Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Gmina i Miasto Koziegłowy

Gmina i Miasto Koziegłowy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Cieszymy się, że uczeń Liceum Ogólokształcącego w Koziegłowach – Tomasz Janas został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej. Miał on na celu kształtowanie świadomości narodowej oraz ukazanie wpływu doświadczeń historycznych na postawę kolejnych pokoleń. Uczestnicy musieli  podjąć samodzielne badania historyczne oraz wykazać się empatią. Głównym celem konkursu było ocalenie od zapomnienia hitlerowskiego piekła dla kobiet, które faszyści poddawali nieludzkim medycznym eksperymentom. Opiekunem Tomka była Beata Zemła.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21.09.2012r. o godz. 11.00 w Krakowie, w auli bł. Jakuba Strzemię. Honorowym gościem była oczywiści pani Wanda Półtawska – więźniarka obozu, ale także wielka przyjaciółka Jana Pawła II. Zwróciła się ona
do uczestników słowami: Tam zaznałam nieludzkiej męskości i nieludzkiej kobiecości. Teraz uczę młodzież, że nie wystarczy być człowiekiem, ale też dobrym człowiekiem, jakość człowieka od niego zależy.
Nagrodą dla laureatów był wyjazd wraz ze swoimi opiekunami do Ravensbrück i Berlina. Uczestnicy przybyli na teren obozu 23 września. Dokładnie 71 lat temu, tego samego dnia trafiła tam Wanda Półtawska. Do Ravensbrück hitlerowcy kierowali więźniów politycznych i elitę intelektualną. - To nie była taka zdziczała gromada ludzi, która myślała by przetrwać, ale ludzi, którzy chcieli przetrwać, żeby przenieść wartości - mówiła dr Wanda Półtawska. Gdy z jednej strony obozowi lekarze przez swoje eksperymenty na ludziach poszukiwali lekarstwa na frontowe bolączki: gangrenę czy tyfus, wśród kobiet rodziły się lojalność, przyjaźń i próba zachowania tego, co chcieli więźniarkom odebrać Niemcy - godności. Historia obozu w Ravensbrück, nawet w szkołach średnich jest konsekwentnie pomijana. Dlatego tych, którzy w wakacje dobrowolnie postanowili się z nią zmierzyć warto docenić. Nie zapominajmy o tej części historii, tak jak ci młodzi ludzie – uczestnicy konkursu.
Gratulujemy Tomkowi kolejnego sukcesu w konkursach historycznych i życzymy powodzenia w następnych.
                                                                       ZS Koziegłowy

 

04

PAŹ

2012

1236

razy

czytano

2937/4401

kozieglowy.pl

Najnowsze aktualności

Kalendarz

Logo serwisu.

E-mapa

Logo serwisu.

Galeria

Logo serwisu.

Filmy

Logo serwisu.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.