Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gmina i Miasto Koziegłowy, historia, tradycja, nowoczesność

Koziegłowy wyglądają coraz piękniej i nowocześniej. Widać, że miasto i gmina - rozwijają się.  Nie zapomina się jednak tutaj o wartościach historycznych tego miejsca. Jedną z większych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie  jest rewitalizacja średniowiecznego rynku w Koziegłowach. I chociaż po odkrytych pozostałościach ratusza miejskiego, udało się jedynie  zachować   zarys  i wkomponować jego fundament w rynek, to właśnie dzięki tej inwestycji miejsce to  odzyskało historyczny blask, zyskując jednocześnie na funkcjonalności. Następnym etapem rewitalizacji Koziegłów będzie odbudowa „Pałacu Biskupów” dla potrzeb przedszkola publicznego i izby pamięci ziemi koziegłowskiej. Budynek dawnego pałacu biskupów krakowskich stał tu jeszcze na początku lat 70 -tych ubiegłego stulecia i miał swoją metrykę u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niestety w tym okresie uznano, że jest nikomu nie potrzebny i został wyburzony. Do dziś tamta decyzja boli i jest wielką stratą dla miasta, gdyż budynek wymagał tylko remontu.
Inwentarze i pergaminy w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu potwierdziły jego bogatą historię i to, że już od 1472 r. nazywany był zamkiem, domem pańskich i pałacem.  Budynek najpierw drewniany składał się z części mniejszej biskupiej i części większej przeznaczonej dla starostów zarządzających majątkiem.
Ale to nie początek ani koniec historii pałacu. Biskup Jan Konarski kupił dwór koziegłowski dopiero w roku 1519, a wcześniej władali nim możnowładcy krakowscy herbu Lis. Każdy z nich wybitny w swoim czasie.  Założyciel zamku w Koziegłowach to Mściwoj z Kwiliny, ten sam, który w Krzepicach 24 sierpnia 1356 r. z królem Kazimierzem zdecydował o lokacji miasta Częstochowa, a później jego syn Krystyn I z Koziegłów, czyli prawa ręka króla Władysława Jagiełły. Następni wielcy i Jan Starszy z Koziegłów, który u schyłku Średniowiecza (1472) wydał słynny przywilej swoim obywatelom, a jego postanowienia przetrwały ponad III wieki i były potwierdzone jeszcze przez króla Stanisława Augusta. Po likwidacji Księstwa Siewierskiego, majątek pozostawał we władaniu biskupów krakowskich. W roku 1835 przejął go carski generał Nikita Pankratiew, członek II Rady Stanu i Rady Administracyjnej, Warszawski Gubernator Wojenny. Kolejni jego potomkowie: Władimir, Michaił i Michał, władali rozległym terenem i pałacem do 1914 roku. W roku 1926 w majątku koziegłowskim zorganizowano Żeńską Szkołą Rolniczą. Ten okres dla Koziegłów to wielki awans. Życie społeczne wspomagane wykształconym gronem nauczycieli kwitło w mieście i parafii. Po II wojnie w budynku dawnego pałacu mieściło się Liceum Ogólnokształcące.
Do dziś pałac zachował tylko swoje fundamenty.  Ich techniczna ocena, sprawia, że nadal są do wykorzystania. To na nich ma stanąć nowe i piękne przedszkole, które obecnie zajmuje przybudówkę dawnej Szkoły Rolniczej z lat 20 tych. Obok ma powstać Muzeum Ziemi Koziegłowskiej, które posiada już sporo eksponatów Koncepcja odbudowy cieszy się dużym poparciem tutejszych mieszkańców. Gmina bez wsparcia finansowego takiego projektu nie podejmie, toteż władze gminy podjęły działania pozyskania funduszy unijnych z RPO na lata 2007-2013 w ramach konkursu  „ Rewitalizacja – małe miasta” . Czy pałac stanie się na nowo „Perłą Księstwa Siewierskiego” pokażą najbliższe miesiące. (Ref. PR)

Informacji na temat historii pałacu udzielił Leonard Jagoda
 

10

MAJ

2011

2755

razy

czytano

3080/4237

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.