Kalendarz
Ankieta

Skąd dowiedział się Pan/Pani o II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki Z Kopyta

archiwum ankiet
NSR

Photon w OSP w Koziegłówkach

Strona główna » Aktualności » Photon w OSP w Koziegłówkach

wielkość tekstu:A | A | A

Co łączy OSP Koziegłówki i robota photona?

Wielkie marzenia mogą się spełniać. I o tym przekonali się mali mieszkańcy Koziegłówek, którzy dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyli w innowacyjnych, w skali co najmniej powiatu myszkowskiego, warsztatach z kodowania przy użyciu robotów photon. Zarząd OSP Koziegłówki, złożył we wrześniu 2018r. wniosek o dofinansowanie do Fundacji „Orlen - DAR SERCA”, dzięki czemu możliwe było zrealizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży z Koziegłówek. Projekt OSP Koziegłówki został wybrany do finansowania jako jeden z 293 projektów na 1193 złożonych wniosków.

Photon - czyli właściwie co?
Photon to polski robot edukacyjny, którego zadaniem jest wprowadzenie dzieci w świat technologii, rozwijanie ich kreatywności i zdolności logicznego myślenia oraz nauczanie podstaw programowania. Robot na początku jest jak biała kartka do zapisania, a dzieci programują go przy użyciu specjalnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniach mobilnych ( tablecie czy komórce).

Na czym polegał projekt zrealizowany przez OSP Koziegłówki?
Dzięki sfinansowaniu projektu przez Fundacje „Orlen - DAR SERCA”, aż 35 małych mieszkańców Koziegłówek, w wieku 5-18 lat, uczestniczyło w lutym 2019r. w 20 godzinnych zajęciach warsztatowych z kodowania przy użyciu zakupionych robotów photon. Zajęcia były prowadzone w sposób autorski przez profesjonalnego lektora a sam projekt koordynowali lokalni wolontariusze. Photon rozbudził serca dzieci i młodzieży z Koziegłówek do programowania. W trakcie nauki kodowania dzieci poszerzały swoje kompetencje matematyczne, logiczne, planowanie strategiczne. Przysłowiową wisienką na torcie było spotkanie podsumowujące, podczas którego młodzi koderzy z Koziegłówek zaprezentowali zaproszonym gościom zaledwie małą cząstkę nabytych umiejętności programistycznych. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał także pamiątkowy dyplom uczestnictwa w projekcie.

Photonowe inspiracje
Uczestnicy warsztatów z kodowania tak bardzo inspirowali się tym robotem, że postanowili uruchomić swoją wyobraźnie i przenieść ją na papier, używając do tego całej gamy kolorów. Efektem były piękne prace plastyczne pokazujące photona w wielu arcyciekawych ujęciach plastycznych. Młodzi koderzy nie raz imponowali organizatorowi swoją kreatywnością i pomysłowością. Wartość dodana tych zajęć jest więc niezaprzeczalna. Zorganizowane zajęcia z kodowania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki nim, zarówno uczestnicy jak i wolontariusze, uczyli się nie tylko podstaw programowania, ale wzajemnie siebie, tym samym każdego dnia wzmacniając budowę lokalnego kapitału społecznego.

Jakie osiągnięto efekty?
Współpraca w grupach, elastyczność, wzmacnianie kapitału społecznego, wzmacnianie kreatywności…Programowanie to nie był cel do którego dążono. To narzędzie, które wykorzystano do rozwoju osobistego dzieci i młodzieży. Nie każde dziecko zostanie w przyszłości programistą, ale znajomość technologii pomoże mu w dorosłym życiu i przyszłej karierze.
Mamy bardzo zdolną, ambitną, utalentowaną młodzież i dzieci. Każdy z uczestników warsztatów zaskakiwał organizatora konsekwencją w działaniu, dociekliwością jak również pomysłowością. Dzieciaki chcą kontynuować pionierskie zajęcia z kodowania, chcą rozwijać zaszczepione w nich pasje kodowania.

Już dzisiaj Zarząd OSP wraz z wolontariuszami śmiało może stwierdzić, że organizacja warsztatów z kodowania była nie tylko innowacyjnym doświadczeniem, ale przede wszystkim odpowiedzią na lokalne potrzeby dzieci i młodzieży w zakresie realizowania dodatkowych, bezpłatnych zajęć celem rozwijania pasji i marzeń, które kiedyś mogą zaowocować zdobyciem bardzo dobrego zawodu programisty! Zarząd OSP Koziegłówki wraz z wolontariuszami ma nadzieję, że zrealizowany projekt będzie inspiracją dla pozostałych lokalnie aktywnie działających podmiotów, które podejmą trud realizacji takich pionierskich projektów!
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim lecz niezwykle inspirującym filmem ukazującym bogactwo zrealizowanego projektu.

https://drive.google.com/open?id=1XJW9PsCb2Riqq4Z0vvx2VYD6PM81T5mh

czytano: 441 razy

źródło: kozieglowy.pl

Strona główna
Gminny System Informacji SMS Koziegłowy
Galeria
Ilość zdjęć: 273
dalej
Realizowane projekty
  • e-Myszkovia. Rozwój elektronicznych usług publicznych oraz nowoczesny samorząd w powiecie ...
   dalej
Topografia sołectw
dalej
Linki
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
dalej

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
42-350 Koziegłowy, Plac Moniuszki 14
Tel.: (34) 314 12 19, Faks:34 314 15 33

Koziegłowy to miasto w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim. Gmina Koziegłowy położona jest na krawędzi Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim i jest częścią powiatu myszkowskiego. Jest drugą, co do wielkości gminą w dawnym województwie częstochowskim i największą gminą powiatu. Sąsiaduje z gminami: Poraj, Żarki, Siewierz, Woźniki, Kamienica Polska oraz z miastem powiatowym Myszków.