Likwidacja barier technicznych i barier w komunikowaniu się
Bariery techniczne to przeszkody wynikające z niedostosowania przedmiotów i urządzeń do indywidualnych możliwości osób niepełnosprawnych lub konieczności zakupu takich przedmiotów lub urządzeń , które są niezbędne dla codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w zakresie wynikającym z niepełnosprawności. Likwidacja takiej bariery jest uzasadniona tylko wtedy, gdy doprowadzi do samodzielnego wykonywania przez osobę niepełnosprawną czynności, które do tej pory były niemożliwe.
Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia wynikające z niepełnosprawności, które uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i przekazywanie informacji. Dofinansowanie jest możliwe w sytuacji gdy ograniczenia w zakresie nawiązywania kontaktów z otoczeniem mają związek z rodzajem niepełnosprawności.
Procedura dofinansowania ze środków PFRON:
- złożenie wniosku o udzielenie dofinansowania w PCPR,
- ocena wniosku przez komisję w PCPR,
- decyzja o przyznaniu dofinansowania,
- podpisanie umowy o warunkach udzielenia dofinansowania,
- zakup przedmiotu dofinansowania.
Zakupy i inwestycje dokonane w zakresie likwidacji barier technicznych i w komunikowaniu się przed podpisaniem umowy nie podlegają dofinansowaniu.
Osoba niepełnosprawna musi posiadać możliwość uiszczenia co najmniej 5 % wkładu własnego w kosztach zakupu.
Minimalny udział własny w kosztach inwestycji to 5% kosztu. Jednocześnie faktyczny udział w kosztach jest warunkowany limitem środków PFRON na realizację poszczególnych zadań i kryteriami ustalonymi w zakresie sposobu rozpatrywania wniosków w danym roku.
Wysokość dofinansowania może wynosić:
- do 95% kosztu inwestycji jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
14
PAŹ
2020
171
razy
czytano
pcpr.zawiercie.powiat.pl