Slajd #1 Slajd #2 Slajd #3 Slajd #4 Slajd #5
niedziela, 22 września 2019 r. |
imieniny obchodzą: Milana, Tomasz
Wybierz kolorystykę:
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Biuletyn Informacji Publicznej Gmina i miasto Koziegłowy
Kalendarz
Ankieta

Skąd dowiedział się Pan/Pani o II Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki Z Kopyta

archiwum ankiet
NSR

Słowiańska Noc Zakochanych w Koziegłowach

Strona główna » Aktualności » Słowiańska Noc Zakochanych w Koziegłowach

wielkość tekstu:A | A | A

Przy Kompleksie Sportowym ,,Orlik” w Koziegłowach bawiono się 22 czewrca podczas Słowiańskiej Nocy Zakochanych. To przepiękne święto nawiązuje do tradycji Nocy Świętojańskiej i obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Uroczystość o podobnym charakterze zwie się: sobótką, palinocką, Nocą Kupały, kupalnocką. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Koziegłowska impreza rozpoczęła się od uroczystego powitania Królowej i Króla, którzy - jak na prawdziwych Słowian przystało - ubrani byli w strój nawiązujący do tradycyjnego stroju Słowian. W te rolę wcielili się Julia Kazimierska i Paweł Żak.

Na scenie zaprezentowali się Zespół Śpiewaczy  ,,Lgoczanki” z Lgoty Górnej oraz Kapela ŚODR z Częstochowy. W te słowiańskie, ludowe nuty wprowadziła uczestników gwiazda wieczoru – Zespół Estradowy „Słowianki”. Podczas koncertu „Słowiańska krew” wokalistki porwały publiczność do zabawy swoimi żywiołowymi, folkowymi utworami. 

W trakcie „Słowiańskiej Nocy Zakochanych” rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wianek. Jak nakazuje tradycja, wianki wyplatano z kwiatów polnych i ziół. Wśród „magicznych roślin” znajdowały się m.in.: bylica, piołun, dziurawiec (nazwany z tego powodu często świętojańskim zielem), mięta, ruta, biedrzeniec, czarny bez, gałązki i liście leszczyny. Wianki do konkursu zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlice oraz osoby indywidualne. W sumie zgłoszonych zostało 19  wianków.

Jury w składzie: Elżbieta Miszczyńska – przewodnicząca, Ewelina Ignaczak-Stolarska i Małgorzata Chebel przyznało w kategorii Kół Gospodyń Wiejskich pierwsze miejsce KGW z Mysłowa, drugie miejsce zdobyło KGW Gniazdów, a trzecie - KGW z Cynkowa. Wyróżniono też prace KGW z Markowic i KGW z Lgoty Górnej.

W kategorii Świetlice pierwsze miejsce zajęła Świetlica ,,Ferajna” z Wojsławic, drugie miejsce - Świetlica „Zielony domek” z Cynkowa, a miejsce trzecie -  „Przebojowa Ekipa” Świetlica z Mzyk. Przyznano również wyróżnienie dla Pracowni Orange z Lgoty Mokrzesz oraz Świetlicom: „Pod Aniołem” z Pińczyc, „Pomysłolandii” z Gniazdowa, „Promyk” z Rzeniszowa i „Tęczowa Gromada” z Lgoty Górnej. W kategorii osoby indywidualne wyróżniony został wianek przygotowany przez Katarzynę Nowak.

W kolejnym sobótkowym konkursie, na “Strój Słowiański”, zaprezentowali się Zespół “Złoty Kłos” ze Starej Huty oraz Grażyna Krupa z KGW z Gniazdowa. Panie zachwyciły swoją interpretacją ubioru słowiańskiego i równie urokliwą prezentacją. Oprócz świętojańskich zmagań, uczestnicy Sobótek mieli też okazję spróbować rarytasów przygotowanych na konkurs w ramach II Sąsiedzkiego Festiwalu Ciast, na najsmaczniejsze „Domowe Ciasto”. To już kolejna odsłona tego Festiwalu, który realizowany jest w sołectwach naszej gminy. Do konkursu stanęło 11 wypieków. Jury wzięło pod uwagę przede wszystkim dobór produktów, z których zostały wykonane, walory smakowe oraz oryginalność i estetykę. Pierwsze miejsce zajął smakołyk KGW z Markowic, II miejsce otrzymał wypiek KGW z Wojsławic, a III miejsce – KGW z Pustkowia Lgockiego. Przyznano również wyróżnienia dla KGW Z Cynkowa i KGW ze Starej Huty. Po konkursie nadszedł czas na ogólną degustację. Każdy, kto był w tym dniu na Świętojańskiej Nocy Zakochanych mógł spróbować domowych wypieków. Ciasta były wyborne, wprost rozpływały się w ustach.

