wszelkich starań, aby nasi mali ulubieńcy czuli się tu prawie jak w domu”.

Zgodnie z założeniami reformy programowej, aby na III i IV etap edukacyjny patrzeć łącznie, gimnazjum i liceum w Koziegłowach pragnie jeszcze bardziej ze sobą współpracować i  wspierać się, chociaż tak naprawdę ma to miejsce już od dawna. Często absolwenci naszego gimnazjum jako dalszą drogę edukacji wybierają naukę w Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Taki wybór przynosi zdecydowane korzyści. Oprócz krótszej drogi do szkoły, a co za tym idzie zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, sprzyja on indywidualnemu podejściu do ucznia, którego nauczyciele poznali już we wcześniejszym etapie kształcenia. W związku z tym w liceum mogą w sposób zaplanowany rozwijać jego zdolności, czy też wspierać go w pokonywaniu rozpoznanych w gimnazjum trudności. Tak jak zakłada reforma, 6-letni etap kształcenia w takim zespole szkół z pewnością wpłynie na budowanie silniejszej więzi emocjonalnej i zwiększenie wzajemnego zaufania.

Przed kadrą nauczycielską gimnazjum i liceum w Koziegłowach zostało w związku z tym postawione zadanie jak najlepszego zaplanowania i zrealizowania sześcioletniego okresu kształcenia i wychowania młodych ludzi z wykorzystaniem warunków lokalowych i bazy dydaktycznej.

Sukces, sukces, sukces…

Wielka pracowitość i zapał uczniów, kompetentna i zaangażowana w swą pracę kadra nauczycielska, nowoczesne wyposażenie szkoły (np. pracownia komputerowa, sprzęt multimedialny, pomoce naukowe, nowoczesna sala sportowa), zajęcia pozalekcyjne, w skład których wchodzi wiele kół zainteresowań, sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz przynoszą efekty, m.in. w uzyskaniu wysokich wyników w nauce oraz sukcesów zarówno w konkursach powiatowych, wojewódzkich, jak i ogólnopolskich.

W roku szkolnym 2008/20009 wśród uczniów Gimnazjum nr 1 w Koziegłowach na szczególne wyróżnienie zasługują:

 Magdalena Strąk – dwa tytuły laureata (język polski, geografia) i dwa finalisty - uzyskane w ubiegłym roku szkolnym (język polski, geografia) Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych oraz pięć tytułów laureata Powiatowych Konkursów Przedmiotowych. Magda przyznaje, że zdecydowanie jest humanistką. Jej receptą na sukces jest dobra organizacja etapu uczenia się. Na dokształcanie się poświęca dużo swojego wolnego czasu, ale sprawia jej to wielką radość, bo już dawno doszła do wniosku, że nie można traktować nauki jak obowiązku czy kary. „Trzeba to pokochać, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać” – śmieje się Magda. Uczennica jest też bardzo wdzięczna swoim opiekunom, którzy poświęcili jej wiele czasu.

 

 Patryk Kajdas – tytuły laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki, finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z fizyki, laureata Powiatowego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki oraz finalisty Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Patryk szczerze przyznaje, że do nauki „przysiadł” w wakacje. Nie uczy się wszystkiego. Dużo czasu poświęca na naukę z matematyki i fizyki, bo z tymi przedmiotami wiąże swoją przyszłość.

A oto ranking największych sukcesów, którymi mogą poszczycić się uczniowie i opiekunowie Gimnazjum nr 1 w Koziegłowach w roku szkolnym 2008/2009.


Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
Język polski: Magdalena Strąk -  opiekun mgr Bogusława Balińska.
Matematyka: Patryk Kajdas – opiekun mgr Katarzyna Kucia.
Chemia: Tomasz Wacowski – opiekun mgr Joanna Lula.
Biologia: Milena Blachel – opiekun mgr Maria Cwanek.
Geografia: Magdalena Strąk – opiekun mgr Aleksandra Niedziocha.

Finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

Biologia: Jarosław Bednarczyk, Kinga Balińska – opiekun mgr Maria Cwanek.
Fizyka: Patryk Kajdas – opiekun mgr Wiesław Popczyk.

