kozieglowy.pl
Wsparcie usług społecznych w Gminie i Mieście ...
4
gru
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Gminy i Miasta Koziegłowy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Cieszymy się, że uczeń Liceum Ogólokształcącego w Koziegłowach – Tomasz Janas został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej. Miał on na celu kształtowanie świadomości narodowej oraz ukazanie wpływu doświadczeń historycznych na postawę kolejnych pokoleń. Uczestnicy musieli podjąć samodzielne badania historyczne oraz wykazać się empatią. Głównym celem konkursu było ocalenie od zapomnienia hitlerowskiego piekła dla kobiet, które faszyści poddawali nieludzkim medycznym eksperymentom. Opiekunem Tomka była Beata Zemła.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21.09.2012r. o godz. 11.00 w Krakowie, w auli bł. Jakuba Strzemię. Honorowym gościem była oczywiści pani Wanda Półtawska – więźniarka obozu, ale także wielka przyjaciółka Jana Pawła II. Zwróciła się ona
do uczestników słowami: Tam zaznałam nieludzkiej męskości i nieludzkiej kobiecości. Teraz uczę młodzież, że nie wystarczy być człowiekiem, ale też dobrym człowiekiem, jakość człowieka od niego zależy.
Nagrodą dla laureatów był wyjazd wraz ze swoimi opiekunami do Ravensbrück i Berlina. Uczestnicy przybyli na teren obozu 23 września. Dokładnie 71 lat temu, tego samego dnia trafiła tam Wanda Półtawska. Do Ravensbrück hitlerowcy kierowali więźniów politycznych i elitę intelektualną. - To nie była taka zdziczała gromada ludzi, która myślała by przetrwać, ale ludzi, którzy chcieli przetrwać, żeby przenieść wartości - mówiła dr Wanda Półtawska. Gdy z jednej strony obozowi lekarze przez swoje eksperymenty na ludziach poszukiwali lekarstwa na frontowe bolączki: gangrenę czy tyfus, wśród kobiet rodziły się lojalność, przyjaźń i próba zachowania tego, co chcieli więźniarkom odebrać Niemcy - godności. Historia obozu w Ravensbrück, nawet w szkołach średnich jest konsekwentnie pomijana. Dlatego tych, którzy w wakacje dobrowolnie postanowili się z nią zmierzyć warto docenić. Nie zapominajmy o tej części historii, tak jak ci młodzi ludzie – uczestnicy konkursu.
Gratulujemy Tomkowi kolejnego sukcesu w konkursach historycznych i życzymy powodzenia w następnych.
ZS Koziegłowy
kozieglowy.pl
4
gru
2024
Więcej
kozieglowy.pl
4
gru
2024
Więcej
kozieglowy.pl
2
gru
2024
Więcej
kozieglowy.pl
2
gru
2024
Więcej
kozieglowy.pl
28
lis
2024
Więcej
kozieglowy.pl
26
lis
2024
Więcej