Slajd #1 Slajd #2 Slajd #3 Slajd #4 Slajd #5
środa, 19 września 2018 r. |
imieniny obchodzą: Konstancja, Leopold
Wybierz kolorystykę:
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Biuletyn Informacji Publicznej Gmina i miasto Koziegłowy
Kalendarz
Ankieta

Skąd dowiedział się Pan/Pani o II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki Z Kopyta

archiwum ankiet
NSR

Dożynki Gminne Mzyki 2014

Strona główna » Aktualności » Dożynki Gminne Mzyki 2014

wielkość tekstu:A | A | A

,,W dziedzictwie o polską tradycje”

Dożynki Gminne Mzyki -  7 września  2014

 Gospodarzami  tegorocznych Dożynek Gminnych w Mzykach   był Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk,  Koło Gospodyń Wiejskich , Rada Sołecka i Ochotnicza Straż Pożarna z Mzyk. Obchody dożynkowe rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą świętą w tutejszym Sanktuarium pw. Św. Jana Vianneya. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Tomasz Nowak.

Po mszy wszyscy uczestnicy mogli spróbować ,, kartofelków Jana Vianneya”. Zostały przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i jak głosi tradycja, takie kartofelki jadł święty.  

Po poczęstunku,  barwny korowód w którym uczestniczyły Gminne  Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy, przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej z Koziegłów, przeszedł na plac przy Świetlicy Środowiskowej.

Obchody dożynkowe rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Roty, po której gospodarze tegorocznych dożynek, Koło Gospodyń Wiejskich z Mzyk, przedstawiło krótki program artystyczny, wprowadzający wszystkich w nastrój świąteczny, dożynkowy.

Starostowie tegorocznych dożynek pani Ewa Jagusiak i pan  Łukasz Harasiński, tradycyjnie przekazali na ręce Burmistrza Jacka Ślęczki i Przewodniczącej Rady Joanny Kołodziejczyk bochen chleba i koszyk z miodem i owocami,  prosząc aby był szanowany i tak dzielony, żeby nikomu w mieście ani na wsi go nie zabrakło. Zgodnie z tradycją Burmistrz i Przewodnicząca Rady podzielili się nim ze wszystkimi, którzy przybyli na Dożynki Gminne do Mzyk.

Dożynki to święto gospodarskie nie rozerwalnie związane z wieńcem dożynkowym, najważniejszym symbolem pracy rolników. Uosabia plony i urodzaj. Tego symbolu nie zabrakło na dożynkach w Mzykach. Podziwiano więc zarówno tradycyjne korony jak i współczesne formy, które następnie przekazano na ręce Burmistrza, Przewodniczącej Rady i zaproszonych gości.

Zanim jednak to nastąpiło o dobrodziejstwie chleba opowiedział nam Zespół Folklorystyczny ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty w widowisku pt. ,,Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie”. Była to piękna, liryczna opowieść o chlebie, tym powszednim,  gdzie na znak szacunku, zanim się go ukroi, czyni się znak krzyża, a gdy upadnie jest ucałowany. To piękny polski zwyczaj, musimy o tym pamiętać i nie wstydzić się tych prostych gestów, bo one tylko dobrze o nas świadczą. 

W tegorocznych  dożynkach uczestniczyli: Starosta Powiatu Myszkowskiego Wojciech Picheta, Przewodniczący Rady Powiatu  Marian Szczerbak, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie Zofia Jakubczyk, Komendant Powiatowy Policji Lech Bugaj, komendant Komisariatu Policji w Koziegłowach Zbigniew Berski, kierownik Powiatowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji

i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie  Małgorzata Gałuszka, kierownik Powiatowego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Myszkowie Józef Ślusarz, kierownik Powiatowego Oddziału KRUS w Myszkowie Anna Muchla, kierownik do Spraw Społecznej Odpowiedzialności Biznesu WOMIR_SPA  Magdalena Konowrocka, specjalista do spraw prewencji w Komisariacie w Koziegłowach Krzysztof Macierzyński, sekretarz Gminy Krzysztof Bąk i kierownicy jednostek podległych,  radni powiatowi i gminni,  dyrektorzy szkół, sołtysi.

Podczas dożynek Burmistrz wyróżnił najlepszego rolnika, a właściwie rolniczkę. Wyróżnienie to otrzymała pani Ewa Jagusiak, starościna tegorocznych dożynek, która wraz z mężem gospodaruje na 20 ha, hoduje bydło opasowe i trzodę chlewną. Uprawia zboża i kukurydzę.

Kończąc oficjalne uroczystości dożynkowe zgromadzona publiczność i zaproszeni goście mogli zobaczyć program artystyczny pt. „W dziedzictwie o polską tradycje”. Na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Lgoty Górnej, Krusina i Winowa oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”, który przedstawił widowisko obrzędowe ,,Wokół osikowego łyka”. Jest to barwna, pełna humoru i dowcipu, opowieść o tradycji wyplatania z wiór osikowych sztuczek i robieniu  kolorowych kwiatów. Te wyroby wiórowe są dziedzictwem kulturowym ziemi koziegłowskiej.

Kolejnym punktem programu był występ  Jurajskiej Kapeli Biesiadnej z Poraja i kapeli

To i Owo z Myszkowa.

A że były to udane występy świadczy fakt, że publiczność tanecznym krokiem przeszła do zabawy z zespołem EMINENS, która trwała do późnych godzin nocnych.  

Dożynkową atmosferę uzupełniały oryginalne scenki jakimi mieszkańcy udekorowali główną ulicę oraz platformy dożynkowe biorące udział w korowodzie.

Dożynki Gminne to piękna tradycja. To hołd złożony rolnikom, to ukłon w kierunku ich pracy. Podziękowanie za trud i pot jaki wkładają w swą ziemię aby inni mogli dowoli cieszyć się  jej płodami.  Aż chce się powiedzieć za Czepcem z ,,Wesela”- ,,Chłop potęga jest i basta” bo to dzięki nim trwa wieś w swoim naturalnym, dalekim od wielkomiejskiego  zgiełku, wizerunku, to dzięki nim mamy codziennie świeży chleb na stole. Niech tak już pozostanie.Informacja przesłana przez pracowników MGOPK w Koziegłowach

 

czytano: 1758 razy

źródło: kozieglowy.pl

Strona główna
Gminny System Informacji SMS Koziegłowy
Galeria
Ilość zdjęć: 273
dalej
Realizowane projekty
  • e-Myszkovia. Rozwój elektronicznych usług publicznych oraz nowoczesny samorząd w powiecie ...
   dalej
Topografia sołectw
dalej
Linki
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
dalej

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
42-350 Koziegłowy, Plac Moniuszki 14
Tel.: (34) 314 12 19, Faks:34 314 15 33

Koziegłowy to miasto w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim. Gmina Koziegłowy położona jest na krawędzi Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim i jest częścią powiatu myszkowskiego. Jest drugą, co do wielkości gminą w dawnym województwie częstochowskim i największą gminą powiatu. Sąsiaduje z gminami: Poraj, Żarki, Siewierz, Woźniki, Kamienica Polska oraz z miastem powiatowym Myszków.