W tym dniu został rozegrany również mecz pomiędzy Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów w Koziegłowach, Kołem Emerytów i Rencistów z Żarek,   Kołem Emerytów i Rencistów z Poraja, Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Myszkowa oraz Koziegłowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Sekretarz GiM Koziegłowy Krzysztof Bąk, Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja oraz Prezes Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów w Koziegłowach Anna Witos złożyli serdeczne podziękowania uczestnikom zawodów i wręczyli pamiątkowe statuetki.

W czasie trwania tej szczególnej nocy, na publiczność czekały również liczne atrakcje, m.in. pokaz kulinarny „Słodkie marzenia do spełnienia” przygotowany przez Koło Gospodyń z Gniazdowa, rejsy po zalewie łodzią szkoleniowo-ratowniczą udostępnioną przez strażaków z OSP w Starej Hucie oraz warsztaty sobótkowe – mydełka pachnące ziołami przygotowane przez „Zielarnię na Jurze” oraz bransoletki z rzemyka wykonywane przy pomocy Animatorek ze Świetlic MGOPK.

W tradycjach świętojańskich bardzo ważną rolę spełniały ogniska. Nie mogło więc zabraknąć na tym święcie oczyszczającego ognia i wianków puszczanych na wodę wraz z osobistymi pragnieniami. Zespół Śpiewaczy ,,Złoty Kłos” ze Starej Huty oraz grupa dziecięco-młodzieżowa z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy” przygotowali przepiękne widowisko muzyczne Słowiańskiej Nocy Zakochanych. To przedstawienie ognia, śpiewu i tańca wywarło na publiczności ogromne wrażenie. Po nim nastąpił czas na puszczanie kolorowych wianków na wodę. Popłynął również Wianek Gminny uwity z kwiatów i ziół ziemi koziegłowskiej, niosąc ze sobą przesłanie spokoju, dostatku i zdrowia dla wszystkich naszych mieszkańców. Podświetlone świeczkami wianki robiły w mroku na wodzie niesamowite wrażenie. Zapanowała wyjątkowa atmosfera radości i przyjaźni.

Zbliżająca się północ oznaczała czas na poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci. Jak wieść niesie, zakwita przez jedną magiczną chwilę, a znalezienie go ma przynieść śmiałkowi nieskończone szczęście, pieniądze, a nawet miłość. Jak co roku, chętnych do poszukiwania kwiatu paproci nie zabrakło. Dzieci i młodzież szukali osikowego kwiatu paproci. Nagrodą dla zwycięzcy był ogromny kosz słodyczy ufundowany przez Burmistrza GiM Koziegłów Jacka Ślęczkę. W tym roku kosz słodyczy został wręczony, jak się okazało, bardzo sprytnym, najmłodszym dzieciom spośród biorących udział w zabawie.

Na zakończenie Słowiańskiej Nocy Zakochanych przyszedł czas na zabawę taneczną z Zespołem „Bayer Band”. Niesamowity klimat tej jednej nocy utrzymywał się do późnych godzin nocnych i spontanicznie skłaniał do wspólnej zabawy. Cieszy prawdziwy duch słowiańskich tradycji, tak piękny i prawdziwy, kontynuowany przez naszą artystyczną społeczność z Gminy i Miasta Koziegłowy. Do zobaczenia za rok.

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 345 razy

źródło: kozieglowy.pl

Strona główna
Gminny System Informacji SMS Koziegłowy
Galeria
Ilość zdjęć: 273
dalej
Realizowane projekty
  • e-Myszkovia. Rozwój elektronicznych usług publicznych oraz nowoczesny samorząd w powiecie ...
   dalej
Topografia sołectw
dalej
Linki
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
 • link
dalej

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy
42-350 Koziegłowy, Plac Moniuszki 14
Tel.: (34) 314 12 19, Faks:34 314 15 33

Koziegłowy to miasto w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim. Gmina Koziegłowy położona jest na krawędzi Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się w województwie śląskim i jest częścią powiatu myszkowskiego. Jest drugą, co do wielkości gminą w dawnym województwie częstochowskim i największą gminą powiatu. Sąsiaduje z gminami: Poraj, Żarki, Siewierz, Woźniki, Kamienica Polska oraz z miastem powiatowym Myszków.