kozieglowy.pl
Lgota Nadwarcie ma już wielofunkcyjne boisko
5
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Na rynku w Koziegłowach trwają prace archeologiczne obejmujące wykonanie wyprzedzających badań w miejscu planowanej fontanny (wykop sondażowy).
Informacji na temat postępu badań udzielił nam mgr Zbigniew Małek z Archeoprojekt Usługi Archeologiczno-Konserwatorskie.„Jeśli chodzi o badania, to odsłonięto południowo-zachodni narożnik kamiennych fundamentów budynku. Mur ma 80cm szerokości i wykonany jest z kamieni wapiennych łączonych zaprawą wapienną. Jest to zapewne podbudowa pod drewnianą konstrukcję ścian i dachu. Budynek mógł mieć nawet około 20x10m, ale to zostanie ostatecznie zweryfikowane po odsłonięciu całości fundamentów. Wstępnie szacuje się że budynek powstał w XIX w. i mógł pełnić funkcję ratusza lub inne związane z handlem. Hipotezy te będzie można potwierdzić dopiero po analizie znalezisk archeologicznych i źródeł historycznych. Na zachód od fundamentów odkryto fragment brukowanej nawierzchni Rynku, wykonaną również z kamieni wapiennych. W trakcie badań stwierdzono także, że teren dookoła istniejącej studni wyłożony był dużymi kamieniami. Były one równo ułożone i dopasowane, prawdopodobnie w celu ułatwienia dostępu do studni. Ponadto zarejestrowano pozostałości starszej budowli drewnianej, w postaci śladów po wbitych słupach drewnianych. Nieduży zasięg badań uniemożliwia jednak określić zasięg tej konstrukcji. Wśród odkrywanych zabytków archeologicznych dominują drobne fragmenty naczyń glinianych, kafli piecowych, fragmenty przedmiotów żelaznych, np. gwoździ, oraz kości zwierzęce”. Rozpoczęta inwestycja rewitalizacji rynku realizowana jest na obszarze objętym ochroną konserwatorską, wynikającą z faktu wpisania do rejestru zabytków układu urbanistycznego Koziegłów. Przystępując do prac obejmujących swym zasięgiem płytę rynku , Gmina i Miasto Koziegłowy wystąpiła o udzielenie pozwolenia konserwatorskiego na prace w obiekcie zabytkowym. Prace przygotowawcze do rewitalizacji potrwają pod nadzorem archeologa do chwili sporządzenia dokumentacji, która będzie przekazana Śląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
kozieglowy.pl
5
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
4
wrz
2024
Więcej
kozieglowy.pl
28
sie
2024
Więcej
kozieglowy.pl
27
sie
2024
Więcej
kozieglowy.pl
26
sie
2024
Więcej
kozieglowy.pl
23
sie
2024
Więcej