Laureaci Jurajskich Powiatowych Konkursów Przedmiotowych

Język polski: Magdalena Strąk – opiekun Mgr Bogusława Balińska.
Matematyka: Marlena Pala – opiekun mgr Jolanta Królicka.
Chemia: Tomasz Wacowski , Michał Ćwik  - opiekun mgr Joanna Lula.
Biologia: Milena Blachel, Aleksandra Zemła, Aleksandra Wolańska, Jarosław Bednarczyk, Monika Kaim – opiekun mgr Maria Cwanek.
Geografia: Magdalena Strąk, Gabriela Ratajczyk, Jarosław Bednarczyk, Olga Jaworek – opiekun mgr Aleksandra Niedziocha.
Historia: Wojciech Jagoda, Patrycja Wróbel, Magdalena Strąk, Jan Noszczyk – opiekun mgr Grzegorz Kwoka.
Język niemiecki: Magdalena Strąk – opiekun mgr Iwona Niedbał.
Fizyka: Patryk Kajdas, Jarosław Bednarczyk – opiekun mgr Wiesław Popczyk.
Informatyka: Łukasz Grudziecki – opiekun mgr Paweł Włodarczyk.

Laureaci IX Powiatowego Konkursu Ekologicznego w Starczy:

Aleksandra Wolańska, Milena Blachel, Jarosław Bednarczyk - opiekun mgr Maria Cwanek.

Laureaci Powiatowego Konkursu Tercet Matematyczno-Przyrodniczy:

Magdalena Strąk, Aleksandra Zemła, Jarosław Bednarczyk – opiekun mgr Katarzyna Kucia.

Wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie „ Kangur Matematyczny”:

Tomasz Wacowski – opiekun mgr Jolanta Królicka.
Piotr Wcisło, Patryk Kajdas – opiekun mgr Katarzyna Kucia.

I miejsce dla drużyny z Gimnazjum nr 1 w Koziegłowach w składzie Piotr Wcisło i Łukasz Grudziecki w  II Wojewódzkich Zawodach Młodzieży Szkolnej w Informatyce – Sosnowiec 2008
– opiekun mgr Paweł Włodarczyk.
Zajęcie w tych zawodach przez Łukasza Grudzieckiego II miejsca indywidualnie  umożliwiło mu udział w XIII Mistrzostwach Polski Młodzieży Szkolnej w Informatyce – Dobczyce 2008, gdzie zajął I miejsce drużynowo i IV indywidualnie
.
Uczniowie i opiekunowie Gimnazjum nr 1w Koziegłowach mogą również poszczycić się bardzo wieloma zwycięstwami związanymi z przeróżnymi dziedzinami sportowymi. Oto niektóre z nich:

 I miejsce dla Zespołu Tanecznego „Szok” w XXXIV Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych Częstochowa 2009,etap rejonowy –
opiekun mgr Beata Gwardyś (udział w finale).II miejsce w Międzypowiatowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych dla Zespołu Tanecznego „Szok I” – opiekun mgr Beata Gwardyś.I miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Ręcznej Szkół Gimnazjalnych – opiekun mgr Krzysztof Pluciński.


I miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej „Orlik 2012”- Myszków kategoria chłopców – opiekun mgr Krzysztof Pluciński.
I miejsce w Międzypowiatowym Turnieju Piłki Halowej Dziewcząt
– opiekun mgr Krzysztof Pluciński.
III miejsce w Międzypowiatowym Turnieju Piłki Halowej Chłopców –
opiekun mgr Krzysztof Pluciński.
II i III miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Plażowej
kategoria chłopców – opiekun mgr Marcin Gwardyś.
III miejsce w Amatorskiej Lidze Piłki Siatkowej w Siewierzu
– opiekun mgr Marcin Gwardyś.

Nie sposób wymienić tutaj wszystkich osiągnięć sportowych.
Słynna maksyma mówi, że „dziecko nie jest naczyniem, do którego można wlać wiedzę, ale ogniem, który należy rozpalić” (Plutarch). Patrząc na sukcesy uczniów Gimnazjum nr 1 w Koziegłowach, można śmiało stwierdzić, że  to zadanie jest w szkole doskonale realizowane. Pozostaje więc tylko pogratulować zarówno uczniom, jak i nauczycielom i życzyć dalszych sukcesów. Małgorzata Knapik

25

CZE

2009

3351

razy

czytano

3739/4490

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.